گروه معادن
 
پایان خام فروشی در معادن اسدآباد
گروه معادن - با راه اندازی 2 واحد صنعتی فرآوری سنگ آهن در اسدآباد، به روند خام فروشی ذخایر معدنی معادن این منطقه پایان داده شد و با ایجاد ارزش افزوده و تولید محصول نهایی در این معادن، زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی بیش از پیش فراهم شد.
 
به گزارش ماین نیوز، اسدآباد را بدون اغراق می توان کلکسیونی از سنگ های معدنی دانست و وجود 16 معدن و استخراج سالانه افزون بر 600 هزارتن انواع سنگ معدنی گواهی براین ادعاست .

سنگ آهک، سنگهای ساختمانی، سیلیس، فلدسپات و آهن مهمترین منابع معدنی اسدآباد هستند که سنگ آهن بیشترین حجم ذخایرمعدنی را به خود اختصاص داده است.

بنابر آمارهای موجود بیش از 90 درصد سنگهای استخراج شده بدون کوچکترین فراوری صادر می شد و خام فروشی به بزرگترین معضل این منطقه بدل شده بود که نه تنها سود کمی داشت بلکه تبعاتی مانند تضییع مواد معدنی، تخریب منابع طبیعی به دلیل انباشت ضایعات، استفاده نامطلوب از ذخایر موجود و محرومیت مردم منطقه از اشتغال را به همراه داشت.

در سال های اخیر با تدبیر دولت و برنامه ‌ریزی مدون، حذف پدیده خام فروشی اولویت گرفت و زیرساخت‌های فرآوری با کسب تکنولوژی روز با جذب سرمایه گذاران خصوصی در این شهرستان مهیا شد.

هم اکنون فرآیند تولید محصولات معدنی از محل استخراج تا مرحله نهایی در این منطقه انجام می شود که علاوه بر جلوگیری از خام ‌فروشی مواد معدنی خط ارزش ‌افزوده را در اسدآباد کامل نموده و چرخ اقتصاد و تولید ملی، روان تر به گردش درآمده و سایه شوم بیکاری و فقر را از این خطه کمرنگ کرده است.

فرماندار اسدآباد گفت: کارخانه کنستانتره آهن با 400 میلیارد ریال در دولت یازدهم به بهره برداری رسید و از 2 معدن منطقه چهاردولی تغذیه می شود و محصول این کارخانه تولید 600 هزار تن کنستانتره سنگ آهن در سال است.

حسین افشاری افزود:کارخانه گندله سازی نیز از طرح های صنعتی و زیربنایی مهم دراسدآباد است که در جوار کارخانه کنستانتره با سرمایه گذاری 130 میلیارد تومانی احداث شده و آماده بهره برداری در چند روز آینده است.

وی با اشاره به اهمیت این طرح از منظر اقتصاد مقاومتی بیان کرد: کنستانتره آهن تولید شده توسط کامیون و تریلر با ارزش افزوده پایین به سمت بنادر جنوب کشور حمل و از آنجا راهی کشورهای چین و هند می شد که هزینه انتقال هر تن کنستانتره هشت دلار تمام می شد و از سویی گندله با صرف ارز هنگفت وارد کشور می شد.
وی ادامه داد:در این شرایط با راه اندازی کارخانه گندله سازی نه تنها درهزینه های حمل و نقل صرفه جویی می شود بلکه سهم عمده ای از واردات گندله به کشور را کاهش می دهد.

وی همچنین نوید دیگری به مردم اسدآباد داد و گفت: مقدمات برای احداث کارخانه آهن اسفنجی در پایین این مجموعه صنعتی فراهم شده و با جذب سرمایه گذار مربوطه این امر نیز محقق خواهد شد.

*** گندله سازی دسترنج مهندسان ایرانی
فرمانداراسدآباد با بیان اینکه کارخانه گندله سازی مصداق عینی و بارز تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: پلان کارخانه گندله سازی توسط پیمانکاران چینی تهیه شده بود که به علت همکاری نکردن آنها احداث این کارخانه دچار کندی شد که با همت متخصصان داخلی طرح از سرگرفته شد و امروز شاهد به ثمر نشستن این کارخانه و تحقق آرزوی دیرینه مردم اسدآباد هستیم .
افشاری تصریح کرد: در ساخت این کارخانه از تکنولوژی برتر روز استفاده شده و در بازدید های صورت گرفته از ابزار دقیق و اتاق کنترل این موضوع به اثبات رسیده است.

*** نجات 700 جوان از بیکاری
رئیس اداره کارتعاون و رفاه اجتماعی اسدآباد نیز با اشاره به نقش این 2واحد صنعتی در رونق اشتغال شهرستان گفت: هم اکنون 470 نفر در کارخانه کنستانتره در بخش تولید، حمل و نقل و معدن مشغول به کار هستند که بیشتر آنها از جوانان اسدآبادی هستند.

اصغر شرکائی افزود: کارخانه گندله سازی برای 250 نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال می کند و در حدود یک هزار نفر به صورت غیر مستقیم در این واحد صنعتی مشغول فعالیت خواهند شد.

وی با اشاره به حمایت های ویژه دولت در قالب بسته های حمایتی از سرمایه گذاران بخش خصوصی گفت: اسدآباد دارای موقعیت بی نظیر از قبیل راه بین المللی و ارتباط با کشورهای خارجی، آب و خاک مرغوب و معادن غنی و نیروی انسانی متخصص است و زمینه و زیر ساخت مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این منطقه فراهم است.

*** تعریض راه دسترسی به کارخانه
رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای اسدآباد از اجرای طرح تعریض و بهسازی راه دسترسی به این مجتمع صنعتی اشاره کرد و افزود: روزانه تقریبا یکصد دستگاه کامیون و تریلر از کارخانه کنستانتره و معادن آهن بارگیری شده و از محور داشبلاغ عبور می کنند.

ساسان رستمی گفت: به علت حجم تردد بسیار این جاده فرسوده و نیاز به تعریض و بازسازی داشت تا پاسخگوی نیاز ترافیکی این مسیر باشد لذا تعریض این جاده در دستور کار دولت قرار گرفت و در فاز نخست پنج کیلومتر از این راه با اعتبار9 میلیاردو 500 میلیون ریال در حال انجام است که هم اینک 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
اسدآباد با 100 هزار نفر جمعیت در 45 کیلومتری همدان واقع شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب: 39417
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا