گروه معادن
 
افتتاح نخستین نمایشگاه معدن و صنایع وابسته در منطقه آزاد ماکو
استاندار آذربایجان غربی: فعالان بخش معدن به تجهیزات نوین و دانش روز مجهز شوند
گروه معادن - نخستین نمایشگاه تخصصی و صادراتی معدن، صنایع معدنی، سنگ های تزئینی، ماشین آلات و صنایع وابسته منطقه آزاد ماکو گشایش یافت و استاندار آذربایجان غربی در آئین افتتاح این نمایشگاه گفت: فعالان بخش معدن خود را به تجهیزات نوین و روز جهان مجهز کرده و فعالیت های معدنی را به صورت علمی و صنعتی پیگیری کنند تا کمترین آسیب به عرصه های ملی و طبیعی وارد شود.
 
به گزارش ماین نیوز، قربانعلی سعادت روز سه شنبه با اشاره به اینکه در آذربایجان غربی 45 نوع معدن شناسایی شده است، اضافه کرد: استفاده از روش های سنتی برای اکتشاف و بهره برداری از معادن، تخریب منابع طبیعی این استان را در پی داشته است.

وی ادامه داد: تاکنون 68 نوع ماده معدنی در جمهوری اسلامی ایران کشف شده و بررسی ها نشان می دهد که بیش از 90 درصد مواد معدنی موجود در کشورمان، قابلیت صادراتی دارد که از آن جمله می توان به سنگ آهن، کرومیت، سنگ سرب و روی، سنگ مس در کنار عناصر نادر خاکی اشاره کرد .

وی ادامه داد: این استان نیز با دارا بودن معادن غنی همچون طلا، مس، آهن و تیتانیوم و معادن سنگ و شن و ماسه و ... جزو مناطقی است که سرمایه گذاری در این حوزه دارای ارزش افزوده بالاست.

وی اظهار کرد: تلاش برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست مولفه ای اثر بخش در تثبیت توسعه پایدار به شمار می رود که از بدو شروع به کار دولت تدبیر و امید با استقرار اداره کل زمین شناسی در مرکز استان اقداماتی در این خصوص صورت می گیرد.

وی یکی از مشکلات بخش معدن را خام فروشی مواد استحصالی از معادن برشمرد و گفت: خام فروشی و عدم فرآوری مواد معدنی در منطقه باعث شده است که بسیاری از محصولات معدنی منطقه آزاد ماکو با نام شهرهای دیگر عرضه شود.

سعادت با اشاره به اینکه سیاست دولت ایجاد ارزش افزوده در کشور و جلوگیری از خام ‌فروشی است، ادامه داد: برای جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش اشتغال باید در صنایع معدنی استان سرمایه‌گذاری شود.

وی پتانسیل های صادراتی معدنی منطقه آزاد ماکو را پر اهمیت برشمرد و افزود: روابط تجاری بین کشورهای هم مرز با منطقه به دلیل منافع مشترک اقتصادی، امنیت منطقه را نیز تامین می کند و از این نظر اقتصاد باعث امنیت منطقه ای نیز می شود.
وی خاطر نشان کرد: زیرساخت هایی همچون فرودگاه، پایانه صادراتی و جاده ها برای صادرات محصولات به خارج از کشور در منطقه آزاد ماکو فراهم شده و احداث راه آهن ماکو – ترکیه نیز در حال مطالعه است.

مدیر مرکز نمایشگاه ها و همایش های منطقه آزاد ماکو نیز گفت: شرکت کنندگان در این نمایشگاه در زمینه انواع سنگ های معدنی، تزئینی، تجهیزات و ماشین آلات، ابزار آلات سنگبری و فرآوری، معادن سنگ و تکنولوژی استخراج، تجهیزات و ماشین آلات سنگبری، خدمات و صنایع وابسته حضور دارند.


حسن الهوردی زاده هدف از برگزاری این نمایشگاه را تحقق اقتصاد مقاومتی با تکیه بر اشتغال و حمایت از تولید ملی، ایجاد فضای رقابتی جهت ورود به بازارهای جدید، ارایه ظرفیت ها و معرفی معادن منطقه، اخذ سفارش از مشتریان جدید، کانال های توزیع و ایجاد نمایندگی، تبادل اطلاعات و تجربه ها عنوان کرد.

وی ابراز امیدواری کرد تا نمایشگاه بین المللی منطقه آزاد ماکو در آینده نزدیک به ویترین تجارت بین المللی ایران در دروازه اروپا تبدیل شود.

منطقه آزاد ماکو به واسطه وجود معادن مس، سیلس، منگنز، تراورتن، آهن و غیره، بهشت معدنی شمال آذربایجان غربی به شمار می رود و راه اندازی صنایع بالا دستی و پایین دستی این منطقه را به منطقه ای مهاجر پذیر تبدیل کرده است.

این منطقه به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب: 39404
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا