گروه صنایع معدنی فولاد
 
كاتاليست هاي داخلي نياز فولادسازان كشور به واردات را كاهش داده است
گروه صنایع معدنی >فولاد - مهندس حسن نوائي، مديرعامل شرکت دانش بنيان گسترش فناوري خوارزمي با اشاره به توانايي پژوهش و توليد در حوزه صنايع پيشرفته نظير ساخت کاتاليست در داخل گفت: پيش از اين متقاضيان داخلي نظير شرکت فولاد خوزستان براي تامين کاتاليست خارجي مجبور بودند به خواسته هاي فروشنده خارجي بدون هيچ انعطافي پاسخ مثبت دهند.
 
به گزارش ماین نیوز، وي افزود: هم اکنون با توجه به ظهور رقباي داخلي و بهبود فضاي حمايتي از محصولات داخلي خريدار داخلي مي تواند پاي ميز مذاکره در مورد قيمت محصولات خود نشسته و حتي در مورد مسائل فني به تبادل اطلاعات بپردازد.

مديرعامل شرکت دانش بنيان گسترش فناوري خوارزمي به فضاي حاکم بر فرهنگ استفاده از محصولات استراتژيک توليد داخل در صنايع کشور اشاره کرد و گفت: در چنين جوي عملکرد مناسب و کيفيت بالاي محصول، تنها عامل موثر در معرفي و نهادينه کردن يک برند داخلي در صنعت است.

نوائي با اشاره به مشکلات توليد در داخل کشور گفت: «کارآفرين ها به رغم اينکه از کمک هاي مالي و تسهيلاتي مناسبي برخوردار نيستند، اما همچنان محصولاتي توليد مي کنند که نه تنها از مشابه خارجي بهتر و با کيفيت تر است، بلکه حتي قيمت مناسب تر نيز دارد و تنها نيازمند توجه ويژه در معرفي محصولات خود به بازار داخلي است.» نوائي با اشاره به فعاليت شرکت خود در زمينه توليد کاتاليست هاي احياي مستقيم و سولفورزدايي صنايع فولاد، ادامه داد: «اين شرکت موفق به توليد محصولات مذکور در سطح کيفيت نمونه هاي خارجي ولي با نصف قيمت آن شده که اين امر سبب ايجاد جذابيت بسيار بالا براي مصرف کننده خواهد بود.» وي گفت: يک کاتاليست با کيفيت، نقشي کاملا حياتي در ميزان توليد آهن اسفنجي در يک کارخانه احياي مستقيم دارد. هر واحد بايد قبل از استفاده از کاتاليست، از کيفيت و عملکرد آنها در واحد اطمينان حاصل کند که اين اطمينان در طول ساليان مختلف از سال 1390 تا به حال در مراحل و مقياس هاي مختلفي براي شرکت فولاد خوزستان ثابت شده است.

مديرعامل شرکت دانش بنيان گسترش فناوري خوارزمي افزود: پس از حصول اطمينان اين شرکت از کيفيت کاتاليست هاي احياي مستقيم توليدي شرکت دانش بنيان گسترش فناوري خوارزمي، بارگذاري کاتاليست ها براي نخستين بار در مقياس يک ريفرمر کامل در شرکت فولاد خوزستان انجام گرفت و را ه اندازي واحد پس از انجام بارگذاري و مراحل راه اندازي 19 اسفند سال 1395 آغاز شد. وي گفت: در اين واحد کليه تيوب هاي ريفورمر از سوي کاتاليست هاي شرکت گسترش فناوري خوارزمي بارگذاري شد و اعزام تيم فني و نظارتي بر فرآيند بارگذاري کاتاليست ها از سوي اين شرکت موجب شد تا اطمينان لازم براي شارژ بهينه با دانسيته توده اي حداکثري تيوب ها حاصل شود.

فرآيندي که نهايتا موجب شد تا واحد بهره بردار به بالاترين حد تناژ توليد آهن اسفنجي با کيفيت درجه فلزي مطلوب با استفاده از گاز احياي توليدي از سوي بسترهاي کاتاليستي دست يابد. نوائي بيان کرد: با توجه به اطلاعات و مطالعه صورت گرفته روي بازه مشخص از عملکرد کاتاليست ها مي توان گفت که کاتاليست هاي توليدي شرکت دانش بنيان گسترش فناوري خوارزمي به نحو بسيار مطلوبي جوابگوي نياز واحد توليدي بوده و در شرايط برابر مي تواند عملکردي کاملا قابل رقابت و برتر با انواع مشابه خارجي خود داشته باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب: 38393
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد