گروه معادن
 
ماین نیوز گزارش می‌دهد:
احتمال انتصاب سرقینی به عنوان سفیر ایران در استرالیا
گروه معادن - برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال انتصاب جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم به عنوان سفیر ایران در استرالیا در دولت یازدهم حکایت دارد.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، براین اساس شنیده شده است که هم‌اکنون رایزنی‌هایی در دولت در حال انجام است تا سرقینی به عنوان سفیر ایران در استرالیا منصوب شود.

در همین حال با توجه به که سرقینی از بدنه وزارت امور خارجه نیست، رایزنی مقامات عالی دولت با وزارت خارجه در این خصوص در جریان است.

به گزارش ماین نیوز، سرقینی که در دولت یازدهم به مدت چهار سال معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت را بر عهده داشته، علاوه بر این قبل از دو دولت محمود احمدی نژاد نیز به مدت هشت سال همین سمت را بر عهده داشته و فردی کاملا معدنی به شمار می‌رود که هرگز در حوزه غیرتخصصی خود کار نکرده است. همچنین سرقینی دارای مدرک دکترای کانه‌آرایی از دانشگاه نیوساوت ولز (NSW) استرالیا است.

سرقینی در نشست خبری چند روز پیش خود نیز در پاسخ به سوال خبرنگار ماین نیوز مبنی بر اینکه آیا در دولت یازدهم حضور خواهید داشت یا خیر؟ عنوان کرد که 12 سال کار در معاونت معدنی برای او بس بوده و دیگر در این سمت ادامه کار نخواهد داد.

با توجه به اینکه استرالیا یکی از معدنی‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و طی چند سال اخیر نیز روابطش با ایران بسیار بهبود یافته است، انتصاب فردی مانند سرقینی به عنوان سفیر ایران در این کشور نمی‌تواند چند دور از انتظار به نظر برسد. نمونه چنین انتصابی را می‌توان در مورد علی ماجدی معاون بازرگانی و امور بین‌الملل وزارت نفت دانست که در سال 1393 به عنوان سفیر ایران در آلمان منصوب شد تا به بهبود روابط اقتصادی ایران با این کشور مهم اروپایی کمک کند. با این تفاوت که ماجدی برخلاف سرقینی سابقه کار در وزارت خارجه را داشت.

علاوه بر معاونت معدنی وزارت صمت، ایمیدرو نیز دیگر سازمان مهم معدنی دولتی است که باید دید در دولت دوازدهم چه کسی سکان هدایت آن‌را بر عهده خواهد گرفت.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۷
کد مطلب: 38326