گروه معادن مس
 
کاهش سه درصدي تولید مس معدنی جهان در ۵ ماهه نخست ۲۰۱۷
گروه معادن >مس - تولید معدنی مس جهان، بنا بر آخرین داده های منتشره گروه مطالعات بین المللی مس در روز جمعه، در پنج ماهه نخست سال 2017 سه درصد کمتر از رقم تولید دوره مشابه سال گذشته بود. تولید کنسانتره حدود 2.5 درصد و تولید اس ایکس/ای دبلیو حدود 4.5 درصد کاهش یافت.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، تولید معدنی مس جهان، بنا بر آخرین داده های منتشره گروه مطالعات بین المللی مس در روز جمعه، در پنج ماهه نخست سال 2017 سه درصد کمتر از رقم تولید دوره مشابه سال گذشته بود. تولید کنسانتره حدود 2.5 درصد و تولید اس ایکس/ای دبلیو حدود 4.5 درصد کاهش یافت. این اتاق فکر مستقر در لیسبون افت تولید معدنی جهان را عمدتاً به کاهش 10 درصدی، یا 220 هزار تنی تولید ، در شیلی، بزرگترین تولید کننده مس معدنی جهان، نسبت داد که متأثر از آثار منفی یک اعتصاب در معدن اسکوندیدا و افت تولید در معادن کودلکو بود.

علاوه بر این، کاهش تولید کنسانتره 20 درصدی در کانادا و 21 درصدی در مغولستان عمدتاً در اثر عیارهای پایین تر در محدوده معدنی مورد استخراج در دوره یاد شده نیز بر کل تولید جهانی سنگینی می کرد، در حالیکه تنزل 14 درصدی در تولید کنسانتره اندونزی در اثر ممنوعیت موقتی صادرات کنسانتره در این کشور روی داد که در ژانویه آغاز شد و در آوریل به پایان رسید. افت 11 درصدی تولید در ایالات متحده به خاطر پایین آمدن عیارهای سنگ معدن استخراجی و نیز بدی آب و هوا در آغاز سال بر تنزل تولید جهانی این فلز تأثیر داشت. با وجود این، این کاهشها در تولید تا حدودی با رشد 11 درصدی در کنسانتره و اس ایکس/ ای دبلیوی مکزیک و 6 درصدی در کنسانتره پرو جبران شد چرا که هر دو کشور یاد شده از ظرفیتهای جدید و توسعه یافته ای بهره می بردند که در دوره مشابه سال گذشته هنوز قابل بهره برداری نبودند. تولید مس پالایش یافته جهان طبق برآوردها در پنج ماهه نخست سال جاری بدون تغییر مانده، به نحوی که تولید اولیه(الکترولیتی و الکترو-وینینگ) 2 درصد کاهش، و تولید ثانویه(از قراضه) 12 درصد افزایش داشته است.

مصرف ظاهری مس پالایش یافته جهان در پنج ماهه نخست 2017 حدود 3 درصد سقوط کرده است. به گفته گروه مطالعات بین المللی مس، مس پالایش یافته جهانی برای پنج ماهه نخست 2017 حدود 15 هزار تن مازاد را نشان می دهد. دلیل عمده این مازاد عرضه کاهش تقاضای ظاهری چین بوده است. چین در حال حاضر حدود 48 درصد از مصرف مس پالایش یافته جهان را به خود اختصاص می دهد. در پنج ماهه نخست سال جاری، تراز مس پالایش یافته جهان تنظیم شده بر مبنای تغییرات در ذخائر انبارهای مهر و موم شده چین نشانگر مازادی 115 هزار تنی ست. مبتنی بر متوسط برآوردهای ذخائر انباری توسط مشاوران مستقل، ذخائر انباری چین در دوره پنج ماهه مورد اشاره نسبت به ارقام پایان سال 2016 حدود 100 هزار تن افزایش یافته است. ذخائر انباری این کشور در دوره مشابه سال گذشته 140 هزار تن افزایش داشته بود. با توجه به ارقام پایان جولای، ذخائر مس موجود در انبارهای بورس های مهم فلزات، شامل بورس فلزات لندن، بورس تجاری نیویورک، بورس پیشفروش شانگهای، مجموعاً به 630262 تن بالغ می شد، که 91189 تن یا 17 درصد نسبت به ارقام پایان دسامبر 2016 بیشتر بود. در مقایسه با سطوح دسامبر 2016، این ذخائر در بورس فلزات لندن 5 درصد کمتر و در بورسهای شانگهای و نیویورک، به ترتیب، 22 درصد و 93 درصد بیشتر بودند. گروه مطالعات بین المللی مس گفت که متوسط قیمت نقدی بورس فلزات لندن برای ماه جولای 5978.60 دلار برای هر تن بود، که نسبت به متوسط قیمت 5699.48 دلاری برای هر تن در ماه ژوئن افزایش داشته است.


منبع:مس پرس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷
کد مطلب: 39640