گروه صنایع معدنی
 
شانس بالای صنایع معدنی برای حضور در بازار قطر
گروه صنایع معدنی - قطر در راستای تکمیل پروژه‌های خود به‌ منظور برپایی جام جهانی 2022 نیاز دارد تا 20 الی 25 درصد فولاد موردنیاز خود را از کشورهای همسایه خود وارد کند و برآورد می‌شود قطر و عربستان در 10 سال آینده 50 درصد از فولاد منطقه را مصرف کنند.
به گزارش ماین نیوز، ایجاد تنش سیاسی و اقتصادی بین قطر و کشورهای عربستان، مصر، بحرین و امارات از جمله اتفاقات مهمی است که تداوم آن می‌تواند اتفاقات مهم اقتصادی برای ایران ایجاد کرده و فرصت‌های تجاری ویژه‌ای برای تولیدکنندگان ایرانی در برخی موضوعات ایجاد کند.

صنایع غذایی از جمله مواردی بود که در طی یک هفته اخیر، در بین فعالان اقتصادی بر سر مزیت‌های صادراتی آن به قطر اتفاق‌نظر حاصل شد و در همین رابطه در نشستی که 18 خرداد در اتاق بازرگانی استان اصفهان برگزار شد؛ همکاری شرکت‌های لبنی اصفهانی و شرکت‌های مدیریت صادرات مورد تأکید قرار گرفت.

با این‌ حال، تأمین مواد غذایی، هدف کوتاه‌مدت صادرکنندگان ایرانی بوده و فعالان این حوزه معتقدند، ساختار اقتصاد قطر، فرصت‌های بلندمدت مناسبی برای تولیدکنندگان ایرانی مهیا کرده که شرط دستیابی به این فرصت‌ها، معرفی مناسب محصولات ایرانی و حفظ کیفیت کالاهای صادراتی در این بازار لوکس است.

*ثبات روابط سیاسی، لازمه رشد تجارت است

حمیدرضا فولادگر نیز در رابطه با فرصت‌های تجاری قطر برای تجار ایرانی اظهار کرد: قطر از نظر مسافت به ایران بسیار نزدیک است و مرز آبی مناسبی نیز بین دو کشور وجود دارد.

وی در ادامه افزود: ایرانی‌های بسیاری نیز در قطر زندگی می‌کنند که این امر می‌تواند به تقویت روابط تجاری دو کشور بینجامد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس، بهبود روابط سیاسی را لازمه رشد تجارت عنوان کرد و توضیح داد: یکی از دلایلی که تجارت ایران و عمان در سال‌های اخیر رشد داشته، روند رو به بهبود سیاست دو کشور و تعاملات طرفین بوده است.

فولادگر ادامه داد: بر همین اساس، اگر قطر نیز تلاش خود در ترمیم روابط سیاسی با ایران را ادامه دهد و درصدد جبران اشتباهات گذشته خود در قبال ایران برآید؛ تجارت دو کشور رشد خواهد کرد.

*فرصت مناسب در صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی

حوزه‌های فولاد، سیمان و مصالح ساختمانی از جمله مواردی است که صادرکنندگان ایرانی و کارشناسان اقتصادی بر تسخیر آن نظر دارند و معتقدند با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان سهم مناسبی از این بازار را از آن محصولات فولادی ایرانی کرد.

بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در سال 95، مجموعاً 47 میلیون دلار کالا در حوزه معدن و صنایع معدنی از ایران به قطر صادر شده که در این‌ بین، 21 میلیون دلار مختص زنجیره فولاد و پس‌ از آن 13 میلیون دلار زنجیره سیمان، 8 میلیون دلار سنگ، 1.5 میلیون دلار سنگ‌آهن، 1.3 میلیون دلار سایر محصولات معدنی، 782 هزار دلار آلومینیوم و 200 هزار دلار مس است.

*قطر و نیاز فزاینده به فولاد و مصالح ساختمانی

قطر در راستای تکمیل پروژه‌های خود به‌ منظور برپایی جام جهانی 2022 نیاز دارد 20 تا 25 درصد فولاد موردنیاز خود را از کشورهای همسایه خود مثل عربستان سعودی و امارات متحده عربی و حتی هند وارد کند.

یک مؤسسه تحقیقاتی بین‌المللی برآورد کرده که قطر و عربستان در 10 سال آینده 50 درصد از فولاد منطقه شورای همکاری خلیج‌فارس را مصرف خواهند کرد.

در گزارشی تحلیلی از این مؤسسه تحقیقاتی عنوان‌ شده از آنجا که رشد اقتصادی زیادی در شهرهای هر دو پادشاهی به وجود آمده دو کشور به ساخت‌ و ساز خود سرعت بخشیده‌اند و خود را برای جام جهانی در قطر آماده می‌کنند؛ تقاضای فولاد در این کشورها و خصوصاً قطر افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت.

در قسمتی از این گزارش آمده است: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در حال تبدیل‌شدن از اقتصادهای وابسته به نفت و گاز به اقتصادهای توریسم محور هستند و انتظار می‌رود که این منطقه چیزی در حدود 452 میلیارد دلار در پروژه‌های زیرساختی هزینه کند.

بر طبق پروژه‌های جاری برآورد مواد اولیه ساخت‌وساز مصرفی چیزی در حدود 145 میلیارد دلار است. حتی در شرایط عادی سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها می‌تواند به افزایش تقاضای فولاد در منطقه منجر شود. برای مثال با 10 درصد سرمایه‌گذاری سالانه در پروژه‌های زیرساختی رشدی در حدود یک و نیم تا 3 برابر در تقاضای فولاد و مواد اولیه ساختمانی و صنایع مرتبط ایجاد خواهد شد.

* لزوم رصد شرایط سیاسی و حرکت گام‌ به‌ گام

رعایت اصل محافظه‌کاری، موضوعی است که در تجارت و خصوصاً صادرات محصولات معدنی بسیار ضروری است. بر همین اساس از دید کارشناسان، شرایط سیاسی قطر و جهت‌گیری این کشور نسبت به موضوعات حساس منطقه‌ای هنوز با ثبات همراه نشده است و از این‌ رو تولیدکنندگان محصولات معدنی در ابتدای امر باید گام‌ به‌ گام پیش رفته و ابتدا با حجم‌های پایین و قراردادهای کوتاه‌مدت به تجارت با قطر مبادرت ورزند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۱
کد مطلب: 38473
 
مرجع : خبرگزاری فارس