گروه صنایع معدنی سیمان
 
دستور لحظه آخری نعمت‌زاده؛
صدور مجوز تأسیس کارخانه‌های سیمان متوقف شد
گروه صنایع معدنی >سیمان - در پی اعتراض برخی تولیدکنندگان در مورد اشباع ظرفیت تولید سیمان در کشور، نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت در روزهای پایانی کارش در وزارت صنعت صدور مجوز احداث کارخانه‌های جدید سیمانی را ممنوع اعلام کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، پس از آنکه نعمت زاده وزیر سابق صنعت خرداد امسال از تأسیس 20 کارخانه جدید سیمانی خبر داد، علی محمد بُد یک کارشناس صنعت سیمان در واکنش به این موضوع گفت: احداث این تعداد کارخانه باعث نابودی صنعت سیمان خواهد شد. به گفته بُد، تاکنون برای احداث 30 کارخانه سیمان مجوز صادر شده ولی به دلیل نبود صرفه اقتصادی تاکنون ایجاد نشده‌اند.

در پی طرح این موضوع، رحمانی قایم مقام نعمت زاده در امور تولید در نامه ای به وزیر اعلام کرد که راندمان کارخانه‌های سیمان از 90 درصد به 70 درصد رسیده و این کارخانه‌ها با مشکلات متعددی مانند کمبود نقدینگی و زیان‌دهی روبرو هستند. وی در این راستا پیشنهاد کرد که بانکهای عامل مکلف به افزایش سهم آورده ریالی متقاضیان قبل از گشایش اعتبار اسنادی بخش ارزی شوند و همچنین تمام طرح‌های جدید با انجام تمهیدات لازم موظف به اجرای فن‌آوری های جدید شوند.

در پی این نامه، نعمت زاده وزیر سابق صنعت در زیرنویس نامه از قایم مقام خود خواست که تا اطلاع ثانوی از صدور هرگونه جواز تأسیس سیمان خودداری شود و متقاضیان برای سرمایه‌گذاری دیگری راهنمایی شوند. همچنین از شیوه‌های مدرن در مصرف انرژی استفاده شود.

در نهایت، مدیر کل صنایع غیر فلزی وزارت صنعت در نامه‌ای به شیخان رئیس انجمن سیمان به تولیدکنندگان سیمان اعلام کرد که به دلیل افزایش ظرفیت سیمان و مازاد تقاضا و همچنین سوق دادن مجریان طرح‌های سیمانی به استفاده از فناوری‌های جدید مانند بازیافت انرژی تا اطلاع ثانوی مجوزی برای طرح‌های سیمانی صادر نخواهد شد.


تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب: 39766
 
مرجع : خبرگزاری فارس