گروه صنایع معدنی
 
صنایع معدنی در منطقه ویژه لامرد جان تازه می‌گیرند
گروه صنایع معدنی - عسلویه همیشه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی را در ذهن تجسم می‌کند. منطقه‌ای که باید بوی گاز تمام آن را در بر گرفته باشد و هوای گرمش طاقت ماندن در آن را کم کند.
 
به گزارش ماین نیوز، اما شاید بهتر باشد از نگاهی دیگر و از دریچه صنایع معدنی به این شهر نگاه کرد. سفر به منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان و لامرد می‌تواند یک تجربه متفاوت باشد به ویژه اگر خبرنگار حوزه معدن هم باشید سعی می‌کنید دیدی معدنی به تمامی زوایای این شهر و مناطق یاد شده داشته باشید.

مناطقی برای صنایع معدنی
شهرستان پارسیان یکی از شهرهای استان هرمزگان است که منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان را در خود جای داده است. این شهر مردمان خونگرمی دارد که تلاش می‌کنند چرخ زندگی خود را بچرخانند. ایجاد منطقه ویژه پارسیان می‌تواند امید را در دل جوانان این منطقه که جویای کار و اشتغال هستند بار دیگر زنده کند که شاید یکی از مزایای راه‌اندازی این منطقه باشد.

در نگاهی ملی‌تر ایجاد و توسعه منطقه ویژه استقرار صنایع انرژی‌بر، ظرفیت مناسب و جدید صنعتی را در کنار بزرگترین مخزن گازی جهان (پارس جنوبی) در اختیار کشور قرار می‌دهد که می‌تواند به یک مرکز بزرگ و جاذب صنعتی– اقتصادی تبدیل شود. حال از نگاه معدنی، این منطقه در کنار منطقه لامرد می‌تواند صنایع معدنی انرژی‌بر را در خود جای داده و با توجه به ارتباط‌های دریای خود صادرات و واردات را تسهیل بخشد. با توجه به محروم بودن این منطقه، احداث واحدهای صنایع معدنی می‌تواند در ایجاد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده تاثیر فراوانی داشته باشد. مناطق ویژه لامرد و پارسیان می‌توانند هدف اشتغالزایی در مناطق محروم را محقق سازند. از سویی دیگر این مناطق باعث می‌شود زنجیره برخی مواد معدنی از جمله فولاد، آلومینیوم و... تکمیل شده و محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر راهی بازارهای صادراتی شود.

اهداف کمی توسعه صنایع انرژی بر در منطقه
ایجاد و توسعه منطقه ویژه استقرار صنایع انرژی‌بر، ظرفیت مناسب و جدید صنعتی را در کنار بزرگترین مخزن گازی جهان (پارس جنوبی) یک امتیاز بزرگ و منحصر به فرد ایجاد کرده است.

عمق مناسب دریا(در منطقه ویژه پارسیان)، فضاهای زیستگاهی مناسب و دسترسی به فرودگاه و شبکه‌های حمل‌ونقل زمینی، شرایط بسیار مناسبی را برای توسعه صنایع انرژی بر در سایت‌های پارسیان و لامرد فراهم کرده است. در واقع منطقه ویژه اقتصادی لامرد از بندر پارسیان به جهت واردات و صادرات مواد اولیه و محصول نهایی استفاده می‌کند تعیین اهداف کمی تولیدی برای منطقه در این مرحله با نگاه به هدف‌های توسعه صنعتی کشور و به منظور ایجاد و تجهیز زیربناها و تخصیص اراضی انجام شده و بر حسب ضرورت و نیاز قابل تغییر و تطبیق است.

فولاد: هدف تعیین شده برای تولید فولاد در سایت صنایع انرژی بر پارسیان– لامرد برابر۴ میلیون تن فولاد در سال است
آلومینیوم: سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور، صنعت آلومینیوم را در زمره صنایع پیش برنده توسعه صنعتی کشور قرار داده و توسعه آن را در مناطق ویژه صنایع انرژی بر توصیه کرده است. هدف تعیین شده برای تولید آلومینیوم در سایت پارسیان برابر۱/۲ میلیون تن در سال است.

صنایع پتروشیمی: سایت صنایع انرژی‌بر به دلیل نزدیکی به مجموعه پارس جنوبی (سایت ۱و ۲)، یکی از سایت‌های ممتاز برای استقرار صنایع بالادست و پایین‌دست پتروشیمی است. ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی حدود ۱۸ میلیون تن، پیش‌بینی شده است.

آلومینا: با توجه به هدف تعیین شده برای تولید آلومینیوم، ظرفیت کارخانه تولید آلومینا ۴ میلیون تن در سال در نظر گرفته شده است.

صنایع پایین‌دستی: علاوه بر صنایع اصلی، انتظار می‌رود که با راه افتادن صنایع پایه، واحدهای تولیدی پایین‌دستی صنایع یادشده، در منطقه ایجاد شود.

مردم لامرد در انتظار «آلوم شهر»
پروژه آلومینیوم جنوب(سالکو) را می‌توان از پروژه‌هایی دانست که در توسعه منطقه ویژه لامرد پیشقدم شده تا بتواند در فاز دوم خود ۳۰۰هزار تن آلومینیوم تولید کند. راه‌اندازی چنین کارخانه‌ای می‌تواند اشتغالزایی خوبی برای مردمان این منطقه و همچنین شهرستان پارسیان به همراه داشته باشد زیرا این دو شهر در نزدیکی یکدیگر قرار دارند، در نتیجه نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرا و فعالیت این طرح‌ها می‌تواند از مردمان بومی منطقه تامین شود. این همان موضوعی است که مردم شهرستان‌های لامرد و پارسیان خواهان آن هستند.

آنها از اجرای طرح‌های صنعتی اقتصادی در مناطق خود استقبال می‌کنند اما معتقدند باید بخش عمده نیروی انسانی مورد نیاز این طرح‌ها را مردم بومی تشکیل دهند. از سویی دیگر آنها انتظار دارند اجرای چنین طرح‌هایی به محیط‌زیست منطقه آسیب وارد نکند. حالا دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در بازدید از منطقه ویژه لامرد، پیشنهاد احداث شهر آلومینیوم را در منطقه لامرد مطرح می‌کند. اکبر ترکان اظهار می‌کند؛ پروژه آلومینیوم جنوب برای تولید ۳۰۰هزار تن آلومینیوم در نظر گرفته شده است که یک اثر تولیدی و اقتصادی بسیار مهم برای این منطقه به شمار می‌رود. وی تصریح می‌کند؛ جنوب فارس بهترین و مهم‌ترین مخازن نفتی و گازی را در اختیار دارد. در نتیجه، استفاده از گاز در محل و توسعه صنایع انرژی بر یک راهکار درست است. به گفته ترکان، آلومینیوم یک صنعت انرژی‌بر است و نصف نرخ آن برق است. در نتیجه هرچه در این صنعت حرکت رو به جلو داشته باشیم موجب اشتغالزایی و صنعتی شدن این منطقه خواهد شد. قرار است در طراحی آینده این منطقه یک «آلوم‌شهر» داشته باشیم. این شهر آلومینیوم از کارخانه آلومینیوم جنوب مذاب دریافت می‌کند و در پایین دستی به ورق، رول و قطعات ریخته‌گری تبدیل می‌کند.حالا باید منتظر ماند که تا مهر آینده، این پروژه به بهره‌برداری برسد و بتواند اشتغال را برای منطقه به همراه آورد و در کنار این موضوع مواد اولیه مورد نیاز برای صنایع پایین دستی آلومینیوم تامین می‌شود.

از کشورهای عربی عقب نمانیم
احداث پروژه آلومینیوم جنوب یک اتفاق خوب برای این صنعت به شمار می‌رود اما کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس نیز با استفاده از منابع انرژی‌ای که در اختیار دارند در حال تولید آلومینیوم و محصولات آلومینیومی هستند و در سال‌های اخیر بخش عمده بازارهای منطقه را از آن خود کرده‌اند. در نتیجه شاید بهتر باشد طرح‌های آلومینیومی با سرعتی بیش از گذشته در منطقه اجرا شوند تا این صنعت سال‌هایی که عقب مانده است را جبران کند اما تامین ماده اولیه تولید آلومینیوم یعنی بوکسیت که در تولید آلومینا استفاده می‌شود نیز نکته حائز اهمیت است.

در باره این موضوع رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار می‌کند؛ قرار است با مشارکت ایمیدرو، سالکو (شرکت صنایع آلومینیوم جنوب) و شرکت غدیر، یک شرکت مشترک برای تامین پودر آلومینا تاسیس شود تا بتوانیم قراردادهای بلندمدت از بوکسیت گینه یا برزیل داشته باشیم. مهدی کرباسیان اضافه می‌کند؛ بانک صادرات برای تامین منابع مالی مورد نیاز طرح‌های صنایع پایین دستی این منطقه، اعلام آمادگی کرده است. بی‌تردید چنین عزمی کمک می‌کند تا صنعت آلومینیوم کشور به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: 37383
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت