گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
آغاز پتانسیل یابی‌ کرومیت در ایران
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مجری فنی طرح پتانسیل‌یابی کرومیت در ایران گفت: مساحت کل محدوده های مستعد برای کرومیت حدودا 0.29 درصد از مساحت کل ایران است.
 
‌‌‌به‎ گزارش ماین نیوز، شیدا اسکندری اظهارکرد: با توجه به نقش معادن و فعالیت‌های معدنی در توسعه و استقلال اقتصادی کشورها و اهمیت بازار پررونق فلزاتی چون کروم، سازمان زمین‌شناسی و اکتشاف معدنی‌کشور به عنوان متولی اکتشاف، شناسایی محدوده‌های پتانسیل دار جدید برای اکتشاف فلزکروم را در قالب "طرح اکتشاف کرومیت" در دستور کار قرار داد.

وی در خصوص فاز مطالعات دفتری این پروژه‌که از اردیبهشت امسال با تلاش 16 نفر از متخصصان مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی آغاز شده است،گفت: استان های هرمزگان، بندرعباس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی،کرمان، فارس، یزد، اصفهان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و کردستان اصلی ترین نقاط پر پتانسیل برای کشف ذخایرکرومیت کشور مشخص شد.
مجری فنی طرح پتانسیل‌یابی کرومیت در ایران با اشاره به اینکه مساحت‌کل محدوده‌های مستعد برای کرومیت حدودا 0.29 درصد از مساحت‌کل ایران است‌، گفت: در بررسی های انجام شده مناطق مستعد با مساحت بیش از 6 هزار کیلومتر مربع مشخص شد و از این بین، مساحت حدود سه هزار و 462 کیلومترمربع به عنوان اولویت درجه یک کانه زایی کرومیت معرفی می‌شود.
اسکندری افزود: در تحقیقات افزون بر بررسی لایه های اطلاعاتی زمین شناسی، از لایه‌های دورسنجی مانند تصاویر ماهواره‌ای نیز استفاده می‌شود.
وی گفت: هم اکنون معادن کرومیت ایران بیشتر در سبزوار، مشهد، اسفندقه، فاریاب، حاجی آباد و کوشا احمدی متمرکز است و بیش از 80 درصد صادرات کرومیت از این مناطق صورت می‌گیرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب: 38708
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا