گروه صنایع معدنی سیمان
 
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند:
مشکلات خراسان جنوبی در صادرات سیمان
گروه صنایع معدنی >سیمان - رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به افزایش کرایه های حمل سیمان گفت: این موضوع رقابت استان در بازار افغانستان را با مشکل مواجه کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا سنایی فر درجلسه ای که به منظور بررسی مشکلات صادرات سیمان استان به افغانستان برگزار شد، اظهار داشت: قیمت کرایه های حمل سیمان به دلیل رقابت ناسالم افزایش یافته و باعث افزایش قیمت تمام شده آن کالا شده است .

وی بیان کرد: این موضوع رقابت در بازار افغانستان را با توجه به واردات سیمان از پاکستان به این کشور را با مشکل مواجه نموده است.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات، حمل و نقل ترانزیت و گمرگ اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به این که سیمان یک کالای ارزان قیمت است، افزود: باید روی بحث کرایه حمل این کالا نسبت به بعد مسافتی که با کشور پاکستان و افغانستان داریم بررسی هایی صورت گیرد تا بتوانیم سیمان استان هم تراز با سیمان پاکستان از نظر کیفیت و قیمت صادر شود.

عضو هئیت مدیره سیمان باقران در این جلسه بیان کرد: صنعت سیمان در حال بحران بوده که باید راهکارهایی برای نجات ان ارائه شود.

کاظمی با بیان اینکه در کل ایران سالیانه ۸۰ میلیون تن تولید سیمان داریم، بیان کرد: از این میزان تنها ۴۰ میلیون تن صرف مصارف داخلی می شود.

وی در ادامه بیان کرد: طی سال گذشته ۱۸ میلیون تن صادرات داشته ایم که بخش زیادی از آن نیز به کشور افغانستان بوده است و ۲۰ میلیون تن نیز مازاد تولید داشته ایم.

کاظمی با بیان اینکه بازار به دلیل رقابت های ناسالم و منفی، صادرکنندگان ثابتی ندارد پیشنهاد نمود جهت شناسایی،کنترل و ارائه برنامه ای جامع باید انجمن و کارگروهی تشکیل شود.

عضوهئیت مدیره سیمان باقران با بیان اینکه باید بازار را شناسایی کنیم، اظهار کرد: باید انجمن و کارگروهی برای برنامه ریزی های دقیق تشکیل شود.

رئیس اداره بازرگانی، توسعه خدمات تجاری سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در این جلسه بیان کرد: یکی از مشکلات موجود واردات افغانستان بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

سعید بهشتی راد اظهار کرد: گلایه مندی افغانستان به دلیل عدم امکان واردات کالاهای آن ها به استان است و خواستار ثبات بازار افغانستان به شرط صادرات کالای افغانی به خراسان جنوبی هستند.

رئیس اداره بازرگانی، توسعه خدمات تجاری سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر ۹۹.۸ درصد صادرات به افغانستان و تنها دو درصد واردات از آن کشور داریم.

بهشتی راد با بیان اینکه باید صدور گواهی مبدأ در مبدأ مورد توجه قرار گیرد، افزود: دستگاه های متولی باید مشکل گواهی مبدا را حل کنند چراکه این امر بسیاری از مشکلات را رفع خواهد کرد.

در پایان هریک از تجار حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر پیرامون مشکلات سیمان پرداختند و خواستار کاهش هزینه حمل سیمان به بازار افغانستان جهت پایین آوردن بهای تمام شده سیمان به منظور ایجاد توان رقابت با سیمان پاکستان در این بازار شدند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب: 39664
 
مرجع : خبرگزاری مهر