گروه معادن
 
نگاهی به برنامه های گزینه پیشنهادی برای وزارت صنعت معدن و تجارت:
اولویت های شریعتمداری برای ارتقای "معدن و صنایع معدنی" در اقتصاد
گروه معادن - محمد شریعتمداری گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صنعت معدن و تجارت مهمترین برنامه های خود را ارایه کرده است. در بخشی از این برنامه ها، اولویت های ارتقای جایگاه بخش معدن،‌ صنایع معدنی و کاهش سهم دولت در اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته است.
 
به گزارش ماین نیوز، «محمد شریعتمداری» در برنامه پیشنهادی خود که عنوان آن را به " آزادی و امنیت؛ آرامش و پیشرفت" اختصاص داده است، اولویت ها و الزامات و اهداف خود را در بخش معدن با توجه به تاکید بر برنامه ششم توسعه اعلام کرده است. از مهم ترین برنامه های این مدیر باسابقه، می توان به تاکید و تمرکز ویژه بر توسعه بخش معدن و افزایش سهم آن در اقتصاد ملی از طریق به روز شدن و توسعه فناوری در اکتشاف، استخراج و بهره برداری با پشتیبانی موثر از سرمایه گذاران داخلی و خارجی اشاره کرد.

شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور ایران در دولت یازدهم و همچنین جانشین رئیس‌جمهور ایران در شورای عالی ایرانیان بوده است. شورای عالی فضایی و شورای استاندارد و تحقیقات صنعتی، رئیس ستاد تنظیم بازار است، سرپرست وزارت ورزش و جوانان و همچنین وزیر بازرگانی در دولت های هفتم و هشتم از دیگر سوابق وی است.
در ادامه اهم برنامه های معدنی محمد شریعتمداری که در برنامه پیشنهادی وی آمده است را می خوانید:

اصول، اهداف و راهبردها در حوزه معدن و صنایع معدنی
در متن برنامه های معدنی شریعتمداری آمده است توان‏افزایی بخش صنعت و معدن در راستای رشد اقتصادی بالا و توسعه پایدار و توسعه همسو با تجارت به عنوان پیشران فرآیند از جمله برنامه های وزارتخانه در 4 سال آتی خواهد بود.

تاکید و تمرکز ویژه بر توسعه بخش معدن و افزایش سهم آن در اقتصاد ملی از طریق به روز شدن و توسعه فناوری در اکتشاف، استخراج و بهره برداری با پشتیبانی موثر از سرمایه گذاران داخلی و خارجی، تشویق و حمایت از سرمایه‏گذاری مستقیم خارجی در بخش‏های صنعت، معدن و تجارت از اهم برنامه های وی به شمار می آید.
این برنامه همچنین تمرکز بر سیاست گذاری و کاهش سهم دولت در اداره امور صنعتی، معدنی و تجاری کشور(خصوصی سازی) در جهت ایفای سیاست های مصوب اصل 44 و تحقق چشم انداز 1404 در راستای افزایش رقابت‏پذیری و جلوگیری از هرگونه انحصار را مورد اشاره قرار داده است و بر سرمایه‏گذاری برای توسعه زیرساخت‏های مورد نیاز جهت ارتقای رقابت‏پذیری صنعتی، معدنی و تجاری کشور برای کسب جایگاه مناسب در اقتصاد جهانی تاکید دارد.

محمد شریعتمداری که سابقه حضور در مقام عالی وزارت بازرگانی را در کارنامه دارد؛ پرهیز و جلوگیری از انواع فساد اداری، مالی و اقتصادی در بخش های صنعت، معدن و تجارت از طریق شفاف سازی و اعمال نظارت بر فرآیند امور را در برنامه پیشنهادی خود آورده است.
وزیر پیشنهادی برای احراز پست وزارت صنت، معدن و تجارت توجه به مسائل زیست محیطی در فعالیت های صنعتی و معدنی را در برنامه پیشهادی خود مورد توجه قرار می دهد و در این زمینه اعلام کرده است؛ هدایت فعالیت های صنعتی و معدنی به سوی استفاده درست و بهینه از منابع طبیعی با توجه به رعایت ملاحظات زیست محیطیرا در اولویت قرار می دهد.

اولویت های ارتقای بخش معدن در اقتصاد
شریعتمداری همچنین ارتقاء سهم و نقش فعالیت های معدنی در تولید ناخالص داخلی را در اولویت برنامه های خود قرار داده و در تعریف شرط های تحقق این مهم مواردی را متذکر شده است:
1 - اکتشاف و بهره برداری از معادن و تولید صنایع معدنی
2 - تعیین اولویت های سرمایه گذاری بخش به تفکیک فعالیت و منطقه (آمایش صنعتی، معدنی و تجاری)

3 - تکمیل طرح های نیمه تمام با اولویت طرح های بالای 60% پیشرفت فیزیکی در بخش صنعت و معدن
4 - ارتقاء سهم و نقش فعالیت های معدنی در تولید ناخالص داخلی
5 - توسعه مطالعات ژئوفیزیک هوایی
6 - توسعه اکتشافات معدنی
7 - سیاست گذاری برای توسعه فعالیت های معدنی که باعث توازن و تکمیل در زنجیره ارزش می شوند
8 - شفاف سازی و تکمیل زنجیره اطلاعات مورد نیاز فعالیت های معدنی (نقشه های زمین شناسی،پهنه های اکتشافی، ضوابط تعیین و دریافت حقوق دولتی، ضوابط و روش های واگذاری پهنه ها و معادن و ...
اصلاح ساختار اکتشاف و استخراج معادن (بزرگ مقیاس شدن)
9 - صلاح قوانین، ضوابط و مقررات بخش معدن در جهت تسهیل بهره برداری بهینه از معادن
تقویت ایمنی در بخش معدن
10- پوشش نسبی ریسک در توسعه فعالیت های بخش به ویژه توسعه فعالیت های معدنی
وی هدایت تحقیقات مراکز R&D دانشگاهی به سمت تقاضای بخش صنعت، معدن و تجارت و توسعه و تکمیل زیرساخت های معدنی و جاده های دسترسی را از اهداف کلی خود در حوزه معدن و صنایع وابسته اعلام کرده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: 39441
 
مرجع : شاتا