گروه معادن
 
دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی:
ثبات اقتصاد ملی و جهانی، رشد صنعت معدن را رقم می زند
گروه معادن - دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان و تولید کنندگان محصولات معدنی عنوان کرد: جمع ثبات بازارهای جهانی، ثبات بازار داخلی و سیاست گذاری های دولت فضا را مناسب کرده است و می توان به نمودار های صعودی و رشد صنعت معدن امیدوار بود.
 
به گزارش ماین نیوز، کامران وکیل، دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی گفت: ذات کار معدنی زمان بر و فرآیند بازده سود در این صنعت طولانی است و عموما با سایر صنایع تفاوت دارد و باید با نگاه بلند مدت به آن وارد شد.

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان و تولید کنندگان محصولات معدنی ضمن بیان اینکه سال گذشته بخش معدن با رشد همراه بود، عنوان کرد: زمانی که اقتصاد کلان کشور در مدار صحیح، فضای محیط کسب و کار مناسب و پارامتر های سرمایه گذاری جذاب باشد، نمودار رشد صنعت معدن با شیب صعودی همراه می شود.

کامران وکیل با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن جهش سال گذشته نمی توان مدعی شد بخش معدن یا صنایع وابسته به آن از رشد مداومی برخوردار است، اظهار کرد: پس از یک دوره بی ثباتی اقتصادی، ما به مسیر ثبات اقتصاد کشور بازگشتیم و اکنون ثبات نسبی داریم.

وی ادامه داد: برخی منتقدین ایراد می گیرند که طی چهار سال گذشته اقتصاد با رکود مواجه بوده اما در پاسخ باید گفت، اقتصاد ما به بطری آبی که با شن ترکیب شده بود شباهت داشت و برای اصلاح وضع موجود باید در ابتدا منتظر ته نشین شدن گل باشیم تا به ثبات لازم برسیم و پس از آن امکان رشد اقتصادی میسر می شود.

کامران وکیل با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور اکنون در مدار ثبات قرار گرفته افزود: دولت طی 4 سال گذشته با سختی آن گل را ته نشین کرد البته به همه بخش های اقتصادی فشار وارد شد اما می توان گفت تا حد زیادی گل اقتصاد کشور ته نشین و فضای کسب و کار بهتر شده است و می توان امیدوار بود که در دوره چهارساله آتی، شاهد جهش در بخش معدن و سایر صنایع باشیم.

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان و تولید کنندگان محصولات معدنی در بخش دیگری از گفتگو به موضوع صادرات محصولات معدنی اشاره کرد و بیان داشت: صادرات تولیدات معدنی تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون نوسان قیمت های جهانی کامودیتی ها، خام فروشی و شرایط اقتصادی دنیا قرار دارد در نتیجه نمی توان تحلیل قطعی از وضعیت آن ارائه داد.

به گفته وی محصولات معدنی در بازار های جهانی با قیمت های متفاوتی روبرو است. 6 سال پیش سنگ آهن، تنی 120 دلار عرضه می شد، اما اکنون به کانال 50 دلار وارد شده است و چون ما مواد معدنی را به شکل خام عرضه می کنیم، نسبت به این نوسانات قیمتی آسیب پذیریم.

وکیل افزود: به عنوان مثال ایتالیا یا آلمان محصول معدنی فن آوری شده عرضه می کنند و در نتیجه نوسانات قیمت در تولید نهایی به آن صورت تاثیر گذار نیست.

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی با اشاره به اینکه عرضه محصولات معدنی فن آوری شده با حاشیه سود همراه است، گفت: زمانی که حاشیه سود ناشی از ارزش افزوده را ندارید، شرایط شما به قیمت ماده اولیه بستگی دارد و آسیب پذیری بیشتر می شود.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته قیمت مواد معدنی به دلیل رکود اقتصاد جهانی افت کرد و عرضه و تقاضا نا متعادل شد، اما در حال حاضر اقتصاد جهانی تقریبا به یک ثبات نسبی رسیده است و به نظر نمی رسد قیمت محصولات معدنی با کاهش شارپی مواجه شود.

وکیل با بیان اینکه در حال حاضر هم اقتصاد ملی و هم اقتصاد بین المللی به مدار ثبات وارد شده اند، اضافه کرد: شرایط داخلی و جهانی امیدواری های رشد و بازدهی ملایم صنعت معدن را زیاد کرده است.

در پایان دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات معدنی به چشم انداز شرکت های فعال این صنعت در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در گذشته بازارهای جهانی نوسانات شدیدی را تجربه کرد و سنگ آهن و یا مس با افت همراه بودند اما اکنون قیمت آنها ثابت شده و در رنج پایین تغییر می کنند در نتیجه شرایط مشخص است و بنگاه های اقتصادی می دانند سنگ آهنی که می خواهند تولید و صادر کنند بین 60 تا 65 دلار است.

وی افزود: جمع ثبات بازارهای جهانی، ثبات بازار داخلی و سیاست گذاری های دولت فضا را مناسب کرده است و می توان به نمودار های صعودی و رشد این صنعت امیدوار بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب: 38332
 
مرجع : سنا