گروه معادن سرب و روی
 
نگاهی به تحولات بازار روی؛
قیمت روی بر بالاترین ارتفاع ۱۰ سال اخیر
گروه معادن >سرب و روی - بررسی بازارها نشان می دهد، پس لرزه های تقاضای چینی در بازار فلزات در حالی به فلز روی رسیده است که میزان تولید کنسانتره در این کشور کاهش یافته و انتظارات برای تداوم و تشدید کمبود عرضه در ادامه سال افزایش یافته است.
 
به گزارش ماین نیوز، پس از آنکه داده های مربوط به رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم و انتظار تقویت آن در شش ماهه دوم سال، نشان داد که تقاضا در حال شدت گرفتن است، ابتدا بازار فولاد و محصولات زنجیره آن صعودی شدند و حالا موج تقاضای داخلی چین، قیمت روی را در بازار داخلی با رساندن به 3881 دلار در بالاترین رقم 10 ساله اخیر قرار داده و متعاقب آن نرخ بازار لندن نیز به ارتفاع 3117 دلار رسیده است.

قیمت روی روز چهارشنبه، در بازارهای جهانی، از 3000 دلار در هر تن عبور کرد و در ادامه معاملات نقد پنچشنبه و جمعه نیز به رشد خود ادامه داد تا بالاترین رکورد قیمتی خود را از اکتبر 2007 به ثبت برساند. همچنین قیمت هر تن روی با تحویل سه ماهه در بازار آتی لندن در مرز 3120 دلار قرار گرفت.تقاضای چین محرک اصلی قیمت روی

هفته گذشته امکان آربیتراژ روی بین لندن-شانگهای که از 23 ژوئن بسته بود، دوباره باز شد و با استقبال تجار چینی روبرو گشت. اختلاف قیمت موسوم به آربیتراژ، بین بازار شانگهای و لندن روز چهارشنبه 11 دلار و 11 سنت بود و در ادامه هفته تا صبح پنجشنبه به 45 دلار رسید و روز جمعه از 122 دلار هم عبور کرد تا نیروی مضاعفی برای افزایش تقاضای چین و میل وافر بازرگانان به واردات فراهم شود. پرمیوم CIF شمش روی وارداتی در شانگهای این هفته به 150 تا 165 دلار در تن افزایش یافت که در مقایسه با هفته قبل 10 دلار رشد نشان می دهد. همچنین اقبال تقاضا در چین موجب شده تا موجودی قابل انتقال روی در شانگهای همچنان کاهش یابد. همچنانکه موجودی فیزیکی ثبت شده در بازار لندن نیز از 19 ژولای در یک روند نزولی قرار گرفته است و روز به روز کاسته می شود، بطوریکه روز پنج شنبه به 252 هزار و 900 تن رسید و در پایان هفته کاری اروپا 248 هزار و 25 تن را به ثبت رساند که از این مقدار بیش از 121 هزار تن بدون جواز معاملاتی (وارانتی) است. این مقدار از موجودی نسبت به ماه گذشته نزدیک به 20 هزار تن کاهش را نشان می دهد. در نتیجه گمانه زنی ها در خصوص ادامه روند صعودی روی در چندماه باقیمانده از 2017 بین معامله گران اروپایی در بازار لندن نیز تقویت شده است. چراکه برآوردها نشان می دهد، میزان واردات روی چین در آگوست افزایش خواهد یافت و از 65 هزار تن ماه ژولای فراتر خواهد رفت، زیرا تقاضای سفته بازی قدرتمندی در چین از قیمت حمایت می کند. گذشته از این تقاضای واقعی چین نیز با افزایش همراه بوده و این در حالیست که تولید داخلی این کشور کاهش یافته است. بررسی روند قیمت ها نشان می دهد، رشد قیمت شمش روی در بازار شانگهای از ابتدای آگوست بیش از بازار لندن بوده است.پیش بینی کمبود عرضه تا پایان 2017

از طرفی آخرین داده های اقتصادی نشان می دهد که تولید روی چین در ماه ژولای 476 هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 6.3 درصد و نسبت به ماه گذشته 12.5 درصد کاهش یافته و بازار انتظار دارد که کمبود عرضه ی روی استخراجی به بیش از30 هزار تن در سال 2017 برسد. کل تولید روی چین در هفت ماهی که از 2017 گذشته، معادل 3 میلیون و 460 هزار تن بوده که نسبت به سال قبل 2 درصد کمتر است و دلیل عمده آن اعمال سیاست های سختگیرانه زیست محیطی و تعطیلی واحدهایی است که آلایندگی بالاتر از استاندارد دارند. همچنین تولید کنسانتره نیز در چین با کمبود 360 هزار تنی روبروست که شرایط شمش سازان را دشوارتر ساخته است و کاملا مشهود است که روند اوضاع به این ترتیب موجب کاهش تولید در ماه های باقیمانده از سال می شود.

طبق آخرین برآوردهای به عمل آمده توسط گروه بین المللی مطالعات سرب و روی، با وجود اینکه تولید جهانی روی با توجه به افزایش تولید در هند، پرو، ترکیه و شمال شرق افریقا بیش از 6.6 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است، شرکت گلینکور نیز که یکی از بزرگترین معدن داران جهان به شمار می رود، طبق گزارش عملکرد شش ماهه خود که دهم آگوست منتشر شد با رشد 13 درصدی تولید روی، تولیدش را از این فلز کمیاب به 570 هزار و 800 تن رسانده است. این غول معدنی همچنین تصریح کرده فعلا قصد ندارد، ظرفیت خالی 400 هزار تنی تولید را به مدار تولید برگرداند، که این خود، منجر به افزایش احتمال ادامه روند موجود شده است.

بازار بدلیل کاهش عیار کنسانتره، کماکان با کمبود عرضه روبروست و بعید بنظر می رسد که این مسئله تا پایان امسال بطور موثری قابل حل باشد. برخی از تحلیلگران بر این عقیده هستند که حتی در صورتیکه گلینکور بهره برداری از ظرفیت خالی خود را دوباره از سر بگیرد، تحت برنامه ای عمل خواهد کرد که لطمه ای به قیمت وارد نسازد. گلینکور تولید چند معدن خود را در پایان سال 2015 میلادی و برای حمایت از قیمت روی متوقف کرده بود.

گذشته از این زلزله ی چند روز قبل در سیچوان که بزرگترین منطقه استخراجی روی در چین محسوب می شود، موجب اختلال فعالیت معدنی گردیده است. نظارت های سختگیرانه دولت در خصوص استانداردهای زیست محیطی هم عامل دیگری است که فعالیت های استخراجی را تحت فشار قرار داده است و از میزان تولید چین کاسته است. لذا در شرایطی که تقاضا در حال افزایش است، طرف عرضه فضای چندانی برای رشد ندارد.

با توجه به بررسی شرایط عرضه و تقاضا و تحولات قابل پیش بینی در هر طرف، می توان گفت که افزایش تقاضای داخلی چین برای فلزات اساسی که شامل روی هم می شود، در نیمه دوم سال 2017 اصلی ترین محرک رشد قیمت در بازار کامادیتی ها است، در حالی که طرف عرضه همچنان با چالش های مختص خود روبروست. بنابراین بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند در صورت ادامه این شرایط قیمت روی تا پایان سال روند صعودی کنونی را حفظ کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۲
کد مطلب: 39612
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا