گروه معادن
 
سرقینی در پاسخ به ماین نیوز:
به من گفتند کمونیست و سوسیالیست
پیشنهاد وضع عوارض را مجددا به شورای اقتصاد می‌فرستیم
گروه معادن - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مطمئنم تا قبل از شروع دولت بعد پیشنهاد وضع عوارض صادرات مواد معدنی مجددا توسط وزارت صمت به شورای اقتصاد ارائه خواهد شد.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، جعفر سرقینی صبح امروز در نشستی خبری پیش از فرا رسیدن 10 تیر ماه روز صنعت و معدن اظهاراتی را مطرح کرد که به شرح زیرند:

- در واکنش به اعتراض شدید بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی ایران نسبت به عدم دعوت از این تشکل برای حضور در این جلسه: ۲۰ تشکل مهم معدنی داریم که ما در جلسه امروز از خانه معدن و خانه صنعت و معدن به عنوان چتری برای تشکل‌های معدن و صنعتی جهت حضور در جلسه امروز دعوت کردیم. امکان نداشت همه تشکل‌ها را دعوت کنیم.

- در پاسخ به ماین نیوز درخصوص عدم دعوت از اتاق برای حضور در این جلسه: ما بحث اتاق را نداشتیم. بحث معدن و صنایع معدنی را داشتیم. اولا اتاق تشکل نیست، خودتان هم می‌دانید! ولی یک ناهماهنگی رخ داده که ما از همه عذرخواهی می‌کنیم.

- روزی آرزو داشتیم، در این کشور تشکل داشته باشیم. امروز صدای تشکل‌ها در کشور بسیار بالا بوده و ما مخالف این موضوع هم نیستیم. موقع تصمیم‌گیری درباره عوارض صادرات مواد معدنی همین تشکل‌ها بنده را همه جا بردند و در نهایت هم مانع شدند. حتی پیش مرحوم آیت الله هاشمی هم بابت این موضوع رفتیم. البته این موضوع طبیعی است چرا که آنها دنبال سود خود هستند.

- مطمئنم تا قبل از شروع دولت بعد پیشنهاد وضع عوارض صادرات مواد معدنی مجددا توسط وزارت صمت به شورای اقتصاد ارائه خواهد شد. آقای نعمت‌زاده در حاشیه یکی از نامه‌هایم بر این موضوع تاکید کرده تا کمیته ماده ۳۷ سریعا تشکیل شود. تا روزی که در وزارتخانه هستم مدافع منابع ملی کشورم خواهم بود و اعتقاد دارم صادرات مواد معدنی خام ایجاد ارزش افزوده برای دیگران است.

- در مجموع ۴۰۰ محدوده پرپتانسیل معدنی در دولت یازدهم شناسایی شد.

- سال قبل ۱۸ میلیون تن صادرات سنگ آهن داشتیم که حدود نیمی از آن مربوط به کنسانتره سنگ آهن بود‌.

- سال قبل میزان تولید مواد معدنی در کشور با رشد ۶ درصدی به ۳۹۰ میلیون تن رسید.

- سال قبل در مجموع ۲۳ میلیون تن مواد معدنی به صورت خام و فراوری شده از کشور صادر شد.

- واردات فولاد از ۳ میلیون تن در سال ۹۱ به نصف این رقم در سال ۹۵ رسید. صادرات فولاد هم در این مدت از ۱.۲ به ۵ میلیون تن رسید.

- کل صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی کشور با رشد ۱۴ درصدی به ۶.۵ میلیارد دلار رسید. تناژ صادرات هم ۳۰ درصد افزایش یافت.

- به لحاظ کارشناسی مخالف تشکیل وزارت معدن به صورت جداگانه هستم و بعد از ادغام وزارتخانه حتی شرایط بخش معدن بهتر هم شد.

- (در پاسخ به ماین نیوز درباره انتقاد گسترده تشکل‌ها از عملکرد سرقینی): هیچکس کامل نیست و نمره ۱۰۰ هم به خودم نمی‌دهم. یکی از تشکل‌ها به خاطر یک مصاحبه علیه من شکایت کرد. اما من بر مبنای دوستی و دشمنی کار نمی‌کنم چون مهم کار مردم است ‌و حتی اگر کسی به من توهین هم کند کارش را انجام می‌دهم.

- (در پاسخ به ماین نیوز درباره انتقاد گسترده تشکل‌ها از عملکرد سرقینی)‌: بیرون راجع به من به خصوص در زمینه تلاش برای وضع عوارض صادرات مواد معدنی خیلی صحبت کردند. به من گفتند کمونیست و سوسیالیست اما هیچ کاری علیه تشکل‌ها نکرده‌ام و نمی‌کنم.

- (در پاسخ به ماین نیوز درباره احتمال حضور در دولت دوازدهم): دیگر این سمت بعد از ۱۲ سال کار برایم بس است و انشالله در دولت بعد از خدمت معاف خواهم بود.

- (در پاسخ به ماین نیوز درباره دلایل فاجعه معدن زمستان یورت): حادثه معدن زمستان یورت بسیار تلخ و بزرگ بود. ما وظایف حاکمیتی داریم و تابلوی ورود ممنوع هم می‌زنیم‌ اما نمی‌توانیم دائما داخل همه معادن باشیم. همان روز انفجار از معدن بازدید شد ولی نمی‌خواهم توجیه کنم. کمیته حقیقت‌یاب هنوز نظر خود را نداده است. دو عامل محمتل است. یکی باتری مشکوکی که برای روشن کردن لکوموتیو داخل معدن برده بودند و دیگری اگزوز لکوموتیوی که در حال کار بوده و خنک‌کن نداشته است. منتظر نظر کمیته هستیم. گروه امداد اگر یک ساعت دیرتر می‌رسید، ۵۰ نفر به تعداد کشته‌ها اضافه می‌شد. زحمات گروه امداد نادیده گرفته نشود. مراسمی هم در وزارتخانه خواهیم داشت تا از این افراد تقدیر شود.

- آقای شکوری فرمودند 30 هزار نفر در معادن سنگ آهن کشور بیکار شده‌اند. من به آمار حس دارم. این عدد اشتباه است. کل معادن سنگ آهن ما حدود 16 هزار نفر اشتغال دارند که هم‌اکنون 15 هزار نفر سرکار بوده و تنها هزار نفر بیکار شده‌اند که این تعداد نیز کارگران همان 70 تا 80 معدنی هستند که به خاطر افت قیمت‌ها تعطیل شدند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۴
کد مطلب: 38269