گروه معادن سرب و روی
 
استاندار زنجان:
سزاوار نیست صنعت و معادن سرب و روی با وصول مالیات،سهمی در تامین درآمدهای استان نداشته باشد
گروه معادن >سرب و روی - استاندار زنجان با اشاره به میزان محدود درآمدهای استان در قبال هزینه های جاری، عمرانی و پرداخت یارانه ها، تصریح کرد: سزاوار نیست حتی کوچکترین واحدهای اقتصادی در کوچه های باریک شهرهای استان در تامین و وصول مالیات مشارکت نمایند ولی واحد اقتصادی بزرگی همچون سرب و روی انگوران که نزدیک ۴۰ سال است از معادن استان برداشت می کند برای وصول مالیات سهمی در تامین درآمدهای استان نداشته باشد.
 
به گزارش ماین نیوز، اسداله درویش امیری پس از بازدید از معدن زیرزمینی سرب و روی انگوران، در جلسه ای که با حضور مدیرعامل تهیه و تولید مواد معدنی ایران و معاونین هماهنگی امور عمرانی و اقتصادی برگزار شد، با بیان اینکه درآمدها و منافع کلی ناشی از استخراج معادن و نفت به همه مردم کشور تعلق دارد و نباید نگاه منطقه ای، محلی و انحصاری در این حوزه داشت، افزود: با این حال نباید جلب رضایت محلی و اجتماعی مردم مناطق مورد غفلت واقع شود.

وی به بیان برخی از انتظارات مردم استان از صنعت و بهره برداران سرب و روی انگوران پرداخت و گفت: مردم استان که سال ها صنعت سرب و روی را در مناطق خود می بینند انتظاراتی دارند که بدلیل برآورده نشدن این مطالبات به حق، خاطره خوش و دیدگاه روشنی به این صنعت ندارند.
مقام عالی استان، راه اندازی مجتمع های فرهنگی و انجام اقدامات عمرانی و اجتماعی با انتفاع عمومی را از جمله مطالبات استان از صنعتگران به ویژه صنعت سرب و روی برشمرد و اظهار کرد: چنانچه توقعات و انتظارات عمومی برآورده نشود آزردگی و دلخوری مردم افزایش خواهد یافت.

استاندار زنجان با اشاره به میزان درآمدهای استان که طی سال گذشته ۶۷۵ میلیارد تومان پیش بینی شده بود، انتقال حساب های مالیاتی معدن سرب و روی از سایر استان های کشور به زنجان را حداقل انتظار مردم استان عنوان کرد و گفت: معدن سرب و روی انگوران باید در تامین بخشی از درآمدهای قانونی استان سهیم باشد.

درویش امیری همچنین به تقسیط ها و بخشودگی های مالیاتی معادل ۵۶ میلیارد تومان طی سال گذشته در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اشاره کرد و وعده داد: درصورت انتقال حساب های مالیاتی معدن سرب و روی به زنجان، ضمن تامین سوخت مورد نیاز این صنعت در زنجان، حمایت های مالیاتی ویژه ای از صاحبان صنایع سرب و روی انجام خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان در ادامه سخنان خود به مزیت های استقرار صنعت سرب و روی در استان و نقش این معدن در توسعه استان اشاره نمود و تصریح کرد: سرمایه گذاری و استقرار این صنعت در زنجان تراز اقتصادی و تجاری، میزان اشتغالزایی و صادرات استان را افزایش داده است.

استاندار زنجان یادآور شد: با سرمایه گذاری و اشتغالزایی چشمگیر صنایعی نظیر سرب و روی، استان زنجان با تک رقمی شدن نرخ بیکاری، یکی از چهار استان کشور در پایین بودن این نرخ است.

وی به نیاز روزافزون بشر جهت استفاده از منابع طبیعی در راستای تولید و صنعت اشاره کرد و گفت: علم و دانش زندگی بشر را تغییر داده و انسان امروز به منظور تامین نیازهای خود به منابع طبیعی زیرزمینی هجوم برده و به مطالعه، استخراج معادن و تولید می پردازد.

درویش امیری خاطرنشان کرد: اگرچه دستیابی و استخراج معادن سرب، روی، آهن و طلا از نیازهای ضروری کشور است ولی نمی توان این نیازها را به هر قیمتی و به بهای آسیب رساندن به منابع طبیعی تامین کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب: 39317
 
مرجع : وزارت کشور