گروه معادن
 
رایزنی آمریکایی‌ها برای استخراج معادن افغانستان
گروه معادن - مدیرعامل شرکت «امریکن المنتس» که اخیرا با رئیس‌جمهور آمریکا برای بهره‌برداری از منابع معدنی افغانستان دیدار کرده است، اظهار داشت: آمریکا در این رقابت از دیگر کشورها نباید عقب بماند.
به گزارش ماین نیوز، «مایکل سیلور» مدیرعامل شرکت «امریکن المنتس» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فلزات و مواد شیمیایی با انتشار یادداشتی در نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» خواستار استخراج منابع معدنی افغانستان شد.

وی اظهار داشت که اخیرا با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرده و درباره بهره‌برداری از ذخایر معدنی افغانستان با ترامپ نیز گفت‌وگو کرده است.

گفتنی است که افغانستان یکی از غنی‌ترین ذخایر معدنی و فلزات دست‌نخورده و نادر جهان را داراست که برخی کارشناسان ارزش آن را تا 3 تریلیون دلار تخمین زده‌اند.

سیلور اظهار کرد: افغان‌ها به تنهایی قادر به توسعه و برده‌برداری از این ذخایر عظیم نیستند، اما اگر آمریکا در این زمینه با آن‌ها همکاری کند افغانستان این فرصت را خواهد داشت تا از یک کشور جنگ‌زده به کشوری با اقتصادی پایدار تبدیل شود.

این منابع برای تکنولوژی‌های سبز بسیار ضروری است؛ بدون «نئودیمیم» و «لانتامیم» تولید خودروهای الکتریکی امکان ندارد و تولید انرژی خورشیدی و بادی نیز بدون «ایندیوم» و «گالیوم» ممکن نیست.

وی با اشاره به حضور چین در افغانستان برای استخراج از معادن این کشور گفت: آمریکا باید از این معرکه عقب نماند.

سیلور اظهار کرد که یکی از مشکلاتی که بر سر استخراج این ذخایر توسط آمریکا وجود دارد اظهارات رسانه‌ها مبنی بر سرقت ثروت ملتی بی‌دفاع توسط آمریکایی‌ها و تخریب محیط زیست این کشور است.

وی اظهار کرد که مقاله‌ای در این باره نوشت: «این به آن معنی نیست که افغانستان نمی‌تواند از ثروت و منابع خود بهره برد، اما آمریکا گزینه مناسبی برای آن نیست.»

وی اظهار داشت که اگر آمریکا برای بازگشت به قدرتی بزرگ در تولید جدی است، بنابراین این کشور باید از رقابت از ذخایر معدنی توسط دیگر کشورها عقب نماند و به این منظور نیز باید به گونه‌ای اقدام کند که منفعت افغان‌ها را در پی داشته باشد.

سیلور افزود چینی‌ها در کشورهای مختلف جهان مشغول به ساخت جاده، خط آهن و نیروگاه هستند و در عوض جواز استخراج معادن این کشورها را دریافت می‌کنند.

وی افزود: دوران پس از جنگ در افغانستان فرصتی عالی برای آمریکایی‌هاست تا ثابت کنند که همانقدر که آمریکا بر پیشبرذد منافع خود متمرکز است نسبت به دیگر ملت‌ها نیز سخاوتمند است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: 40024
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم