گروه صنایع معدنی فولاد
 
کاهش ریسک خرابی کورههای پیش گرم
گروه صنایع معدنی >فولاد - رئیس انبار تختال و کورههای پیش گرم فولاد مبارکه از کاهش ریسک خرابی کوره های پیش گرم خبر داد و افزود: با اجرای این پروژه، امکان باز و بسته کردن والوهای آب اضطراری سیستم خنک کاری واکینگ بیم کورههای نورد گرم در شرایط عادی فراهم شد.
 
به گزارش ماین نیوز، بابک وفایی با بیان اینکه چهار کوره پیشگرم‌کن در خط نورد گرم، وظیفه گرم کردن تختال جهت نورد را به عهده دارند، افزود: تختال وارد شده در کوره توسط سیستم واکینگ بیم جا به جا و این سیستم که در فرآیند تولید و در طول حرکت گرم میشود، با آب در گردش خنک میگردد.

وی با تاکید بر اینکه آب در گردش سیستم واکینگ بیم مگر در زمان خاموش و سرد بودن کوره، نباید تحت هیچ شرایطی قطع شود، تصریح کرد: با توجه به حساسیت سیستم نامبرده، سیستم اضطراری آب در گردش در نظر گرفته شده است تا در صورت لزوم جایگزین شود.

رئیس انبار تختال و کورههای پیش گرم فولاد مبارکه درباره مشکلی که سبب می شد کورههای پیش گرم در حالت High Risk قرار گیرند، افزود: این سیستم در طراحی اولیه دارای والو های اضطراری ورودی/ خروجی پنوماتیک است و از آنجایی که در طراحی اولیه، والو یاد شده تنها در شرایط اضطراری باز میگردد و امکان باز و بسته نمودن آن در شرایط عادی از جمله در هنگام تست هفتگی وجود نداشت، این امر مستلزم توقف خط نورد گرم به میزان حداقل چهار ساعت و خاموش کردن کورهها میبود که زمان زیادی را از خطوط تولید میگرفت و سبب افزایش ریسک خرابی کورههای پیش گرم میشد.

وی در خصوص مراحل اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: طی بررسیهای انجام شده توسط همکاران، مشکل فوق بررسی و سه اقدام به صورت موازی مورد اجرا درآمد.
وفایی راهکار نخست را ایجاد امکان باز و بسته نمودن والو بدون توقف خط و توقف کوره معرفی کرد و در این باره گفت: در این طرح والو دستی دیگری به صورت سری با والو خروجی اضطراری نصب شده که در زمان تست والو خروجی اضطراری در حالت بسته قرار بگیرد و امکان تست والو را بدون توقف خط و کوره فراهم مینماید.

وی راهکار دوم را ایجاد مسیری جداگانه و تقریباً موازی با خروجی آب اضطراری به صورت دستی خواند و در این خصوص ادامه داد: این خروجی در شرایطی که والو اصلی عمل ننماید، به صورت دستی باز میگردد.

رئیس انبار تختال و کورههای پیش گرم فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: تهیه دستورالعمل جهت تست والو فوق به صورت متناوب به عنوان سومین راهکار در این زمینه اجرا شد.
وی در پایان از همکاری تمامی همکاران در قسمتهای تولید و تعمیرات کوره‌های پیش گرم، دفتر فنی تعمیرات و واحدهای جنبی که در اجرای این پروژه همکاری نمودند، قدردانی کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب: 35696