گروه معادن سنگ آهن
 
عسکری در گفت‌وگوی تفصیلی با ماین نیوز خبر داد:
پیشرفت ۴۱ درصدی احداث گندله‌سازی سه‌چاهون بافق
از رسیدگی به معیشت کارگران بافق چه خبر؟/آخرین وضعیت اجرای طرح‌های جوار معدنی
گروه معادن >سنگ آهن - مديرعامل شرکت سنگ آهن مرکزي- بافق گفت: اين شرکت با حفظ سياست هاي توليد حداکثري و با کيفيت و از طرف ديگر با کاهش هزينه هاي توليد و راه اندازي هرچه سريعتر صنايع پايين دستي از ضررهاي احتمالي کاسته و از طرف ديگر سودهي هرچه بيشتر محقق شود.
 
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، محمدجواد عسکري افزود: برخلاف پيش بيني ها قيمت سنگ آهن در ابتداي سال جاري ميلادي رشد داشته است.

خبرنگار ماين نيوز با محمدجواد عسکري مديرعامل شرکت سنگ آهن مرکزي- بافق گفت‌وگويي انجام داده که به شرح زير است:

با توجه به رکود حاکم بر بازار سنگ آهن و سقوط قيمت‌ها در بازار جهاني استراتژي شرکت سنگ آهن مرکزي ايران در سال جاري براي مقابله با اين اوضاع چه بوده و دربخش فروش شرکت چه سياستي را براي ادامه روند فعاليت شرکت در پيش گرفته است؟

سياست شرکت کاهش هزينه ها و همچنين افزايش توليد در جهت کاهش قيمت تمام شده است.

استراتژي هاي شرکت براي مقابله با اوضاع رکورد بازار سنگ آهن:
اجراي پروژه اصلاح کيفيت کارخانه فرآوري و افزايش آهن توليدي از 66 درصد به 675 درصد و کاهش فسفر از 0.200درصد زير0.07درصد
افزايش ظرفيت توليدي از 32 ميليون تن سال گذشته به 41 ميليون تن (مطابق پيش بيني) در سال جاري.
همکاري با معادن ديگر و کوچک به صورت مشارکت جهت توليد کنسانتره در کارخانه فرآوري.
خريد معادن کوچک و آنومالي هاي اطراف چغارت.
تسريع در ساخت و راه اندازي طرح هاي جوار معدني.
اجراي طرح هاي پژوهشي مرتبط از جمله
بررسي امکان توليد آهن اسفنجي در کارخانه آگلومراسيون.
راه اندازي کارخانه کوپينگ جهت پرعيارسازي سنگ هاي کم عيار معدن سه چاهون .
انجام تعميرات و ساخت قطعات در داخل کارخانه فراوري و کاهش هزينه هاي پيمانکار.
بهينه سازي روش هاي استخراج ماده معدني و باطله جهت کاهش هزينه هاي استخراج.

پيش بيني شما درباره آينده بازار سنگ آهن و فولاد ايران و دنيا چيست؟

پس از کاهش قيمت سنگ آهن در سال هاي اخير، سال ميلادي گذشته نيز با توجه به کاهش رشد اقتصادي چين و همچنين کاهش تقاضاي آن کشور و از طرف ديگر افزايش توليد سنگ آهن پيش بيني مي شد که قيمت سنگ آهن در ابتداي سال 2017 کاهش يابد ولي برخلاف پيش بيني ها قيمت سنگ آهن رشد داشته است. در سال جاري از ديد بورس هاي جهاني و بانک هاي معتبر جهاني با توجه به تقاضاي بالا براي سنگ آهن از سوي توليدکنندگان فولاد چيني، کند شدن رشد عرضه از سوي توليدکنندگان بزرگ در سال گذشته و جريان سرمايه ها به سمت بازار سنگ آهن که فعاليت هاي سفته بازانه، وعده هاي رياست جمهوري جديد آمريکا درخصوص افزايش سرمايه گذاري در بخش عمراني و صنعتي، پيش بيني افزايش رشد قيمت تا حداکثر 9 ماهه اول سال 2017 مي شود ولي در ادامه با توجه به رشد توليد حداکثري معادن برزگ مي توان گفت که قيمت سير نزولي خواهد داشت.

با اين تفاسير اين شرکت با حفظ سياست هاي توليد حداکثري و با کيفيت و از طرف ديگر با کاهش هزينه هاي توليد و راه اندازي هرچه سريعتر صنايع پايين دستي از ضررهاي احتمالي کاسته و از طرف ديگر سودهي هرچه بيشتر محقق شود.

درباره آخرين وضعيت اجراي طرح هاي توسعه وجوار معدني در شرکت سنگ آهن مرکزي ايران توضيح بفرماييد.

طرح هاي توسعه و جوار معدني سنگ آهن مرکزي با قوت تداوم يافته و تکميل شود.

طرح هاي زيرساختي:

الف: طرح پروژه اصلاح خطوط توليد کنسانتره سنگ آهن

در راستاي تکميل زنجيره صنعت فولاد و تامين خوراک کارخانه گندله سازي نياز به افزايش کيفي وکمي کنسانتره آهن است که بخشي از نياز آن به وسيله پرعيارسازي کنسانتره توليد کارخانه فعلي با رسيدن به عيار کنسانتره 67.5 درصد وکاهش ميزان فسفر و ساير ناخالصي ها درحد مجاز و بخش ديگرآن با احداث کارخانه کنسانتره 2 ميليون تني تامين ميشود . با اجراي پروژه اصلاح خطوط توليد تا 3 هزار و 250 تن خواهد رسيد.

اين طرح با پرداخت هزينه هاي ارزي حدود 14 ميليون يورو و ريالي 116 ميليون ريال اجرا شده است. شروع طرح از تاريخ 1391/12/1 تا 1394/12/17 بوده و توسط وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افتتاح شده است.

ب: احداث خطوط راه آهن چغارت و ايستگاه تخليه سه چاهون

احداث خطوط راه آهن فرآوري چغارت و ايستگاه تخليه، با هدف راه اندازي و گسترش سيستم ريلي شرکت به منظور افزايش حمل ريلي و دسترسي به ظرفيت توليد بالاتر راه اندازي شده است.

حمل سنگ آهن از معدن سه چاهون به چغارت در 30 کيلومترخط ريلي توسط قطار انجام مي شود مي توان بنا استفاده از راه آهن در مصرف سوخت صرفه جويي به عمل آورد. همچنين از اين طريق ميتوان در کم کردن ترافيک ميسر ريلي بافق مشهد تاثير گذاشت.

اين طرح از اوايل فروردين سال 1392 آغاز و اول اسفند سال 1394 با سرمايه 1000 ميليارد ريال و با اشتغال 110 نفر به پايان رسيد و در تاريخ 94/12/17 توسط وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افتتاح شد.

پ: (کوبينگ خشک) پرعيارسازي سه چاهون

براي بالا بردن عيار سنگ آهن ارسالي از معدن سه چاهون و کاهش مصرف سوخت هاي فسيلي طرح کوبينگ خشک درتاريخ 1393/8/1 کليد خورد با اجراي اين طرح از حمل بخش عظيمي از باطله ها به معدن چغارت جلوگيري مي شود. کارخانه فرآوري چغارت اين ميزان باطله ها را بايد پس از خردايش و جداسازي به سد باطله منتقل کند و طرح پرعيارسازي معدن سه چاهون با مبلغ 39 ميليارد ريال بصورت ريالي و 950 هزار يورو به صورت ارزي انجام شود. دراين طرح بيش از 400 تن تجهزات و استراکچر (ستون فلزي) وحدود 400 متر مکعب بتن ريزي انجام شده است. کوبينگ خشک در تاريخ 1394/12/17 افتتاح شده و اشتغال 30 نفر را همراه داشته است.

ت: احداث جاده دسترسي به چاه هاي آب دشت حسن آباد

اين جاده به طول 52 کيلومتر و به منظور استفاده معدن چغارت و 19D با برداشت از 8 حلقه چاه آب دشت حسن آباد آغاز شده است. شروع طرح در تاريخ 1394/1/1 با 20 کيلومتر زيرسازي و 12 کيلومتر آسفالت انجام که تاکنون 40 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است. برآورد هزينه آن 100ميليارد ريال است.

طرح هاي جوار معدني:

الف: پروژه کارخانه گندله سازي 5 ميليون تني سه چاهون

عمليات اجرايي پروژه گندله سازي سه چاهون با ظرفيت 5 ميليون تن با مشارکت شرکت هاي KOBE STEEL، فکور صنعت تهران، MTG آلمان و NFC چين از اوايل آبان ماه 1394 شروع شد. اين کارخانه با تکنولوژي آليس چالمرز توسط شرکت KOBE STEEL و با تجهيزات اروپايي و ژاپني و کرهاي طراحي شده پيشرفت پروژه تاکنون 41.33 درصد بوده و قرار است تا پايان نيمه اول سال 1397 نصب تجهيزات مکانيکي آن به اتمام و در نيمه دوم سال 1397 راه اندازي شود.

ب: پروژه احداث خط کنسانتره 2 ميليون تني

در حال حاضر با عنايت به عقد قرارداد با گروه مشارکت فولاد گسترش و ناموران پيمانکار پروژه نسبت به تامين مالي طرح پيگير واقدامات مقتضي را در اين راستا انجام مي دهد. کارفرما نيز پيگير اخذ و تمديد مجوزهاي لازم اين پروژه است.

پ: پروژه احداث کارخانه فولاد اسفنجي

محل احداث کارخانه مشخص حصارکشي انجام شده است. همچنين نسبت به تامين زيرساخت هايي مانند آب، برق و جادهسازي اوليه اقدام لازم به عمل آمده است. در رابطه بنا مجوز اوليه احداث يک واحد آهن اسفنجي به ظرفيت دو ميليون تن، موافقت وزرات صنايع و معادن گرفته شده است هم اکنون نيز جهت اخذ مجوزهاي تامين آب، گاز و زيست محيطي جهت تحويل به اداره صنايع و معادن استان يزد پيگيري مي شود.

درباره آخرين وضعيت رسيدگي به معيشت کارگران و کارکنان سنگ آهن مرکزي توضيح بفرماييد و اينکه تاکنون چه اقداماتي در راستاي بهبود وضعيت آنها انجام شده است؟

الف: طرح طبقه بندي مشاغل از سال 92 جهت ارتقاء معيشت کارگران به اجرا درآمده است.
ب: تسهيلات لازم در زمينه خريد مايحتاج ضروري کارکنان از شرکت تعاوني مصرف (خريد اقساطي) فراهم شده است.
ج: سعي در حفظ و استمرار فاصله يکنواخت پرداخت حقوق و مزاياي پرسنل به عمل آمده است.

تاثيرات دوران پساتحريم بر شرکت سنگ آهن مرکزي ايران تاکنون چه بوده است، شرايط همکاري با شرکت هاي خارجي به کجا رسيده است؟

در دوران تحريم به ناچار قراردادهاي خارجي با شرکت هاي چيني منعقد مي شد اما در پساتحريم امکان انعقاد قرارداد با شرکت هايي از ساير کشورها به وجود آمد که در همين راستا قرارداد احداث کارخانه گندله سازي از شرکت چيني گرفته و به شرکت KOBE STEEL ژاپن محول شد. پس از برجام تا حد زيادي ارتباط با شرکت هاي خارجي تسهيل شده ولي کماکان مشکل نقل و انتقال پول وجود دارد.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب: 36536