گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
آزرم در گفت‌وگو با ماین نیوز:
قاچاق کمپرسور از دبی بازار داخلی را خراب کرده است
ساخت کمپرسور معدنی برقی برای نخستین بار در ایران
گروه تجهيزات و ماشين آلات - مدیرعامل شرکت کمپرسورسازی تبریز که پیشتر دولتی بوده اما از سال 1383 خصوصی‌سازی شده است، اظهار کرد: این شرکت برای نخستین بار کمپرسورهای معدنی برقی را در ایران و خاورمیانه ساخته است.
 
سجاد آزرم در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز توضیح داد: این شرکت پس از گذشت ۴۱ سال از زمان تاسیس خود همچنان نخستین، بزرگترین و تنها تولیدکننده کمپرسورهای معدنی ایران و ابزارهای بادی موردنیاز معادن است.

وی افزود: این شرکت قابلیت تولید تمام محصولاتی را که شرکت معتبر همچون اطلس‌ کوپکو تولید می‌کند را در اختیار دارد. بطورکلی شرکت کمپرسورسازی تا رنج‌های نرم تمامی معادن و صنایع را در اختیار دارد. البته برخی از رنج‌های ویژه (بیش از ۹۰۰) را که در اختیار نداریم پیش از تحریم‌ها با شرکت اینگرزدن تولید می‌کردیم اما در حال حاضر با ارمن ژاپن (بزرگترین کمپرسورساز دنیا) مذاکراتی داشته و سعی بر آن داریم با نهایی شدن قرارداد به صورت جوینت ونچر در داخل ایران این رنج‌ها را تولید کنیم.

آزرم تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها و سیاست‌های دولت که کمی با تغییر همراه بود، وضعیت کمی بهتر شده است اما با استراتژی‌هایی که در دستورکار ما قرار دارد و مذاکراتی که پس از تحریم‌ها انجام گرفته، به زودی خطوط جدید را راه‌اندازی کرده و تولید افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر حدود ۱۴۵ نفر در شرکت مشغول به کار هستند.

به گفته وی، محصولات دیزلی این شرکت از ۱۶۰ سی اف ام با موتور مستقل و از ۱۳۰ سی اف ام با موتور غیرمستقل با فشار ۷ بار تا رنج ۱۳۰۰ سی اف ام با فشار 25.5 بار را شامل می‌شود.

مدیرعامل شرکت کمپرسورسازی تبریز درباره صادرات نیز افزود: پیش از وضع تحریم‌ها به کشورهایی همچون کوبا، عمان، کشورهای آفریقایی، عراق، آذربایجان، سوریه و حتی انگلستان صادرات صورت می‌گرفت.

آزرم با اشاره به وضعیت تولید بیان کرد: کمپرسور محصولی است که قطعات مختلف تخصصی دارد مانند خودرو، در نتیجه نمی‌توان بطور ۱۰۰ درصد تمامی قطعات را خودمان بسازیم. ما در کمپرسورهای معدنی که به غیر از موتور آن که از داخل تامین می‌شد، سایر قطعات آن را خودمان می‌ساختیم، حتی واحد هواساز که قلب کمپرسور محسوب می‌شود. البته در کمپرسورهای صنعتی، هواسازها بطور کامل وارد می‌شود.

به گفته وی، این شرکت ۳ بخش دارد. بخش اول کمپرسورهای صنعتی و ابزارهای بادی است که در این بخش در ایران بدون رقیب هستیم. در این بخش نزدیک به ۱۸ هزار رفرنس ابزار بادی در سراسر ایران داریم که در معادن و پروژه‌های عمرانی مشغول فعالیت است. بخش بعدی کمپرسورهای پرتابل دیزلی یا همان معدنی است که نزدیک ۹ هزار و ۵۰۰ کمپرسور ساخته و درحال فعالیت هستند. بخش سوم کمپرسورهای صنعتی بوده که برقی هستند که نزدیک به ۵ هزار رفرنس در این بخش داریم. البته بخش دیگر شرکت که از ۱۵ سال قبل کار خود را برای نخستین بار در ایران شروع کرد، ساخت پکیج کامل جایگاه‌های سی ان اجی است. در حال حاضر در کل ایران نزدیک به ۴۲۰ جایگاه سی ان جی را ساخته، نصب و راه‌اندازی کرده‌ایم. در حال حاضر به صورت مرتب از سوی بخش خصوصی مشتری داریم زیرا جایگاه‌ها خصوصی شده‌اند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه بازار بسیار خوبی در زمینه سی ان جی وجود دارد. زیرا فناوری هایتک بوده و به محیط‌ زیست کمک کرده و ارزان تر از بنزین است. در این صنعت نیز جزو ۲ برند اول کشور محسوب می‌شویم.

آزرم درباره مشتری‌های معدنی این شرکت، اظهار کرد: معادن مختلف مس، سنگ‌آهن همچون سرچشمه، سونگون، گل‌گهر، چادرملو و ... به نوعی محصولات‌های کمپرسورسازی تبریز را استفاده می‌کنند. بطورکلی پیمانکاران استخراج معادن وخود معادن بسیاری از شرکت‌ها از محصولات ما استفاده می‌کنند.

آزرم ادامه داد: باید از ظرفیت‌های داخلی در بخش معدن استفاده شود. متاسفانه کمپرسورهای دست دوم از دبی به صورت قاچاق وارد می‌شود و این اتفاق بازار ما را دستخوش تغییر می‌کند.

وی درباره تعرفه‌های واردات نیز بیان کرد: در حال حاضر میزان تعرفه حدود ۴۰ درصد است که مناسب است. اما کمپرسورهای قاچاق و دست دوم بازار را بسیار خراب کرده است. باید موضوع قاچاق کنترل شود و تعرفه‌ها نیز مورد بازنگری قرار گیرد. همچنین قانون استفاده از محصولات ساخت داخل کشور باید برای همه شرکت‌های دولتی اجرایی شود. از سویی دیگر بودجه‌ پروژه‌های عمرانی کشور باید افزایش پیدا کند تا رکود از بین برود. فعال شدن این پروژه‌ها به فعال شدن صنایع کمک می‌کند.

آزرم افزود: انجمن کمپرسورسازان در کشور وجود ندارد اما جای خالی آن به شدت احساس می‌شود. البته حدود ۴ سال پیش اقدامات اولیه در این زمینه انجام گرفت. اگر یک صنف در این زمینه تشکیل شود می‌توان حرف‌ها را آسان‌تر مطرح کرد. برای تشکیل انجمن تنها یک مشکل وجود دارد و آن این است که مقیاس شرکت‌ها با یکدیگر متفاوت است. شاید بهتر است در این زمینه دسته بندی‌هایی صورت بگیرد.

به گفته وی، البته در بخش معدن تنها شرکت ما درکشور است درنتیجه نیازی به تشکیل انجمن احساس نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت کمپرسورسازی تبریز درباره استانداردهای محصولات تولیدی این شرکت بیان کرد: تمامی گواهینامه‌ها از جمله گواهینامه تحقیق و توسعه، ایزو و ... را در اختیار داشته و در زمینه خدمات پس از فروش نیز در سراسر ایران نمایندگی داشته و خدمات را به صورت شبانه روزی ارائه می‌دهند.

وی تاکید کرد: این شرکت در امسال برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه کمپرسورهای معدنی برقی را ساخته‌ایم. این کمپرسورها پرتابل هستند. این محصول یک نوع آوری جدید است که به اسم کمپرسورسازی تبریز ثبت شده است. با توجه به اینکه معادن برق دارند بهتر است از این کمپرسورهای استفاده کنند.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب: 36401