گروه معادن فلزات گرانبها
 
گامی جدید برای پیشرفت در بازار جهانی فلزات گرانبها
کشف بزرگترین معدن طلا در چین
گروه معادن >فلزات گرانبها - چین موفق به کشف ذخیره‌ای جدید و چشمگیر از طلا شده است؛ هر چند کشف این معدن که می‌توان حالا آن را بزرگترین ذخیره طلای چین نام داد، تنها یکی از گام‌هایی است که این کشور برداشته تا نقش پررنگ‌تری در بازار جهانی طلا داشته باشد.
 
حال باید دید تاثیر این رویداد بر بازار بین‌الملل و اقتصاد چین چیست؟
به گزارش ماین نیوز، در ماه مارس (اسفند) گذشته دومین شرکت بزرگ تولیدکننده طلا در چین موفق به حفر معدنی شد که بزرگترین ذخیره طلایی است که این کشور تاکنون به خود دیده است. این کشف می‌تواند به تشکیل امواجی در بازار جهانی بینجامد، اما اقدامات چین برای پاسخگویی به نیاز روزافزون جهان به این فلز گرانبها از این نیز فراتر می‌رود و البته در بازار داخلی نیز به لطف سیاست‌های دولتی و فاکتورهای فرهنگی در آینده به طلای بیشتری نیاز خواهد داشت. از حدود ۹ سال پیش و سال ۲۰۰۸ میلادی که چین بر استرالیا در تولید طلا سبقت گرفت، تبدیل به بازیگر نقش اول بازار این فلز شد. امروز این کشور ۱۴ درصد از نیاز جهان به طلا را تامین می‌کند. در واقع بزرگی جامعه چین و جایگاهی که اعضای این جامعه برای طلا قائل هستند، بر اهمیت آن موثر واقع شده است. طلا در چین ابزاری برای ذخیره ثروت و دارایی است. درحال‌حاضر این کشور پاسخگوی نیاز داخلی خود به فلز زرد نیست.

تقاضای جامعه چین به طلا حدود ۳۰ درصد از تقاضای کل جهان را تشکیل می‌دهد. کِی‌سی چانگ اقتصاددان ارشد در موسسه انگلیسی داده و تحلیل «آی‌اچ‌اس‌مارکت» که در سطح جهانی فعالیت دارد و به ارائه خدمات اطلاعاتی می‌پردازد، در این باره توضیح می‌دهد: از نظر تاریخی طلا برای خانواده‌های چینی وسیله ذخیره ثروت و همچنین ابزار انتقال دارایی بین نسل‌ها بوده است. طلا یکی از قدیمی‌ترین داشته‌هایی است که هم امنیت ثروت را برای مردم این کشور فراهم می‌کند و هم حجم ثروت آنها را در طول زمان افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد تقاضای طلا در میان چینی‌ها همچنان رو به رشد باشد. چانگ در این باره می‌گوید: در ۵ سال پیش رو ثروت و درآمد طبقه متوسط چین افزایش می‌یابد؛ در نتیجه تقاضا برای طلا، هم به عنوان جواهر و هم به عنوان یک کالای سرمایه‌ای بالا می‌رود و این فلز به دلیل امنیت مالی و همچنین به این دلیل که بازده و سود مالی آن به طور بالقوه بیشتر است، به سایر کالاها ترجیح داده می‌شود.

بزرگترین معدن طلای کشف شده در چین
۳ماه پیش شرکت شاندوگ‌گُلد، دومین تولیدکننده بزرگ طلا در چین از نظر بازدهی محصول اعلام کرد ذخایر طلایی را در شرق چین کشف کرده که برآورد می‌شود دربردارنده ۳۰ تن طلا باشد. این رقم برابر با ۲۰ درصد از کل ذخایر طلای کشور است و این ذخایر تازه پیدا شده را می‌توان به طور بالقوه بزرگترین ذخایری که تاکنون در این کشور کشف شده است، دانست. این معدن که «سیلینگ» نام گرفته، در استان شاندوگ قرار دارد و حجم ذخایر آن می‌تواند به بیش از ۵۵۰ تن برسد. فرآیند اکتشاف آن دو سال طول کشید و عمر معدن تا پایان دوره استخراج ۴۰ سال برآورد شده است.

چانگ ادامه می‌دهد: تاثیر این کشف می‌تواند از مرزهای چین نیز فراتر رود. در واقع کشف این معدن به افزایش تولید داخلی طلا در چین می‌انجامد که به دنبال آن از حجم واردات این کشور کاسته می‌شود و این اتفاق به طور بالقوه بر جریان جاری طلا در میان کشورها تاثیرگذار است و می‌تواند به نوسان نرخ در بازار جهانی بیفزاید. به یقین می‌توان پیش‌بینی کرد این رویداد در کوتاه‌مدت بر قیمت‌ها تاثیر داشته باشد، اما در یک چشم‌انداز طولانی‌مدت ورود چنین حجمی از طلا به بازار جهانی سیر نزولی برای نرخ به همراه خواهد داشت. چانگ می‌افزاید: این روش می‌تواند چین را تحریک و ترغیب به اکتشاف طلای بیشتری از استان مستعد شاندوگ کند. به باور من در این مقطع تمرکز بیشتر شرکت شاندوگ بر این مسئله خواهد بود که چطور کشف جدید خود را توسعه دهد و بتواند طلای موجود در این منطقه را طوری استخراج کند که از نظر اقتصادی هر چه بیشتر مقرون‌به‌صرفه باشد. با اطمینان می‌توان گفت چین از جریان رو به رشد تقاضا برای طلا در سراسر جهان استقبال می‌کند و خود را محدود به بازار داخلی کشور نمی‌کند. یک ماه پس از اینکه شاندوگ از کشف سیلینگ خبر داد، اخباری منتشر شد حاکی از اینکه این شرکت به دنبال دستیابی به سهمی ۵۰درصدی از معدن وِلِدِرو در سوخوآن آرژانتین به ارزش ۹۶۰ میلیون دلار و متعلق به شرکت کانادایی بَریک‌گُلد است. انتظار می‌رود این معدن تنها در امسال میلادی که نیمی از آن سپری شده، ۸۳۰ هزار اونس طلا تولید کند.

در گام دوم شاندوگ به همراه بَریک که بزرگترین تولیدکننده فلزات گرانبها در جهان است، یک گروه کاری را برای جست‌وجو و توسعه ذخایر مرزی آرژانتین-شیلی، پاسکوآ-لیما که در ۱۰ کیلومتری وِلادرو قرار گرفته است، به این منطقه اعزام کرد. این دو شرکت به دنبال ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر در کمربند طلای بسیار غنی اِل‌ایندیو در مرز آرژانتین و شیلی هستند و ذخایر نام برده در این کمربند قرار دارند. شرکت شاندوگ تنها تولیدکننده چینی نیست که در سال‌های اخیر به دنبال کشف عرصه‌های بیشتر طلا در چین بوده است. در واقع براساس اطلاعاتی که بلومبرگ منتشر کرده در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ خورشیدی) معاملات برون‌مرزی که از سوی شرکت‌هایی که اساس و پایه آنها چینی است شکل گرفته، نسبت به سال پیش از آن ۴برابر شده و به سطح ۴۸۳ میلیون دلار رسیده است. فروش نزدیک به نیمی از سهم معدن طلای پورگِرا متعلق به بریک‌گلد در پاپوآگینه‌نو به زیجین‌ماینینگ، بزرگترین شرکت طلای چین از نظر ارزش بازار نمونه‌ای از این قراردادها بود.

چانگ می‌گوید: این رویدادها از طرح جدید ۵ساله چین ناشی می‌شود؛ طرحی که بر مبنای آن وزیر صنعت و فناوری اطلاعات این کشور به تازگی از تصمیمی مبنی بر افزایش ذخایر طلای چین به میزان ۳ هزار تن و رساندن آن به ۱۴ هزار تن تا سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ خورشیدی) خبر داده است. چین در اقدامی نو سالانه حدود ۴۵۰ تن طلا تولید می‌کند و این رقم حکایت از رشد سریع تولید طلا در آن در ۴ سال آینده دارد.

همچنین گفتنی است همکاری چین با شریکان برون‌مرزی نه تنها به رشد تولید شرکت‌ها کمک می‌کند، بلکه سبب می‌شود شرکت‌های معدنی همانند شاندوگ در نتیجه همکاری با شریکان خارجی خود به تبادل ایده و فناوری بپردازند و در استخراج معادن داخلی چین دستاورد بهتری از خود ارائه دهند. در نهایت چانگ نتیجه می‌گیرد: تمام این رویدادها حاکی است که جایگاه چین به عنوان تولیدکننده و مصرف‌کننده طلا در سطح جهان در حال رشد است و کشف این معدن از سوی شرکت شاندوگ تنها یکی از گام‌هایی است که چین برداشته تا بتواند نقش مهم‌تری در صنعت طلای جهان ایفا کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب: 38580
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت