گروه معادن زغال‌سنگ
 
آژانس انرژی:
همزمان با افزایش تولید گاز، استخراج زغالسنگ جهان کاهش یافت
گروه معادن >زغال‌سنگ - آژانس بین المللی انرژی* طی گزارشی ازتعادل جهان انرژی اعلام کرد: همزمان با افزایش تولید گاز طبیعی، تولید زغالسنگ در سال 2016 به طور چشمگیری کاهش یافت.
 
به گزارش ماین نیوز، مطابق این گزارش که آژانس بین المللی انرژی آن را بر اساس آمار رسمی 150 کشور جهان تهیه کرده و بعد از ظهر دیروز منتشر شد، سال 2016، استخراج و تولید زغالسنگ در چین به طور چشمگیری کاهش یافته و حدود 320 میلیون تن یا 9 درصد نسبت به سال پیش از آن کمتر شده است.

این میزان کاهش از کل تولید آفریقای جنوبی که پنجمین صادرکننده بزرگ زغالسنگ در جهان محسوب می شود، بیشتر است.

سال گذشته تولید زغالسنگ در نقاط دیگر مانند آمریکا و استرالیا نیز کاهش یافت ومنجر به کاهش تولید این ماده معدنی در جهان به میزان 458 میلیون تن شد.
آژانس بین المللی انرژی دلیل کاهش تولید زغالسنگ در جهان را کاهش تقاضای این ماده معدنی به ویژه برای تولید برق ذکر کرد.

تقاضای زغالسنگ در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (او ایی سی دی) به ویژه آمریکا و انگلستان نیز کاهش یافته و با وجود افزایش آن در هند، مصرف جهانی این کالا در سال 2016 حدود 2 درصد کمتر شده است.

آژانس یاد شده همچنین اعلام کرد، کاهش مصرف زغالسنگ در کشورهای او ایی سی دی، منطقه ای که سال گذشته برای نخستین بار، تولید برق از گاز طبیعی مساوی تولید آن از زغالسنگ بود، محسوس است.

بر اساس گزارش منتشره آژانس بین المللی انرژی، افزایش تقاضای گاز طبیعی منجر به افزایش تجارت این کالا از طریق خط لوله به کشورهای او ایی سی دی و تجارت گاز طبیعی مایع به آسیا در سال 2016 شد.

همچنین، مجموع واردات جهانی گاز در سال گذشته حدود 47 میلیارد متر مکعب افزایش یافت که حدود 4.5 درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش دارد.
بنابراین گزارش، در کنار افزایش تولید گاز طبیعی، تولید انرژی های تجدید پذیر نیز در کشورهای او ایی سی دی و چین بیشتر شده است.

سال 2016 تولید انرژی های تجدید پذیر در کشورهای او ایی سی دی 3.8 درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت و تولید برق آنها نیز 23.8 درصد بالا رفت .
بخش مهم انرژی تجدید پذیر تولید شده در کشورهای یاد شده از محل انرژی باد و خورشید است که نرخ رشد تولید سالانه آنها در سال های 2000 تا 2016 به میزان 21 و 43 درصد بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳
کد مطلب: 39418
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا