گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
کِلوکامپو در گفت‌وگویی تفصیلی با ماین نیوز مطرح کرد:
توسعه روابط متسو با ایران پس از برجام
تمرکز بر همکاری با صنایع فولاد و مس ایران/شرایط در حال بهتر شدن است
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیر فروش و خدمات شرکت متسو در منطقه خاورمیانه و شرق آفریقا گفت: مانعی بر سر راه توسعه فعالیت‌های شرکت متسو در ایران وجود ندارد.
 
خبرنگار ماین نیوز با اُلی کِلوکاپو مدیر فروش و خدمات شرکت متسو در منطقه خاورمیانه و شرق آفریقا گفت‌وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

با تشکر از پذیرفتن این مصاحبه لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید و در مورد زمینه فعالیتتان کمی توضیح دهید؟

من اولی کلیکومپو اهل فنلاند هستم اما در امارات زندگی می‌کنم. من مدیرعامل بخش خاورمیانه شرکت متسو (Metso) در امارات هستم. امارات در واقع برای ما مانند یک هاب (قطب) برای متسو و فعالیت در خاورمیانه و مناطق جنوب شرقی آفریقاست. من تاکنون چندین بار در ایران حضور داشته‌ و در چند رویداد شرکت کرده‌ام. در این کشور با افراد بسیار آگاه و تحصیل کرده‌ای ملاقات کرده و مفتخر به همکاری با برخی از آنها هستم.

زمینه فعالیت بخش شما چیست؟

بخش ما در مورد معدن و مواد معدنی فعال است و با شرکت‌های فعال در صنعت معدن همکاری می‌کند. دیگر بخش‌های متسو در زمینه‌هایی مانند کنترل سیالات فعال است که با شرکت‌های صنعت نفت و گاز در تعامل است.

اخیرا شما همراه با هیات اقتصادی فنلاند به ایران آمدید. این رویداد را چگونه دیدید؟

من فکر می‌کنم ایده کلی بسیار خوب بوده و سازماندهی مناسبی صورت گرفته بود. این گونه ملاقات‌ها برای هر دو طرف سودآور و مفید خواهد بود. به شرکت‌های فنلاندی اجازه داده شد، طی این رویداد با شرکت‌های موردنظر خود ملاقات و مذاکره داشته باشند. درهای روابط بیشتر و بهتر گشوده شده است و این شرکت‌ها قادر به ارائه خدمات و محصول خود به شرکت‌های ایرانی شدند. همچنین شرکت‌های ایرانی نیز توانستند تجارب خود را در این بازار در اختیار شرکت‌های فنلاندی قرار دهند و این باعث افزایش بهره‌وری و روابط تجاری بین هر دو خواهد شد.

همانطور که می‌دانید ما اکنون در دوران پساتحریم هستیم. آقای ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد اما علیرغم بیانات ایشان در مورد تمدید تحریم‌ها و فشار علیه ایران، بسیاری از شرکت‌های اروپایی همچنان در حال همکاری با ایران هستند و پروژه‌های بسیار خوبی نیز در دست اجرا دارند. شما این موقعیت را چگونه می‌بینید. آیا این مسائل روی روند همکاری شما با شرکت‌های ایرانی تاثیرگذار خواهد بود؟

بله ما روابط خود را بلافاصله بعد از رفع تحریم‌ها با ایران آغاز کردیم. در واقع ما همواره از قوانین بین‌المللی پیروی کرده‌ایم و بسیار نسبت به این قوانین حساس هستیم. در عین حال رویکرد ما نسبت به این مسائل یک رویکرد منفعل نبوده و نیست. در حال حاضر من مانعی برای ادامه این روابط نمی‌بینم. درباره آینده گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که البته ما براساس حدس و گمان برنامه همکاری خود با شرکت‌های ایرانی را تغییر نمی‌دهیم.

کمی در مورد پروژه‌های خود در ایران توضیح می‌دهید؟

بله ما بیشتر در زمینه صنعت فولاد و سنگ آهن فعال بوده‌ایم. همچنین در زمینه مس نیز همکاری‌هایی داشته‌ایم.

به عنوان یک متخصص در زمینه تجهیزات و تکنولوژی صنعت معدن و مواد معدنی توصیه شما به افراد فعال در این صنعت در ایران چیست؟

توصیه من این است که شرکت‌هایی که قصد صادرات محصول به خارج از کشور را دارند باید به سطوح و میزان هزینه‌های تولید محصول نهایی و تولیدی خود توجه داشته باشند. درهای تجارت جهانی دوباره به روی صنعت ایران گشوده شده است، قیمت‌های جهانی برای هر محصول مشخص است و برای اینکه قیمت‌ها قابل رقابت باشند و شرکت‌های ایرانی در این رقابت باقی بمانند، باید تلاش کنند. تا وقتی که هزینه‌های استخراج و تولید بالا باشد، طبیعتا قیمت محصولات نیز بالا می‌رود. توصیه من بسیار ساده است.


اگر بخواهیم تکنولوژی شما را با محصولات چینی موجود در بازار ایران مقایسه کنیم، به نظر شما برتری این محصولات چیست که بتواند در واقع مشتریان ایرانی را برای خرید محصول گرانتر شما راغب کند؟

من فکر می‌کنم ما مدت زیادی است که در این بازار حضور داشته و در این زمینه فعال بوده‌ایم. بنابراین ما دانش فنی بسیار بالایی در اختیار داریم. روش‌های تولید، خدمات و سرویس‌های نگهداری و افزایش بهره‌وری با استفاده از محصولات را به خوبی درک می‌کنیم و می‌دانیم که بحث فقط تامین متریال نیست. شما فقط از ما یک محصول نمی‌خرید بلکه یک بسته کامل از محصول، خدمات تخصصی و بهره‌وری بسیار بالاتر دریافت می‌کنید. مشتریان خاص ما در ایران این موضوع را درک کرده و به همین دلیل با ما همکاری می‌کنند. البته من فکر می‌کنم آموزش در مورد نحوه بکارگیری ماشین آلات نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نهایتا یک ماشین باید به خوبی کار کند، قابل اعتماد باشد و به مشکل برخورد نکند و این بخش بسیار مهمی از خدمات پس از فروش ماست.

در انتها در مورد سرمایه‌گذاری و فاینانس و نقل و انتقالات مالی از اروپا به ایران و مشکلاتی که احیانا شما نیز به آن مواجه شده‌اید، صحبت می‌کنید؟

بله قطعا مشکلاتی دراین زمینه وجود داشته و دارد اما شرایط در حال بهتر شدن است. با اینکه همچنان مشکلاتی در زمینه بازگشایی ال‌سی وجود دارد اما در حال حاضر برخی از بانک‌های اروپایی در حال پذیرش بازگشایی ال‌سی از سوی بانک‌های ایرانی هستند. شرایط در حال توسعه روزافزون است و من بسیار خوشبین هستم زیرا شاهد تلاش بسیار زیاد مسئولان دولت ایران جهت تسهیل و بهتر شدن شرایط هستیم و به زودی شاهد آینده بسیار خوبی در این صنعت در ایران خواهیم بود.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: 36711