گروه صنایع معدنی فولاد
 
عسگری در گفت‌وگو با ماین نیوز مطرح کرد:
بومی‌گزینی؛ سیاست اصلی شرکت فولاد سنگان
گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون منابع انسانی شرکت فولاد سنگان با بیش از دو دهه تجربه مدیرتی مستقیم در بخش‌های صنعت و فولاد بیان کرد: تلاش ما در مجموعه فولاد سنگان بر این است که تمامی نیروهای فعال در این شرکت از مردم بومی منطقه باشند تا با این اقدام شاهد از بین رفتن بیکاری در منطقه باشیم.
 
علی‌اکبر عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز درباره تاثیر سرمایه‌گذاری در منطقه سنگان بر زندگی مردم این منطقه اظهار کرد: موقعیت جغرافیایی فولاد سنگان در استان خراسان رضوی، 300 کیلومتری جنوب شرق مشهد و در 16 کیلومتری بخش سنگان قرار دارد. لازم به ذکر است که بخش سنگان یکی از مهمترین بخش‌های شهرستان خواف محسوب می‌شود. البته سنگان جزء مناطق محروم اما دارای معادن غنی سنگ‌آهن است که با توجه به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این منطقه از آن به عنوان عسلویه دوم یاد می‌شود و انشالله در آینده نزدیک تاثیرات مثبتی بر زندگی مردم منطقه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به شرایط موجود در سنگان و همچنین با برآوردهای اکتشافی صورت گرفته، (حدود 1.2 میلیارد تن) ذخیره سنگ‌آهن در این منطقه شرکت‌هایی بزرگی در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بطوریکه این سرمایه‌گذاری‌ها بیش از 10 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده و پیش‌بینی می‌شود تاثیرات بسیار عمیقی در بخش‌های اجتماعی، سیاسی و جغرافیایی سنگان داشته باشد. همانطور که گفته شد، سنگان منطقه‌ای محروم با رشد جمعیتی و بیکاری قابل توجه است، حال با توجه به نتیجه رسیدن این سرمایه‌گذاری‌ها، پیش‌بینی می‌شود در چند سال آینده بیکاری در این منطقه از بین برود.

عسگری با بیان اینکه شهرستان خواف حدود 140 هزار نفر جمعیت دارد، تصریح کرد: تلاش ما براین بود تمام نیرو‌ها در بخش‌های موردنیاز بومی باشند که این اتفاق در آزمون اخیر این شرکت رخ داد، بطوریکه در مشاغل با مدرک فوق‌دیپلم و دیپلم نیروهای استخدامی 100 درصد بومی بوده و در مشاغل کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز نیروهای موردنیاز از استان خراسان رضوی بویژه شهرستان خواف گرفته شده‌ است. بطورکلی حدود 90 درصد نیروهای مجموعه که (165 نفر) بوده و به صورت مستقیم استخدام شده‌اند، بومی منطقه هستند. این موضوع تاثیرات قابل توجهی در مسائل اقتصادی خانواده‌ها به همراه داشته است. امیدواریم با بهر‌ه‌برداری از شرکت‌های همجوار شاهد نتایج این چنینی در منطقه سنگان باشیم.

معاون منابع انسانی شرکت فولاد سنگان همچنین درباره همکاری سازمان‌ها و ادارات استان وشهرستان با این شرکت گفت: خوشبختانه از نظر ارتباطات در شرایط خوبی قرار داریم. نهادها و سازمان‌ها و افرادی که از نظر سیاسی و اجتماعی دارای نفوذ هستند، تا به امروز به ویژه در برگزاری آزمون همکاری خوبی با ما داشته‌اند. آنها در کنار توجه به مردم منطقه به ما کمک کردند تا شایسته گزینی و شایسته سالاری داشته و شاهد برگزاری آزمونی عادلانه برای اولین بار با کمک دانشگاه پیام نور خواف باشیم. برگزاری این آزمون متمرکز با دقت بالا و گزینش افراد براساس شایسته سالاری در سطح شهرستان صورت گرفته که این امر در سخنان مسئولان منطقه از جمله نماینده شهرستان خواف در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان، و مردم فهیم منطقه بارها بیان شده؛ بطوریکه نحوه فرایند اجرا و برگزاری آزمون بعنوان الگویی مناسب برای منطقه و سایر شرکت‌ها در محافل عمومی مطرح و مورد تقدیر قرار گرفته است.

عسگری با اشاره به استقبال خوب از آزمون استخدامی تصریح کرد: حدود 2 هزار و 500 نفر در این آزمون شرکت کردند. براساس شنیده‌ها، این اولین آزمونی بود که به صورت گسترده و متناسب برگزار شد و شرایط بسیار خوبی را برای ما و منطقه ایجاد کرد.

وی در ادامه درباره آموزش نیروی انسانی بیان داشت: پس از برگزاری آزمون در نیمه شهریور 95، برنامه‌ریزی فرآیندی و وسیعی تنظیم شد تا با هماهنگی شرکت فولاد مبارکه نیرو‌ها در 3 گروه و طی 3 دوره آموزش‌های تخصصی و عمومی را طی کنند. حدود 32 هزار نفر ساعت، آموزش تخصصی و ضمن‌ کار در فولاد مبارکه برای نیروهای جذب شده برگزار شد.

عسگری اظهار کرد: برای این دوره آموزشی، (143) نفر از نیروهای اپراتور، کاردان و کارشناس تولید اعزام شدند و بطورکلی 34 درصد از آموزش‌های انجام شده مربوط به پایه تخصصی و دوره عمومی، 18 درصد تخصصی و 48 درصد حین‌ کار است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در آینده برای آموزش و رفاه خانواده‌های نیروهای جذب شده برنامه‌ریزی صورت خواهد گرفت؟ بیان کرد: با شروع کار و طی شدن فرآیند استخدام (آزمون کتبی، 3 برابر ظرفیت آزمون تخصصی و مصاحبه برای کارشناسان کانون ارزیابی که از فولاد مبارکه در آن حضور داشتند) این افراد از اسفند ماه سال گذشته به تدریج در کارخانه کار خود را شروع کرده و در حال حاضر آموزش‌های ضمن خدمت را در کارخانه می‌گذرانند. حال باید به این نکته توجه داشت، زمانی که نیرویی مشغول بکار می‌شود باید موضوعاتی همچون مسکن، حمل‌ونقل، ورزش و ... نیز برای آن برنامه‌ریزی شود. علی رغم آنکه زمان زیادی از شروع کار در شرکت ما نمی‌گذرد اما در اولین مرحله سعی ما بر این بوده تا از امکانات شهرستان و شهر خواف، سنگان و شهرهای اطراف استفاده کرده و سالن‌های ورزشی برای همکاران و خانواده‌هایشان را در رشته‌های مختلف اجاره کرده‌ تا از آنها استفاده کنند. همچنین در این باره سالن استخر نیز برای همکاران و خانواده‌هایشان از تربیت‌ بدنی اجاره شده است. از سوی دیگر در ایام ماه مبارک رمضان نیز برنامه‌های ورزشی برگزار شد.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌ها در این زمینه به سرعت در حال انجام است تا در کنار استفاده از امکانات استان، خودمان نیز امکاناتی را فراهم کنیم. همچنین در زمینه رفاهی برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است تا از نظر رضایت شغلی و تعلق سازمانی به شرایط قابل قبولی دست پیدا کنیم.

عسگری با اشاره به ساختار سازمانی طراحی شده برای این شرکت اظهار کرد: 1300 نفر به صورت مستقیم در فرآیند تعریف شده مشغول بکار خواهند شد. در حال حاضر بخشی مشغول بکار بوده و برای بخشی دیگر برنامه‌ریزی شده تا از طریق پیمانکاری در سیستم مشغول بکار شوند. در این زمینه 200 نفر از 1300 نفر یادشده که شامل نیروهایی که در پایه تولید قرار داشته و آموزش‌های بلندمدت را می‌گذرانند، به صورت امانی جذب و مابقی به صورت پیمانی طی فرآیند زمانی جذب خواهند شد.

وی همچنین درباره برون‌سپاری تصریح کرد: توجه ویژه به بحث برون‌سپاری و پیمانکاری در مجموعه صورت گرفته است براساس تجربه‌ای که فولاد مبارکه در اختیار داشت، ما نیز به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ فولاد مبارکه از این سیاست‌ها پیروی کرده‌‌ایم. یعنی برای اولین بار در ساختار تخصصی خود نیروهایی که به صورت امانی و بخشی به صورت پیمانی جذب می‌شوند را با شرایط احراز مشخص کرده‌ایم. در این فرآیند بخش‌هایی که باید به صورت پیمانی نیرو جذب کنند نیز مشخص شده‌ است.

معاون منابع انسانی شرکت فولاد سنگان افزود: ما به برون‌سپاری اعتقاد داشته و در عمل آن را اجرا کرده‌ایم.

عسگری همچنین درباره مسائل اجتماعی اضافه کرد: با آنکه زمان زیادی از فعالیت کارخانه نمی‌گذرد اما در مباحث اجتماعی حضور داشته‌ایم. به عنوان مثال با همکاری پیمانکارانی که در ساخت کارخانه مشارکت داشتند، ساخت حدود 820 متر مربع کلاس درس در شهرستان خواف با همکاری پیمانکاران پروژه (شرکت سازه های صنعتی آذران و مشارکت MMGN (معیار صنعت - مانا - GMI - ناموران) را تقبل کرده که در سال جاری انجام خواهد شد. همچنین در مواردی دیگر همچون بحث ورزش، محیط زیست و دیگر موضوعاتی که لازم بود، کمک‌ کرده‌ و حضور پیدا کرده‌ایم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به استفاده از فناوری‌های نوین اعتقاد دارید، گفت: بله، ما جزو شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه هستیم و از تمام تجربیات آن استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال در حوزه اتوماسیون، اتوماسیون بخش اداری و تولید چند ماهی است، کار خود را شروع کرده است. شرکت ایریسا به عنوان شرکتی بزرگ و با تجربه این کار را انجام می‌دهد. همچنین اجرای اتوماسیون در بخش تولید بازرگانی و پشتیبانی مالی و ... را اجرا کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: منطقه سنگان منطقه محروم است و باید مجموعه دولت و مسئولان تاثیرگذار تلاش کنند تا به ویژه در مباحث زیرساخت‌ها مشکلات منطقه حل شود. مسئله آب در این منطقه یک موضوع مهم است البته همه مسئولان در تلاشند تا این مشکلات برطرف شود. در مسائل اجتماعی نیز باید با همفکری و همکاری تمام مجموعه‌ها کارهای زیادی انجام شود. همت مسئولان شهرستان می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که در آینده نزدیک تاثیرات عمیق سیاسی اجتماعی و اقتصادی را در منطقه سنگان شاهد باشیم.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۲
کد مطلب: 40020