گروه صنایع معدنی سیمان
 
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان در پیامی به این نمایشگاه گفت:
تنوع دهی به تولید سیمان، صادرات را افزایش خواهد داد
گروه صنایع معدنی >سیمان - سومین نمایشگاه بین­المللی صنعت سیمان، بازار، صادرات، تجهیزات و ماشین آلات و محیط زیست با حضور رییس اتاق بازرگانی اصفهان، نایب رییس انجمن سیمان کشور و قائم مقام شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا)، مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، مدیرعامل سیمان سپاهان و مدیران عامل دیگر واحدهای فعال صنعت سیمان در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان واقع در پل شهرستان گشایش یافت.
 
به گزارش ماین نیوز، رسول محققیان افزود: در دیگر استان های کشور این نمایشگاه در قالب زیرگروهی از نمایشگاه صنعت ساختمان، برنامه ریزی و برگزار می شود. از سوی دیگر از آنجا که استان اصفهان بیش از 70 درصد زنجیره تأمین صنعت سیمان کشور را در خود متمرکز دارد، بازار هدف این استان بهترین مأمن برای برگزاری این نمایشگاه تخصصی به شمار می آید.

وی ادامه داد: این نمایشگاه در کنار برگزاری رویدادهای علمی و آموزشی خود، تلاش دارد تا با نگاه عمیق به مقوله هایی چون بازار، صادرات، تجهیزات، ماشین آلات و محیط زیست، نگرش و مسیر مجموعه های فعال این عرصه را به سمت رویکردهای هر چه تخصصی تر به پیش برد؛ چراکه رمز رقابت در دنیای امروز استفاده از توان تخصصی و دانش، برخورداری از تکنیک های حضور در عرصه بین الملل و برندسازی است. از این رو آشنایی شرکت های ایرانی با آخرین تکنولوژی های روز دنیا در صنعت سیمان و بتن و ایجاد زمینه تبادل اطلاعات و تجربیات بین متخصصان و تولیدکنندگان بخش های مختلف این صنعت، مهمترین اهداف برگزاری سومین نمایشگاه بین المللی سیمان اصفهان محسوب می شود.

قائم مقام شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) نیز در این مراسم با تشریح مطالبات بخش خصوصی و صنعتگران از دولت دوازدهم، گفت: بازتعریف نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور از مهمترین این خواسته ها است. چراکه اگرچه ۳۰ درصد اقتصاد کشور در دست بخش خصوصی است اما متأسفانه بستر تنها برای فعالیت بخش دولتی مهیا شده و همچنان عرصه برای اقتصاد و تجارت بخش خصوصی محدود است.

مرتضی لطفی اضافه کرد: متأسفانه مطابق آمارهای جهانی، ایران جایگاه خوبی در فضای کسب و کار ندارد در حالی که دولت باید از اتاق های بازرگانی به عنوان مشاور برای ارتقای این جایگاه بهره گیرد.

وی از کنترل تورم به عنوان یکی از دستاوردهای مهم پسابرجام یاد کرد و افزود: کوچک سازی دولت، رفع فساد با ایجاد شهر هوشمند و دولت الکترونیک و مبارزه جدی با قاچاق از دیگر خواسته های بسیار مهم ما از دولت دوازدهم است.

وی اذعان داشت: متأسفانه صنایع کشور همچنان دچار رکود هستند و با وجود رشد اقتصادی در سال گذشته که بیشترین آن مربوط به صنعت خودروسازی و کمترین آن مربوط به صنایع ساختمانی بوده است، هنوز هم با رکود دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین دیگر خواسته ما استمرار ثبات اقتصادی است زیرا رشد اقتصادی کشور در سال گذشته بیشتر به دلیل فروش نفت بود این درحالی است که امسال این رشد را نخواهیم داشت و دولت باید برای حفظ تورم و خروج از رکود، تدبیر بیشتری بیندیشد.

وی همچنین پیرامون وضعیت صنعت سیمان گفت: در چهار ماهه نخست امسال ۶۰ میلیون تن از ظرفیت ۸۵ میلیون تنی سیمان کشور تولید، عرضه و صادرات شده است و بدون شک تنوع دهی به تولید سیمان می تواند این میزان صادرات را نیز افزایش دهد.

همچنین مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان با تأکید بر اینکه نبود دیپلماسی اقتصادی از جمله موانع صادرات در کشور است، گفت: سال گذشته شاهد فروش و تولید ۵۰ میلیون تن سیمان در کشور بودیم و همچنین به میزان ۵ میلیون تن صادرات اتفاق افتاد که این آمار نشان دهنده ۲۰ میلیون تن تولید مازاد سیمان در کشور است.

محمد اسعدی با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی سیمان در کشور ۸۵ میلیون تن است، اظهار داشت: صنعت سیمان کشور با وجود تمام مشکلات و با وجود رشد منفی بخش ساختمان در کشور، با زیر ظرفیت اسمی خود به تولید ادامه داد و اشتغال خود را حفظ کرد که نتیجه همگرایی در این صنعت بود.

وی ادامه داد: در عرصه تولید ما باید با جذب بازارهای خارجی و تنوع تولید، به صادرات دست یابیم.

وی افزود: تولید سیمان در کشور به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه دارای مزیت است که لازمه رونق این بخش تعریف مصارف جدید برای این محصول پرکاربرد است؛ به عنوان مثال یکی از مصارف جدیدی که برای سیمان پیشنهاد می‌ شود، جایگزینی رویه‌های بتنی در جاده‌ها به جای آسفالت است که از دوام بالاتری برخوردار بوده و عمر مفید بیشتری دارد.

وی با اشاره به بازار صادراتی سیمان، گفت: با توجه به ظرفیت تولید سیمان، توان صادرات این محصول وجود دارد اما مهمترین مشکلی که بر سر این راه قرار دارد، کم بودن ابزارهای صادراتی و حمل و نقلی است.

مدیرعامل سیمان سپاهان تصریح کرد: راه ‌آهن در ایران گسترش چندانی پیدا نکرده و در حال حاضر هزینه حمل ریلی از هزینه حمل جاده‌ای بالاتر است. اکثر بنادر کشور نیز امکانات مناسبی ندارند و متأسفانه نرخ‌ بالای حمل بار توسط کشتیرانی از موانع مهم صادراتی است.

همچنین رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: گران بودن حمل و نقل و نداشتن ارتباط بانکی همچنان از مشکلات پیش روی صادرات کشور محسوب می‌شود.

عبدالوهاب سهل آبادی اظهار کرد: انتظار داریم صندوق ضمانت صادرات کشور در این خصوص بسیار قوی عمل کند.

وی افزود: به عنوان نماینده صنفی با وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت درد و دل‌های زیادی کرده‌ام اما شرکت‌های داخلی نیز باید در بحث کیفیت کوشا تر باشند چراکه برخی کشورها نسبت به محصولات صادراتی ایران گله مند بوده و معتقدند کیفیت کالاها نسبت به قراردادهای اولیه، به مرور کاهش یافته است.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه سیمان از جمله بازارهای جدید پیش روی اصفهان است، ادامه داد: کشور سوریه پتانسیل بالایی برای ساخت و ساز و همچنین صادرات سیمان دارد.

سهل آبادی همچنین در خصوص پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان اعلام کرد: این پروژه با همراهی شهرداری و اتاق بازرگانی و شرکت نمایشگاه‌های استان اصفهان در حال ساخت است که امیدواریم تا اواخر سال جاری به بهره برداری برسد چراکه بهره برداری از این پروژه بسیار در رشد صنعت و نمایشگاه های استان مؤثر خواهد بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب: 39987
 
مرجع : برنا