گروه معادن
 
انفجارهای معدن سنگ آناهیتا آرامش را از روستانشینان کنگاوری گرفته است
گروه معادن - انفجارهای معدن سنگ آناهیتا آرامش را از برخی ساکنان روستاهای شهرستان کنگاور گرفته و مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است.
 
به گزارش ماین نیوز، اگر از کنگاور به سمت شمال غرب این شهرستان حرکت و مسیر 12 کیلومتری را طی کنیم، به منطقه ای به نام دهستان قزوینه می رسیم.

روستاهای سرمست و حاجی آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگاور بخشی از دهستان قزوینه هستند که با فاصله 500 متری در مجاورت معدن سنگ سد آناهیتا قرار دارند.

انفجارهای مهیب معدن سنگ مجاور این روستاها سالهاست آرامش را از ساکنان زحمتکش این روستاها گرفته و سر و صدا و اضطراب های ناگهانی جایگزین این آرامش شده است.

علیجان سرمستی پیرمرد 70 ساله ای که همسرش با باتری قلب زندگی می کند، می گوید: سالهاست به طور میانگین هفته ای 2 بار شاهد انفجارهای تکان دهنده این معدن سنگ هستیم.

وی با اشاره به اینکه از سال 1390 تاکنون با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم، می گوید: سال هاست مسئولان معدن هر بار که قصد انفجار داشتند به اهالی روستا اطلاع می دادند، ولی از نوروز 96 تاکنون بدون هماهنگی با اهالی روستا، اقدام به انفجار می کنند که مشکلات را دو چندان کرده است.

وی معتقد است؛ نباید مانعی ایجاد کرد که روند احداث سد آناهیتا با کندی مواجه شود، ولی از طرفی اهالی این روستاها هم دارای مشکلاتی از جمله نارحتی های قلبی هستند که متاسفانه متحمل صدای انفجارهای این سد هم می باشند.

خانم جوانی هم که صاحب چهار فرزند قد و نیم قد است و از راه دامداری امرار معاش می کند، از خواب پریدن شبانه بچه هایش گله می کند و مدعی است؛ مشکلات خود را به دهیار روستا و مسئولان شهرستان انعکاس داده، ولی متاسفانه هیچگونه اقدامی برای افرادی که صدایشان به جایی نمی رسد، انجام نداده اند.

فاطمه سرمستی با اشاره به ترس و اضطرابی که به لحاظ روانی در بین کودکان این روستا به وجود آمده، می گوید: عموم پزشکان علت استرس روحی - روانی در بین بچه های این روستا را ناشی از صدای انفجارها اعلام کردند.
یکی یگر از اهالی روستای سرمست در این باره می گوید: بر روی بعضی از خانه های سرمست ترک های عمیق و عمودی برداشته، که براساس نظر کارشناس رسمی دادگستری استان کرمانشاه و همچنین کارشناس فنی صنایع و معادن این ترک های عمیق به علت انفجارها و فاصله کم روستا با معدن سنگ بوده است.

رضاعلی تاجدینی، همچنین به نمایندگی از مرغداران روستای سرمست، معتقد است؛ روستای سرمست با ظرفیت 200 هزار قطعه جوجه ریزی در سال و تولید بالغ بر 500 تا 600 هزار تن گوشت و با اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم حدود 400 نفر یکی از قطب های تولید گوشت در شهرستان کنگاور است.

وی می گوید: استرس، افت وزنی لاشه و تلفاتی که این انفجارها بر روی مرغ های این منطقه داشته توسط کارشناسان شبکه دامپزشکی استان کرمانشاه هم مورد تایید قرار گرفته که در این راستا شکایت هایی را تنظیم و در مرحله رسیدگی دادگستری کنگاور است که انتظار داریم مردم به حقوق قانونی خود دست پیدا کنند.

وی یادآور می شود: در اولین سال این انفجارها آب منطقه ای استان خسارت های وارده را برآورد و به حساب خسارت دیده ها واریز کرد که متاسفانه همان سال، اولین بار و آخرین بار بود.

دهیار روستای سرمست هم با ارائه اسنادی که این چند سال در این راستا جمع آوری کرده است، می گوید: اعتراض مردم این روستاها به صورت مکتوب بارها تقدیم نهادهای مختلف از جمله بخشداری مرکزی کنگاور،استانداری کرمانشاه و نهاد ریاست جمهوری شده که تا کنون پاسخی دریافت نکرده ایم.

یوسف تاجدینی با اشاره به شدت انفجارهای سد می گوید: همزمان با وقوع انفجار زمین به لرزه در می آید و بسیاری از اهالی روستا می گویند که احساس کرده اند که زلزله ای به وقوع پیوسته است.

وی ادامه می دهد: کارشناسان این انفجارها را بین 4 تا 6 درجه به مقیاس ریشتر برآورد کرده اند که به قدری شدت لرزش ها زیاد است که به سقف و دیوار خانه های روستای سرمست خسارت هایی وارد آورده است.
وی با بیان اینکه با توجه به مشکلات شدید کم آبی و لزوم شتابخشی به روند ساخت سد برای آبگیری، اظهار می کند: مخالفتی با فعالیت معدن سنگ نداریم، اما بهره برداری از معادن باید به گونه ای باشد که با رعایت الزامات خدشه ای به آرامش مردم وارد نشود.

فرماندار کنگاور هم در این راستا می گوید: تملک اراضی روستاهای پایین دست سد نیاز به منابع مالی کافی داشته و در عین حال حجم کاری بسیار زیاد و پیچیده ای دارد و اگر در این موضوع درست و دقیق عمل نشود تبعات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

علیرضا ایزدی افزود: شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه نیز تملک تمام اراضی و خانه های مسکونی روستاهای مصوبی که در پایین دست سد قرار دارند را در دستور کار سال 96 خود قرار داده است.

وی بیان می کند: سد آناهیتا هنوز به مرحله آبگیری نرسیده است که احتمال می‌رود این سد تا پایان سال 97 آبگیری شود و منازل روستاها خریداری می‌شود.

ایزدی در خصوص مشکلات انفجارهای معدن سنگ سد و تاثیر آن بر مردم روستای سرمست اظهار تاسف کرد و تاکید می کند: خسارت های وارده باید مورد بررسی قرار گیرد و حق و حقوق قانونی که به خانه ها، دام ها و طیور آنها وارد شده پرداخت شود.
نماینده مردم شهرستان های کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه به طور قطع آرامش و آسایش مردم حوزه استحفاظیه در اولویت اصلی کارهایم قرار دارد، می افزاید: غالب مردم از برخی کم توجهی ها نگران هستند و خواسته اصلی مردم ما از مدیران اجرایی و مسئولان در سطوح مختلف رسیدگی جدی به مسائل و مشکلات مردم است.

حسن سلیمانی اظهار می کند: در کشور ما سرمایه و توانایی های زیادی وجود دارد که اگر درست از آنها استفاده شود به طور قطع مشکل خاصی وجود نخواهد داشت و موجب آسایش مردم می شود.

وی می گوید: فاصله کم بعضی از روستاها به معدن سنگ آناهیتا باعث بروز مشکلاتی برای مردم این روستاها شده که شرکت آب منطقه ای باید برای جبران خسارات این مردم زحمتکش به عنوان سرمایه های نظام اقدام کند.

نماینده کنگاور در مجلس شورای اسلامی معتقد است؛ مجموعه دستگاههای مختلف نسبت به حل مشکلات روستانشینان اهتمام جدی داشته باشند تا بستر برای توسعه روستا و با هدف جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به برنامه های ششم توسعه جامعه عمل بپوشانیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب: 38396
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا