گروه صنایع معدنی فولاد
 
گرانی فولاد تحت تاثیر بازار جهانی
معاون وزیر صنعت: کاهش حقوق ورودی شمش به هیات دولت پیشنهاد شد
گروه صنایع معدنی >فولاد - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از پیشنهاد کاهش حقوق ورودی شمش به هیات دولت خبر داد و گفت: قیمت فولاد همواره تحت تاثیر شرایط بازار جهانی است و با توجه به تغییرات قابل توجه قیمت جهانی فولاد، شاهد افزایش نرخ بوده ایم.
 
به گزارش ماین نیوز، «جعفر سرقینی» درباره برخی انتقادها از قیمت 50 دلاری فروش فولاد خام به تولیدکنندگان داخلی، افزود: در سه ماهه گذشته تغییرات قابل توجهی در قیمت جهانی فولاد اتفاق افتاده است.

وی افزایش قیمت شمش در بازار چین از 395 دلار در اردیبهشت ماه امسال به 570 دلار در هفته گذشته را به عنوان نمونه‌ای از روند افزایشی قیمت فولاد در بازارهای جهانی برشمرد و افزود: این افزایش دلایل مختلفی مانند کاهش تولید درکشورهای بزرگ تولید کننده فولاد، افزایش تقاضا و وضع نهاده های تاثیرگذار بر بهای تمام شده فولاد در سطح جهانی مانند الکترود، نسوزها، فرو آلیاژها دارد.

این مسوول پیامدهای روانی بازار بر اثر این افزایش قیمت را موجب رونق بخشیدن به بازار مصرف در داخل دانست و ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از مصرف کنندگان داخلی و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت جلساتی را با ذینفعان برگزار کرد و مقرر شد واحدهای ذوبی 50 درصد تولیدات خود را در بورس کالا برای مصرف داخل عرضه و قیمت آن را براساس میانگین 15 روز گذشته از چهار سایت معتبر جهانی استخراج کنند.

سرقینی انجمن فولاد و بورس را مسوولان تعیین قیمت این کالا اعلام کرد و افزود: برای تنظیم قیمت و تعادل عرضه و تقاضا، به هیات دولت کاهش حقوق ورودی شمش پیشنهاد شده است.

براساس سند چشم انداز 1404 ظرفیت تولید فولاد رقم 55 میلیون تن پیش بینی شده و برآورد می شود با تحقق این توان، میزان صادرات هم به حدود 20 میلیون تن برسد.

جمهوری اسلامی ایران اکنون چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و در افق 1404 با افزایش تولید، دستیابی به جایگاه هفتمین تولید کننده، دور از دسترس نیست.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۲
کد مطلب: 39897
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا