گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
یک مقام دولتی مطرح کرد؛
اشتغال‌زایی ۳۸۰ هزار نفری در صنعت سنگ تزیینی
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - مدیر کل دفتر صنایع معدنی غیر فلزی وزارت صنعت با اشاره به اشتغال حدود ۳۸۰ هزار نفر در صنعت سنگ های تزیینی و صنایع وابسته از فعالیت شش هزار و ۵۰۰ واحد فرآوری سنگ تزیینی در کشور خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، سیف اله امیری درباره وضعیت واحدهای سنگ تزیینی کشور، اظهار کرد: ذخیره قطعی سنگ های تزیینی کشور نزدیک به ۲.۴ میلیارد تن است و در حال حاضر شش هزار و ۵۰۰ واحد فرآوری سنگ تزیینی در کشور وجود دارد و است.

وی تعداد معادن سنگ تزیینی کشور را یک هزار و ۹۵۵ معدن اعلام کرد و افزود: از این تعداد یک هزار و ۱۶۵ معدن فعال، ۷۵۱ معدن غیرفعال و ۳۹ معدن دیگر در حال تجهیز هستند. همچنین ظرفیت تولید معادن سنگ تزیینی کشور حدود ۲۷ میلیون تن است و در سال ۹۵ حدود ۱۳ میلیون تن سنگ تزیینی تولید شد که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴ تغییر چندانی نداشت.

مدیر کل دفتر صنایع معدنی غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تولید حدود ۸۰ میلیون متر مربع سنگ بریده در سال ۹۵، عنوان کرد: آمار تولید سنگ بریده کشور در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ به خاطر رکودی که در صنعت ساختمان سازی ایجاد شده بود، تغییر چندانی نداشت. همچنین مصرف سنگ بریده در سال ۹۵ حدود ۶۵ میلیون مترمربع بوده است.

امیری میزان اشتغالزایی در صنعت سنگ های تزیینی و صنایع وابسته در سال ۹۵ را حدود ۳۸۰ هزار نفر دانست و گفت: با برنامه‌ریزی های صورت گرفته به سمت افزایش ارزش افزوده و اشتغال پایدار در این حوزه گام برمی داریم.

مدیر کل دفتر صنایع معدنی غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکلی از لحاظ ذخیره، تنوع رنگ و فرآوری سنگ با توجه به تکنولوژی بالا و به روز در کشور وجود ندارد، اظهار کرد: تنوع طلبی در درخواست مشتریان داخلی و صادراتی امری طبیعی است و یکی از موارد با اهمیت و ویژه ای است که باید واحدهای فرآوری سنگ به آن توجه کنند و با شناسایی گونه های جدید و فرآوری مناسب به این درخواست پاسخ مناسب دهند.

امیری مشکلات بازار مسکن را بر کارخانه های سنگ تاثیر گذار دانست و افزود: بسیاری از کارخانه های سنگ در حال حاضر با مشکلات حاکم بر بازار مسکن، رکود شدید، مشکلات فروش و بازرگانی مواجه هستند و ضروری است که فرهنگ سازی برای استفاده از ماده معدنی استخراج شده و آموزش های لازم جهت حضور در بازار صادراتی مورد توجه ویژه ای قرار گیرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۲
کد مطلب: 39011
 
مرجع : خبرگزاری مهر