گروه معادن
 
جذب ۳۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی تا ۱۴۰۴
فعالیت بیمه‌های خارجی از سر گرفته می‌شود
گروه معادن - در حالی که پیش از این ۳۰ میلیارد دلار برای توسعه اساسی در حوزه معدن اعلام شده بود، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد براساس کارشناسی‌ها و اقدامات انجام شده، جذب این مقدار سرمایه در زمان مقرر دست‌یافتنی بوده است.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - ضمن اشاره به خبرهای خوشی که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره کشورهای کره و ژاپن و کشورهای اروپایی در جذب سرمایه خارجی مطرح شده است، با بیان اینکه ایران یک کشور ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن است، اظهار کرد: مسئله معدن و صنایع معدنی مهم است و چون کشورهای معدنی زیادی در دنیا وجود ندارند، سرمایه‌گذاران راغب به ورود به این حوزه هستند. وی همچنین به رقم هدف‌گذاری شده در چشم‌انداز ۲۰ ساله برنامه توسعه کشور برای توسعه اساسی بخش معدن اشاره کرد و گفت: رقم به‌دست آمده از سرمایه مورد نیاز توسعه بخش معدن همان ۳۰ میلیارد دلار بوده و پیش‌بینی این است که در این مدت می‌توان این بودجه را جذب کرد.

در وضعیتی موضوع جذب این میزان سرمایه مطرح می‌شود که پیش‌تر نیز به لزوم تزریق این میزان نقدینگی اشاره شده بود؛ به طوری که امیر صباغ - مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو - هم درباره تاثیر این حجم سرمایه خارجی بر برنامه‌های اساسی معدن گفته بود که بدون فاینانس، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد محقق نمی‌شود و تعداد پروژه‌هایی که باید برای رسیدن به اهداف بلندمدت بخش معدن و صنایع معدنی - مانند رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد - به اجرا برسد محاسبه شده و سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تامین زیرساخت‌های آنها در نظر گرفته شده که مجموع آن به حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان، معادل ۲۰ میلیارد دلار رسیده است. وی در همین‌باره عنوان کرد: رقم اعلام شده فقط پیشنهاد ایمیدرو به دولت است که چگونگی تحقق آن بستگی به نظر سیاست‌گذاران کلان دارد. فقط باید این موضوع را در نظر گرفت که به هر میزان از این بودجه کاسته شود از اهداف ۱۴۰۴ فاصله می‌گیریم یعنی اگر رقم ۲۰ میلیارد دلار به ۱۰ میلیارد دلار کاهش یابد ۵۵ میلیون تن فولاد نیز در سال ۱۴۰۴ به ۴۵ میلیون تن فولاد خواهد رسید.


بازگشت صندوق‌های ضمانت صادرات جهان به اقتصاد ایران
صندوق‌های ضمانت صادرات یکی از ارکان اصلی تجارت میان کشورها هستند که اعتبار صادرکننده را برای مقصد افزیش می‌دهند. در حالی که بعد از سال‌ها تحریم، ایران از این ابزار حیاتی تجاری محروم بود، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از حل مشکل همکاری با این صندق‌ها به لطف برجام خبر داد. کرباسیان با اشاره به عزم دولت برای ترمیم و بهبود روابط خارجی در اقتصاد ایران و جذب سرمایه عنوان کرد: تعامل با دنیا از جمله برنامه‌های اصلی و سیاست‌های دولت بوده که برجام نیز نشان‌دهنده این سیاست است و باید گفت جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز بعد از تعامل با دنیا حاصل می‌شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به فضای تعاملی مناسب که در دوران پسابرجام ایجاد شد، عنوان کرد: یکی از اقدامات مناسبی که در پسابرجام از سوی دولت انجام شد این بود که مشکلات پیشین با صندوق‌های ضمانت صادرات در تمام دنیا حل شد و فعالیت با بیمه‌هایی از کشورهای فرانسه، کره، ژاپن، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی قابل از سرگیری است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب: 38583
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت