گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
دلیل بیماری‌ها در زمین شناسی پزشکی مطالعه می‌شود
گروه اكتشاف و زمين شناسي - رئیس دانشکده بهداشت گیلان، پیشرفت در زمین شناسی پزشکی تحقق توسعه پایدار و بهبود کیفی و کمی صنایع وسلامت جامعه را میسر می‌شود، گفت: دلیل بیماری‌ها در زمین شناسی پزشکی مطالعه می‌شود.
به گزارش ماين نيوز، فردین محرابیان در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین در گیلان با بین اینکه زمین شناسی پزشکی یکی از موضاعات مهم امروز در دنیاست، اظهار کرد: این رشته تاثیرات زیست محیطی بر سلامت انسانها حیوانات و گیاهان دارد.

وی با بیان اینکه آلودگی‌های زیست محیطی با منشأ طبیعی و انسان ساز سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کنند، افزود: در این میان وجود بیش از حد عناصر فلزی سنگین و کمیاب و یا کمبود برخی از عناصر اصلی و ضروری در رژیم غذایی و آب شرب از جمله مهم‌ترین تهدید کنندگان حیات و سلامت انسان‌ها و دیگر موجودات هستند.

رئیس دانشکده بهداشت علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه از بیماری‌های جهانی مربوط به زمین شناسی پزشکی می‌توان به گواتر (کمبود ید) اشاره کرد و گفت: بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط با سختی آب دیگر موضوعات مورد مطالعه زمین شناسی پزشکی است.

محرابیان با اشاره به سطوح بالای اورانیوم در بعضی از سنگ‌ها، اظهار کرد: تنفس یا بلع مقادیرغیر عادی گاز رادیو اکتیو رادون که در چنین سنگ های ایجاد می شود خطر مهمی برای سلامت عمومی است.

وی همراهی زمین شناسان با متخصصان علوم پزشکی را گامی ارزشمند در پیشرفت علم زمین شناسی پزشکی و پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها دانست و خاطرنشان کرد: پیشرفت در علم زمین شناسی پزشکی تحقق توسعه پایدار و بهبود کیفی و کمی صنایع و زمینه ارتقا هر چه بیشتر بهداشت و سلامت جامعه را هموار می‌سازد.

رئیس دانشکده بهداشت گیلان با اشاره به اینکه کمبود سلنیوم در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژی و بیو شیمیایی بدن و بروز سرطان ها و امراض نقش مهمی دارد، گفت: فزونی بیش از حد این عنصر در بدن انسان موجب تهوع، امراض کبدی،کلیوی، پوسیدگی دندان‌ها و فشار خون بالا می‌شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۸
کد مطلب: 3748