گروه صنایع معدنی فولاد
 
سرمایه گذاری ۳۹ میلیون یورویی دانیلی ایتالیا در ایران پس از برجام
خوشحال خواهیم شد که صادرات محصولات خود را از طریق ایران آغاز کنیم
گروه صنایع معدنی >فولاد - خانم آنا مارچلي دانيلي - سهامدار شرکت دانیلی ایتالیا - اظهار داشت: سرمایه گذاری اخیر ما در قالب یک کارخانه در ایران است. ما قصد تامین نیاز و تقاضای بازار داخلی ایران را از طریق تولید در داخل همین کشور داریم.
 
به گزارش ماین نیوز، طی مراسمی در تاریخ 12 اردیبهشت 1396 با حضور مقامات کشوری، استانی و مهمانان خارجی رسما شرکت دانیلی پرشیا ایران در شهرک صنعتی اشتهارد استان البرز افتتاح شد. شایان ذکر است آغاز احداث این کارخانه در ایران بعد از توافق برجام در لوزان سوئیس اتفاق افتاد. این کارخانه زمینه اشتغال حدود 100 نفر کارشناس و متخصص را فراهم کرده است و در آینده طرح های توسعه نیز خواهد داشت.  گفت و گوی اختصاصی خبرنگار ماین نیوز با خانم آنا مارچلي دانيلي - سهامدار شرکت دانیلی ایتالیا - را می خوانید:

خانم دانیلی با تشکر از اینکه وقت خود را به ماین نیوز دادید، خواهش می کنم در مورد افتتاح کارخانه خود در ایران نظرتان را بگویید . من فکر می کنم در بین سرمایه گذاری های شما در کشورهای مختلف، کارخانه ایران هشتمین سرمایه گذاری شما باشد.

بله همین طور است. سرمایه گذاری اخیر ما در قالب یک کارخانه در ایران است. ما قصد تامین نیاز و تقاضای بازار داخلی ایران را از طریق تولید در داخل همین کشور داریم. ما در این پروژه حدود 40 میلیون یورو سرمایه گذاری کرده ایم و باید بگویم که بر اساس حجم پروژه این بزرگترین سرمایه گذاری ما به صورت کارخانه بوده است.


آیا در مورد سرمایه گذاری های مشابه خود به عنوان مثال در هند و یا تایلند آماری برای ارائه دارید ؟
بله . وقتی در مورد سرمایه گذاری صحبت می کنیم در واقع بحث سرمایه ابتدایی برای شروع یک پروژه است چون در غیر این صورت میزان سرمایه و هزینه های یک پروژه به چند صد میلیون یورو می رسد. در حجم سرمایه گذاری باید گفت به عنوان مثال ما در تایلند 25 میلیون یورو ، در چین 30 میلیون یورو و در هند 35 میلیون یورو سرمایه گذاری اولیه انجام دادیم. بنابراین همانطور که اشاره کردم حدود 40 میلیون یورو (39 میلیون) در ایران سرمایه گذاری اولیه شد که بدین ترتیب این سرمایه گذاری، ایران را در رتبه اول در بین این کشور ها قرار می دهد و این نشان دهنده میزان تعهد ما به این قرارداد و این کشور است.شما در صحبت هایتان به حضور در ایران حدود 25 سال پیش اشاره کردید. تا جایی که مطلع هستم در آن زمان شرکت فولاد آلیاژی ایران افتتاح گردید و شما در آن مشارکت داشتید. نظرتان در مورد بازار ایران و تغییراتی که طی این دوره داشته چیست و چرا ایران را برای سرمایه گذاری انتخاب کردید ؟
اجازه دهید که از انتهای سوال شروع کنم. ما ایران را به دلیل حجم بالای تقاضا و پتانسیل بسیار بالا و خوب این بازار برای شرکت هایی مانند شرکت دانیلی انتخاب کردیم. همچنین باید گفت که ما فرهنگ را هم در نظر گرفتیم. زیرا فرهنگ دو کشور ایران و ایتالیا بسیار بهم نزدیک و مشابه است بنابراین به نظر من این مشارکت بسیار خوبی خواهد بود . در مورد بیست و پنج سال پیش که ما در ایران حضور یافتیم باید بگویم بسیار متفاوت بود. می توانم بگویم که توسعه چشمگیری طی سال های گذشته رخ داده است و ما بسیار امیدواریم که ایتالیا بتواند به عنوان یک شریک خوب و واسط مناسبی بین اتحادیه اروپا و ایران عمل کند.

می دانیم که دانیلی طی دوران تحریم های اقتصادی ایران را ترک نکرد و برای مدت طولانی به تامین قطعات یدکی و ارائه خدمات خود پرداخت . آیا فکر می کنید حجم بالای تقاضایی که اکنون در بازار وجود دارد و به سوی شما می آید ادامه خواهد داشت ؟ و می دانید که شرکت های دیگری مانند گروه اس ام اس نیز هم اکنون در حال همکاری خود با شرکت های ایرانی هستند.
قبل از هر چیز باید بگویم که به عنوان یک شرکت ما هیچگاه ایران را ترک نکردیم و هیچ گاه نیز این اتفاق نخواهد افتاد و ما مشتریان خود را ترک نخواهیم کرد چه با ترامپ و چه بدون ترامپ! البته ما هیچگاه کاری بر خلاف قوانین بین المللی انجام ندادیم اما همواره راهی پیدا کردیم که بتوانیم مطابق قوانین همکاری خود را ادامه دهیم. مشتریان گرانقدر ما این موضوع را فراموش نخواهند کرد .در مورد ترامپ نیز باید بگویم که کمی ریتم ما را کند کرد و باعث کاهش سرعت ما در اجرای پروژه هایمان شد اما بلافاصله بعد از رفع تحریم ها شرکت های ایتالیایی به ایران آمدند که نشان دهنده علاقه آنها جهت کار و مشارکت در این بازار است. اکنون باید دید که چه اتفاقی خواهد افتاد . درها باز شده اند و کسی نمی تواند پیش بینی کند که شرایط چگونه خواهد شد البته ما به محض بدست آوردن موقعیت در بازار برای تجارت با قدرت بیشتر ادامه خواهیم داد.آیا شما به ایران به عنوان یک قطب و کانال صادرات تجهیزات و ماشین آلات تولیدی خود به دیگر کشور های منطقه می نگرید یا صرفا درخواست های ایران را پوشش خواهید داد ؟
این سوال بسیار خوبی است. البته هدف اصلی ما پاسخ به تقاضاهای داخلی ایران است و به همین دلیل ما ایران را انتخاب کرده ایم. اگر دولت و موسسات مالی و دیگر موسسات از ما حمایت لازم را به عمل آورند ما بسیار خوشحال خواهیم شد که صادرات محصولات خود را از طریق ایران آغاز کنیم.

در انتها آیا در ایران پروژه و یا برنامه ای برای تاسیس کارخانه ای دیگر دارید ؟
باید بگویم آرزوی ما این است.اگر ما تمام حمایت های مورد نیاز خود را دریافت کنیم ما یک قطب تجاری همانند آن چیزی که در تایلند ایجاد کردیم در ایران خواهیم داشت.

گفت و گو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب: 37811