گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
شهرت محدوده دی۱۹ پیش از اجرای عملیات اکتشافی معدن
یوز ایرانی در «دی ۱۹» سرگردان تصمیم مسئولان
گروه اكتشاف و زمين شناسي - آنومالی «دی ۱۹» پیش از شروع عملیات اکتشافی به شهرت خبری دست یافته است. مخالفت‌های سازمان محیط‌زیست به دلیل حفظ زیستگاه یوز ایرانی باعث شد تا «دی ۱۹» میان خبرهای معدنی قرار گیرد و بارها و بارها درباره‌اش صحبت شود. امروز فعالیت این محدوده در گرو نظر سازمان محیط‌زیست است.
 
به گزارش ماین نیوز، از یک سو کارگرانی هستند که ممکن است با به پایان رسیدن ذخیره اصلی چادرملو بیکار شوند و از سویی دیگر یوزپلنگی است که در خطر انقراض قرار دارد. هیچ‌کدام از طرفین این ماجرا راضی به‌دست کشیدن از خواسته خود نبوده و هر کدام تنها به دنبال اجرای نظر خود هستند در نتیجه آنومالی «دی ۱۹» و یوز ایرانی سرگردان تصمیم گیری‌ها شده‌اند.

تصمیم بارییس‌جمهوراست
ایجاد تغییر در زیستگاه یک حیوان می‌تواند زندگی آن را دستخوش اتفاقاتی جدید کند. گاه باید چند حیوان از یک گونه قربانی این تغییر شوند تا نسل‌های بعدی خود را با شرایط ایجاد شده وفق دهند، اما امروز چنین ریسکی برای یوزپلنگ وجود ندارد. این جانور در فهرست حیوانات در خطر انقراض قرار گرفته و تنها تعداد اندکی از آن در ایران زندگی می‌کند. این موضوع باعث شده سازمان حفاظت محیط‌زیست با حساسیت بسیار به موضوع بهره‌برداری از آنومالی «دی ۱۹» وارد شود. این حساسیت به اندازه‌ای است که انجام اکتشافات در این منطقه چند سالی است متوقف شده است.
در همین زمینه، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد این سازمان در نشست هیات دولت با احداث معدن ۱۹دی در یکی از زیستگاه‌های حساس یوز ایرانی صد در صد مخالفت می‌کند اما تصمیم نهایی خارج از اختیارات سازمان است. به گزارش مهر، فرهاد دبیری نسبت به احتمال موافقت با درخواست احداث معدن موسوم به ۱۹دی در یکی از حساس‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی گفت: در این صورت تکلیف معاونت ما و به دنبال آن سازمان محیط‌زیست با این معدن روشن است. این معدن واقع در منطقه حفاظت شده ماست و به طور قانونی نیز تا اینجای کار با موضع مخالفت جلو رفته‌ایم.

دبیری در تشریح روال قانونی صدور پروانه معادن در مناطق حفاظت شده گفت: ماده ۳ قانون حفاظت بهسازی محیط‌زیست می‌گوید وقتی سازمان محیط‌زیست می‌خواهد محدوده‌ای را حفاظت شده اعلام کند قبل از اینکه به شورای عالی محیط‌زیست ببرد تا تصویب شود باید موافقت دو وزیر را داشته باشد وگرنه نمی‌تواند درخواستش را در دستور کار شورای عالی برای تصویب قرار بدهد. یکی از این موافقت‌ها، موافقت وزیر جهاد کشاورزی است؛ تا این دلیل در آنجا طرح‌های جنگلداری و مرتعداری در حال اجرا نباشد چون اگر باشد ممنوعیت نه ولی محدودیت‌هایی ممکن است ایجاد کند به ویژه اگر منطقه مورد نظر پارک ملی باشد.

یکی هم موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت است تا آنجا طرح‌های بهره‌برداری از معادن در حال اجرا نباشد یعنی پروانه اکتشاف و بهره‌برداری به عنوان حقوق مکتسبه صادر نشده باشد. وی ادامه داد: اما بعد می‌گوید که اگر جایی محدوده حفاظت شده اعلام شد، اگر بخواهند معدنی را استخراج کنند باید موافقت شورای عالی محیط‌زیست را بگیرند. بنابراین بهره‌برداری از معادن در این محدوده‌ها ممنوع نیست اما موکول به موافقت است. شاید ماهانه درخواست چند معدن به سازمان برسد و جلسه‌های شورای عالی محیط‌ریست چون باید حتما رییس‌جمهوری هم حضور داشته باشد سالی یک بار و در نهایت ممکن است دو بار تشکیل شود. آن‌قدر هم موضوع داریم که نمی‌توان هر درخواست معدنی به نام هرکسی و با هر ابعادی و در هر نقطه‌ای را در این شورا بیاوریم و اصلا نوبت به اینها نمی‌رسد.

به گفته وی شورای عالی محیط‌زیست، در دهه‌های پیش اختیار خودش را به وزارت صنایع و معادن و سازمان حفاظت محیط‌زیست واگذار کرد که اگر این دو دستگاه تفاهم کنند به منزله تایید این شوراست. معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: از آن به بعد این دو دستگاه با هم جلسه‌های تعاملی دارند که وقتی در یک منطقه درخواست معدن می‌آید وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمایت و سازمان محیط‌زیست مخالفت می‌کند. در این جلسه، اگر محدوده مورد نظر در حاشیه منطقه باشد و نمونه‌های دیگری جای دیگر داشته باشد یا ارزش زیستگاهی نداشته باشد، سازمان موافقت می‌کند. اما اگر در داخل و وسط منطقه باشد، یا جایی باشد که حساسیت بالایی دارد سازمان مخالفت می‌کند. سال‌هاست که بین ما و این وزارتخانه درباره بهره‌برداری از معادن یعنی صدور پروانه اکتشاف و بهره‌برداری، مجادله و درنهایت تعامل هست که معدن احداث بشود یا نه و این روال کار ماست.

دبیری با اشاره به موضع سازمان درباره احداث معدن آنومالی شمالی یا ۱۹دی تصریح کرد: درباره این موضوع خاص، ما ایستاده‌ایم و در آخرین نامه که به امضای خانم ابتکار رسیده گفته‌ایم که چون درون منطقه ماست و زیستگاه یوزپلنگ آسیایی هم هست ما نمی‌توانیم موافقت کنیم. در نتیجه این درخواست به کمیسیون تعامل دو دستگاه نرسید زیرا ما گفتیم اینجا زیستگاه یوز است و یوز برای ما حساسیت دارد و نمی‌توانیم در این باره وارد مذاکره شویم. این را اعلام کردیم و آخرین نامه هم که از سمت ما ارسال شد و به امضای خانم ابتکار رسید، اوایل آذر بود و گفتیم بر خلاف اهمیتی که معدن ۱۹دی برای شما دارد ما نمی‌توانیم موافقت کنیم زیرا این منطقه برای ما هم اهمیت فوق‌العاده دارد.

خطر در کمین کارگران
اظهارات محیط‌زیستی‌ها در حالی مطرح می‌شود که فعالان معدنی معتقدند می‌توانند در کنار کار معدنی از محیط‌زیست حفاظت و آن را احیا کنند. در واقع آنها فعالیت‌های معدنی را در تقابل با محیط‌زیست نمی‌دانند. البته در سراسر دنیا نیز در کشورهای معدنی اقدامات محیط‌زیستی از سوی معادن انجام می‌شود تا کمترین آسیب به محیط‌زیست وارد شود به طوری که برخی معادن در دل جنگل یا در نزدیکی آن فعال هستند. اما در کشور ما موضوع کمی متفاوت است و همیشه سازمان حفاظت محیط‌زیست، خود را در مقابل بخش معدن دیده و تعاملی با این بخش ندارد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو معتقد است، می‌توان در محدوده ۱۹دی هم فعالیت‌های معدنی را انجام داد و هم از یوز ایرانی حفاظت کرد و این دو کار منافاتی با یکدیگر ندارند. به گزارش ماین نیوز، محمود نوریان در واکنش به اظهارات اخیر معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره مخالفت این سازمان با معدنکاری در زیستگاه یوز در محدوده ۱۹دی گفت: ما اعتقاد داریم هم باید یوز ایرانی را حفظ کرد و هم معادن را استخراج کرد، به ویژه استخراج از ذخیره‌ای که جزو ذخایر اصلی سنگ‌آهن کشور است. وی گفت: ما نباید به بهانه نگهداری و حفاظت از یوز ایرانی که خود یک ثروت بزرگ است، یک ثروت خدادادی دیگر به نام معادن کشور را از دست بدهیم. ما اعتقاد داریم می‌توان هر دو را حفظ کرد. مهم این است که برای حفظ هر دو ثروت، سازمان حفاظت محیط‌زیست، راهکار خود را ارائه کند.

نوریان با بیان اینکه شرکت چادرملو آمادگی هرگونه همکاری را با سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره رعایت اصول محیط‌زیستی در فعالیت‌های معدنی در محدوده ۱۹دی دارد، اظهار کرد: محیط‌زیست نباید به این موضوع به شکل یکطرفه نگاه کند. به‌هرحال اگر امروز از ذخیره سنگ‌آهن ۱۹دی استفاده نشود به‌طور قطع در سال‌های آینده این اتفاق رخ خواهد داد. ذخیره شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو رو به پایان است و اگر دوستان ما در محیط‌زیست آمادگی استقبال از تعداد زیادی از افراد بیکار شده در این دو شرکت را داشته باشند ما دیگر حرفی نداریم. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همچنین افزود: لهستان یکی از تولیدکنندگان عمده زغال سنگ است اما در عین حال دارای مناطق سبز و جنگلی بسیار زیاد است. در این کشور محیط‌زیست هیچ وقت جلوی فعالیت‌های معدنی را نگرفته است. در استرالیا نیز به عنوان یکی از معدنی‌ترین کشورهای دنیا وضعیت به همین شکل است. در این کشور زیستگاه‌های حیات وحش بسیار زیادی وجود دارد و معادن این کشور نیز در حال استخراج هستند.

با توجه به این الگوها ما نباید در ایران صورت مسئله را پاک کنیم. وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست باید راهکارهای خود را برای حل این مسئله ارائه دهد، گفت: در همین حال باید بگویم که حدود نیمی از محدوده ۱۹دی خارج از زیستگاه یوز و منطقه حفاظت شده قرار دارد. همچنین وزارتخانه در زمان امضای موافقتنامه با سازمان حفاظت محیط‌زیست با تبدیل این منطقه به محدوده حفاظت شده موافقت کرد مشروط بر اینکه معادن نیز در این منطقه استخراج شوند. همچنین نوریان در گفت‌و گو با درباره این موضوع اظهار کرد: برای اخذ مجوز چند بار اقدام کردیم. متاسفانه بخشی از محدوده در منطقه حفاظت شده قرار گرفته و سازمان حفاظت محیط‌زیست با فعالیت در این منطقه مخالفت می‌کند.

این سازمان باید برای رفع این مشکل راهکاری ارائه دهد که براساس آن بتوانیم از ذخایر موجود در آنومالی «دی۱۹» بهره‌برداری کنیم. وی با اشاره به اینکه درحال‌حاضر ۳هزار نفر به طور مستقیم در چادرملو مشغول به کار هستند، تصریح کرد: بی‌شک تعداد اشتغال غیرمستقیم چادرملو ۲ برابر این عدد است اما در صورت موافقت سازمان حفاظت محیط‌زیست با فعالیت در این منطقه و با توجه به رو به پایان بودن ذخیره چادرملو، این معدن تعطیل می‌شود و تعداد زیادی بیکار خواهند شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۳
کد مطلب: 35701
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت