گروه معادن
 
رئیس صنعت و معدن استان مرکزی :
اقدامات لازم برای خروج معادن استان مرکزی از وضعیت نیمه‌فعال فعلی در حال انجام است
گروه معادن - رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: طرح رونق تولید امسال شامل معادن هم می‌شود و تلاش داریم که با اجرای این طرح معادن استان را از وضعیت نیمه‌فعال فعلی خارج کنیم.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا حاجی‌پور با اشاره به وضعیت معادن استان اظهار داشت: با توجه به مبانی مطرح شده و به‌ویژه تداوم طرح رونق تولید و دربرگرفتن بخش معادن توسط این طرح و ارائه تسهیلات به این بخش برای بحث بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات و همچنین سرمایه در گردش معادن امیدواریم که بتوانیم بحث پرداخت تسهیلات به این معادن را داشته باشیم و معادن استان را از وضعیت نیمه‌فعالی که دارند خارج کنیم زیرا معادن استان با 40 تا 50 درصد ظرفیت خود فعالیت دارند که نیاز به افزایش این ظرفیت است.

وی افزود: در استان مرکزی حدود 489 پروانه بهره‌برداری در معادن صادر شده که با توجه به رکودی که در حوزه مسکن بوده و با توجه به اینکه 40 تا 50 درصد معادن و در واقع بخش عمده‌ای از آنها مثل معادن سنگ تراورتن در محلات یا معادن شن و ماسه‌ای که در سطح استان داریم در ارتباط با بحث ساخت و ساز و مسکن بوده و توقف طرح‌های عمرانی سبب شده بود که این معادن با حداقل ظرفیت‌های خود فعال باشند که اقداماتی برای برطرف شدن این مشکلات در دست اقدام است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: برای بحث ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی در حوزه سنگ‌های تزئینی و تراورتن هم برنامه داریم و دولت هم تاکید بر ایجاد واحدهای فرآوری برای ایجاد ارزش افزوده در بخش صنایع معدنی دارد که انشاءالله به‌دنبال آن شاهد این باشیم که معادن هم با تمام توان خود به فعالیتشان ادامه دهند.

حاجی‌پور بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که استان مرکزی در حوزه مواد معدنی دارد اشتغالزایی خوبی را می‌توان در مجموعه بخش معادن فراهم کرد و با توجه به این ظرفیت‌ها می‌توان امیدوار بود که دولت در راستای تحقق شعار امسال مبنی بر تولید و اشتغال می‌تواند فعالیت مناسب‌تری را در حوزه معدن داشته باشد.

وی ادامه داد: در برنامه ششم هم سهم بخش معدن را سهم ویژه‌ای دیده‌اند که باید تلاش کنیم تا هم به فرمایشات مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانیم و هم در راستای برنامه ششم توجه به معدن و ارزش افزوده در این بخش تداوم داشته باشد.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی عنوان کرد: بخشنامه تسهیلات صنوف و معادن هم احتمالا تا چند روز آینده به بانک‌ها ابلاغ می‌شود تا هم در راستای صنوف تولیدی و هم بحث تامین تسهیلات مورد نیاز برای بخش صنعت و معدن اقدامات موثری انجام شود.

حاجی‌پور اضافه کرد: امسال بحث سهمیه استان‌ها در میزان دریافت تسهیلات مطرح نشده زیرا سال گذشته شائبه‌هایی در سیستم بانکی مطرح بود، برای مثال بانک‌ها می‌گفتند که ما تنها 434 میلیارد تومان تسهیلات تعیین شده را پرداخت می‌کنیم اما وقتی با وزارتخانه صحبت کردیم گفتند این کف پرداخت تسهیلات است و هرچه بیشتر باشد در حوزه عملکردی استان‌ها بهتر است.

وی افزود: به‌همین سبب امسال این سهمیه‌بندی را منتفی کردند و اعلام کردند براساس توانی که در حوزه پرداختی در استان‌ها است اینکار را انجام دهند، در کنار آن بحث تامین نقدینگی از سایر استان‌هایی که نمی‌توانند آن شرایط لازم را برای پرداخت تسهیلات داشته باشند، یعنی بحث منابع و مصارفشان تامین‌کننده بحث پرداختی نیست مطرح است و این در قالب استان‌های برخوردار می‌تواند یک مزیت باشد که بتوانیم از ظرفیت‌های خودمان و منابعی که بانک‌های عامل در استان مرکزی دارند نهایت بهره را ببریم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 38307
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم