گروه معادن فلزات گرانبها
 
نیم درصد طلای جهان در معادن آذربایجان غربی نهفته است
گروه معادن >فلزات گرانبها - معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت و معدن آذربایجان غربی گفت: بر اساس تحلیل‌ کارشناسان سازمان زمین‌شناسی، نیم درصد طلای جهان در معادن و پوسته این استان قرار دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالحمید سرتیپی افزود: علاوه بر معادن فعال طلا در تکاب، معادن طلای دیگری نیز در شهرستان های بوکان، سردشت و پیرانشهر وجود دارد و با فعال سازی این معادن، ایران در جایگاه دوم تولید طلای خاورمیانه قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در سطح آذربایجان غربی 456 معدن فعال و دارای پروانه بهره برداری وجود دارد که سالانه 16 میلیون تن انواع محصولات معدنی از آنها استخراج می شود.
سرتیپی اضافه کرد: یکی از بخش‌های مهم و اثرگذار در اقتصاد کشور، بخش معدن و صنایع معدنی است و بدون ‌شک نقش معدن در اقتصاد کشورهای جهان منحصر به مشارکت در افزایش تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی نشده بلکه سهم معناداری در ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش فقر دارد.

وی با بیان اینکه 6 هزار نفر به صورت مستقیم در بخش معدن این استان فعال هستند، اظهار کرد: در صورت تکمیل چرخه اکتشاف، استخراج، فرآوری و استحصال زمینه اشتغال برای 20 هزار نفر فراهم می شود و این صنعت می تواند 30 درصد بار اقتصاد استان را متحمل شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت و معدن آذربایجان غربی گفت: حدود 9 درصد از مجموع 456 معدن دارای بهره برداری آذربایجان غربی در بوکان قرار دارد که بیشتر این معادن مرمریت، سنگ آهک، نیکل و باریت است.
شهرستان بوکان با 251 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۷
کد مطلب: 39343
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا