گروه معادن مس
 
مدیرعامل شرکت مس در آیین نکوداشت «روز شهر بابک» عنوان کرد
شرکت مس جزو ۱۰ شرکت برتر ایران
گروه معادن >مس - آیین نکوداشت «روز شهربابک» با حضور رضا رحمانی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات‌مدیره شرکت مس، احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت مس، علی اسدی نماینده شهر بابک در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و پژوهشگران برگزار شد.
 
به گزارش ماین نیوز، در این آیین که با عنوان «شهربابک؛ سرزمین مس و فیروزه» در کانون این شهرستان برگزار شده، مسئولان استانی و کشوری سخنرانی کردند. براساس این گزارش، دو سال پیش شورای فرهنگ عمومی شهر بابک، ۱۹دی را به‌عنوان «روز شهربابک» انتخاب کرد. این شهرستان در عملیات کربلای پنج که سال ۱۳۶۵ در چنین روزی انجام شد، ۲۳ شهید را تقدیم انقلاب کرد.

سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰میلیارد تومانی
در حال حاضر، شرکت مس برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای مس در شهربابک، افزون‌بر ۲۵۰۰میلیارد تومان در زمینه‌های توسعه ذوب، پالایشگاه و کارخانه اسید، هزینه و سرمایه‌گذاری کرده است.

رضا رحمانی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات‌مدیره شرکت مس با بیان اینکه شهربابک باید از ظرفیت اقتصادی مس و فیروزه این شهرستان استفاده کند، گفت: یکی از راه‌های توسعه شهربابک، پرداختن به فعالیت‌های پس از تولید مس است که این مهم می‌تواند با ایجاد شهرک‌های تخصصی مس و فیروزه تحقق یابد.رییس هیات‌مدیره شرکت مس در ادامه با بیان اینکه اصلی‌ترین سیاست دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمایت از تولید ملی است، گفت: تولید ملی، شاه‌بیت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. یکی از راه‌های توسعه شهربابک، پرداختن به فعالیت‌های پس از تولید مس است که این مهم می‌تواند با ایجاد شهرک‌های تخصصی مس و فیروزه تحقق یابد. وی افزود: دولت این سیاست را از اول سال ۹۵ در قالب برنامه‌های متعدد پیگیری کرده و در وزارت صنعت، معدن و تجارت، تحقق این سیاست با روحیه جهادی در حال پیگیری است. رحمانی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی یک ضرورت و اولویت است، گفت: حل مشکلات کشور در گرو توجه به تولید ملی است و در این راستا امسال دولت ۱۲۱ پروژه اقتصاد مقاومتی در سراسر کشور دارد که ۷ مورد آن در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره این ۷ پروژه گفت: طرح رونق تولید، تکمیل زنجیره تولید مس و فولاد، ارتقای توانمندی صادرات، افتتاح ۵۴۰۰ واحد بالای ۶۰درصد پیشرفت تا پایان سال، افتتاح ۳۳ طرح ملی که ۳مورد آن مربوط به استان کرمان است، مدیریت واردات و مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان، ۷ پروژه اصلی این وزارتخانه در زمینه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی است.

رحمانی با تاکید بر اینکه همه این اقدامات در راستای توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال ۹۵ است که فرمودند دولت باید برای رونق صنایع کوچک و متوسط فکری بکند، گفت: در همین زمینه، دولت از ابتدای سال تاکنون به ۲۰هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ به‌منظور رونق تولید، تسهیلات داده است. وی تصریح کرد: انتظار ما این است که درنتیجه افتتاح واحدهای تولیدی تا پایان سال، ۹۰هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

توجه به ظرفیت نیروهای بومی
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی به معنای شکوفایی تولید داخلی است، گفت: توجه به ظرفیت نیروهای بومی می‌تواند بازدهی فعالیت‌ها را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد. عزیز اکبریان با تاکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصاد مقاومتی به معنای شکوفایی اقتصاد و تولید داخلی، نگاه به مناطق محروم و جبران عقب‌ماندگی در این مناطق است و از راهکارهای اجرای اقتصاد مقاومتی، استفاده از نیروهای بومی منطقه است. نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معادن و کارخانه‌های مس در شهر بابک باید به جوان‌ها و نخبگان بومی واگذار شود، ادامه داد: با واگذاری کارها به نیروهای بومی بازدهی کارها چند برابر می‌شود، البته ما در ایران جزیره‌ای فکر نمی‌کنیم و توجه به ظرفیت نیروهای بومی می‌تواند بازدهی فعالیت‌ها را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد.

وی یادآور شد: ممکن است در برخی مناطق به مدیران غیربومی و پروازی نیاز باشد، اما تعداد این افراد اندک است و اگر تعداد این مدیران افزایش یابد باندبازی‌ها بیشتر می‌شود. اکبریان با بیان اینکه ایرانی و اسلامی بودن افتخار ایران و ایرانی است، افزود: معادن و کارخانه‌های تولیدی کشور باید گسترش یابد و از نیروهای بومی برای گسترش کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی استفاده شود. رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شهرستان شهربابک می‌تواند قطب صنعتی، معدنی و گردشگری شود، تصریح کرد: اگر به مناطق محروم و حاشیه شهرها توجه نشود، مشکلات کلانشهرها افزایش می‌یابد.

ستاد اقتصاد مقاومتی شهربابک
ستاد اقتصاد مقاومتی شهربابک با هدف بهبود وضعیت اقتصادی و انجام مطالعات پایه در حوزه گردشگری، بازار فیروزه، اصلاح نژاد دام، ایجاد صندوق‌های اعتباری برای کارآفرینان، احیای صنایع‌دستی -به‌ویژه فرش شهربابک، با حمایت مس تشکیل شده است. احمد مرادعلیزاده، مدیرعامل شرکت مس با بیان این مطلب در همایش روز شهربابک گفت: شرکت مس، معین منطقه شش در حوزه اقتصاد مقاومتی است و با همدلی و مشارکت مردم شهربابک، رفسنجان و انار، قصد بهبود شرایط را دارد. وی افزود: امروز باید با الگوگیری از تجربه دفاع مقدس، از توانمندی‌های مردم برای تغییر وضعیت موجود استفاده شود. طرح‌های توسعه‌ای مس با سرمایه‌گذاری ۱۳هزار میلیارد تومان و با هدف تولید ۴۰۰هزار تن مس محتوا، با یک چشم‌انداز ۳۰ساله در حال اجراست. مرادعلیزاده با اشاره به اینکه ۹۰درصد اقتصاد شهربابک وابسته به مس است، اظهار کرد: یکی از اهداف ما برای توسعه پایدار، گسترش عدالت آموزشی برای آموزش قبل از دبستان است که این مهم در دستور کار شرکت قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت مس با تاکید بر اینکه در حال حاضر طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس، متعادل و متوازن شده است گفت: طرح‌های توسعه‌ای مس با سرمایه‌گذاری ۱۳هزار میلیارد تومان و با هدف تولید ۴۰۰هزار تن مس محتوا، با یک چشم‌انداز ۳۰ساله در حال اجراست. وی افزود: در حال حاضر، جزو ۱۰ شرکت نخست بورس هستیم و براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، امسال از معادن مس ۲۸۰ تن مس محتوا تولید خواهیم کرد. مرادعلیزاده با بیان اینکه در پی ایجاد عدالت در وضع نیروی انسانی هستیم و این مهم جزو اهداف شرکت است، گفت: صنعت به همراه خود تبعات مثبت و منفی دارد، ولی ما به حل مشکلات بی‌توجه نیستیم و از سال ۹۳ به بعد، نیروی‌انسانی مس، زحمات زیادی برای بهبود وضعیت آلایندگی خاتون‌آباد کشیده‌اند.
وی تصریح کرد: در سال ۹۴ دولت را متقاعد کرده‌ایم با استمهال بدهی‌های مس، طرح احداث کارخانه اسید خاتون‌آباد را انجام دهیم.

با برجام از گردنه مشکلات عبور کردیم
با وجود مشکلاتی که داشتیم، با شرایط پس از برجام توانستیم پروژه‌های توسعه اصلی را در شرکت به انجام برسانیم و حتی بدهی‌های شرکت را نیز پرداخت کردیم. مرادعلیزاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب، در جلسه‌ای که پس از بازدید رضا رحمانی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و عزیز اکبریان رییس کمیسیون صنایع و معادن و نمایندگان رفسنجان و سیرجان از خط تولید مجتمع مس سرچشمه برگزار شد، گفت: شرکت مس جزو ۱۰ شرکت برتر ایران است. در حال حاضر، در شرایط ایده‌آلی هستیم و با همت مدیران و کارکنان در مجموعه مس توانستیم شرایط سخت را پشت سر بگذاریم. وی افزود: همچنین با تلاش کارکنان مس، نیروگاه سیکل ترکیبی سیرجان به بهره‌برداری رسیده و کارخانه ذوب فلش نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت مس با اشاره اینکه در حال حاضر شرایط فروش شرکت بهتر شده است، اظهار کرد: در زمینه فروش نیز با اینکه هنوز بانک‌ها به‌راحتی با ایران در ارتباط نیستند، اما ما توانسته‌ایم با بهترین شرایط محصولات‌مان را بفروشیم. وی در پایان با تاکید بر اینکه دستیابی به این شرایط خوب در شرکت مس، مرهون زحمات همه کارکنان است، گفت: امیدوارم با پشتیبانی و نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین حضور آقای رحمانی به‌عنوان رییس هیات‌مدیره شرکت مس، شرایط بسیار بهتری داشته باشیم.

بهره‌برداری از توسعه ذوب مس سرچشمه
مدیر مس منطقه کرمان گفت: توسعه ذوب مس سرچشمه که از مهم‌ترین پروژه‌های تاریخ مس کشور است شامل تغییر فناوری کوره ریورب به فلش است و با تلاش زیاد همکاران ما و مدیریت مجموعه تا آخر امسال پیش گرم کوره شروع خواهد شد و افزایش ظرفیت ذوب و کاهش قیمت تمام‌شده را در پی خواهد داشت. محمد حسنی همچنین در نشست مشترک نمایندگان مجلس و مسئولان صنایع مس ایران و مس منطقه کرمان در سالن آمفی‌تئاتر فجر مس سرچشمه با ارائه گزارشی از تولیدات مس تا ۱۵ دی‌ماه امسال، اظهار کرد: در بخش معدن از ابتدای سال تاکنون بیش از ۲۱میلیون تن سنگ سولفور از سرچشمه استخراج کردیم. تا آخر امسال به برنامه می‌رسیم و مجموع سنگ سولفور استخراجی ما در منطقه کرمان ۲۷میلیون و ۷۰۰هزار تن است. وی افزود: در کارخانه تغلیظ حدود ۳۴۰هزار تن تولید داریم. در سرچشمه تاکنون ۴۹۷هزار تن کنسانتره تولید کرده‌ایم. تا آخر سال باید ۷۵۰هزار تن کنسانتره تولید کنیم که با ۳۰۰هزار تنی که در سونگون تولید می‌شود در مجموع یک میلیون و ۵۰هزار تن کنسانتره تولید می‌شود و از این مقدار سه چهارم آن برای منطقه کرمان است.

وی ادامه داد: در مس، محتوای کنسانتره به‌عنوان عامل کلیدی پایش تولید ماست و تا آخر سال تعهد دادیم نزدیک به ۲۸۰هزار تن مس محتوا به شکل کنسانتره و کاتد تولید کنیم و خوشبختانه نزدیک برنامه است. در سرچشمه ۳۵۰۰ تن تولید کردیم و در میدوک ۳۴هزار و ۵۰۰ تن و مجموع مس محتوای کارخانه‌های تغلیظ ما ۱۵۸هزار تن است که از برنامه بالاتر است. مدیر مس منطقه کرمان با بیان اینکه تاکنون ۴۷۳۲ تن مولیبدن تولید کرده‌ایم، افزود: در کارخانه لیچینگ بالای برنامه هستیم و در مجموع ۱۱هزار تن با افزایش کاتد از طریق لیچینگ تولید کرده‌ایم. مجموع مسی که از طریق لیچینگ و تغلیظ تولید شده است ۱۶۸هزار تن است که از برنامه ۲درصد بالاتر است. مقداری کنسانتره هم خریداری می‌کنیم.

تاکنون ۲۴هزار و ۶۸۶ تن و ۱۹۸هزار تن کنسانتره مازاد را از منطقه کرمان به فروش رسانده‌ایم. کنسانتره مصرفی کارخانه‌های ما در سرچشمه ۳۰۵هزار تن و در خاتون‌آباد ۲۵۰هزار تن است و مجموع آندتولیدی در خاتون آباد و سرچشمه ۱۸۱هزار تن است. در پالایشگاه سرچشمه ۹۳هزار تن کاتد تولید شده و در خاتون آباد و در فاز نخست ۴۵هزار تن کاتد تولید شده است. مجموع کاتد تولیدی این دو پالایشگاه بیش از ۱۳۸هزار تن است. مدیر مس منطقه کرمان ادامه داد: کاتد حاصل از منابع معدنی ۱۲۵هزار تن است یعنی در خالص کاتد از معدن ۱/۳درصد از برنامه جلوتر هستیم. در مدت مشابه سال گذشته ۲۶هزار و ۱۰۲ تن و امسال ۲۵هزار و ۸۰۳ تن مفتول تولید شده است. حسنی با اشاره به مصارف انرژی در مس منطقه کرمان خاطرنشان کرد: برق تولیدی ما ۳۹۷هزار مگاوات ساعت است و برق مصرفی ما یک میلیون و ۲۰هزار مگاوات ساعت است یعنی حدود ۳۹درصد از برق مصرفی خود را از تولید نیروگاه‌های خودمان استفاده می‌کنیم. وی درباره مصارف انرژی در مس منطقه کرمان گفت: مصرف آب تازه به ازای هر تن مس محتوا ۱۳۱ مترمکعب است، برق ۶ مگاوات ساعت، گاز ۱۳۰۰ مترمکعب و گازوئیل و مازوت نیز به ترتیب ۱۳۲ و ۳۲۹ لیتر بر تن مس محتواست.

مدیر مس منطقه کرمان با بیان این مطلب که هم در سرچشمه و هم در میدوک بحران آب داریم و حتی اگر ظرفیت تغلیظ و معدن به ما اجازه دهد که تولید را افزایش دهیم، به خاطر کسری آب این اجازه را نداریم، یادآور شد: از دشت خاتون‌آباد سالانه ۲۱/۹میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنیم که از مجوزمان هم کمتر است، آب‌های سطحی هم که برداشت می‌شود حدود ۱۰میلیون مترمکعب است در مجموع حدود ۳۲میلیون مترمکعب آب تازه در سرچشمه مصرف می‌شود. حسنی خاطرنشان کرد: اگر انتقال آب از خلیج‌فارس به سرچشمه انجام شود مشکل آب برای توسعه دره‌زار و چاه فیروزه برطرف خواهد شد و در غیراین صورت با مشکلات جدی در تامین آب مواجه می‌شویم. در سال جاری مجموع هزینه‌هایی که در مس منطقه کرمان شده، بالای ۲هزار میلیارد تومان بوده است. مدیر مس منطقه کرمان در ادامه با بیان اینکه ۱۵۶۰۰ نفر در مس منطقه کرمان مشغول به کار هستند، ادامه داد: از این تعداد ۴درصد زیر دیپلم، ۶۳درصد دیپلم، ۱۱درصد فوق دیپلم و ۲۲درصد لیسانس و بالاتر هستند که ۳۴درصد از آنها نیروهای شرکتی، ۲۲درصد تغییر وضعیتی و ۴۴درصد پیمانکاری هستند.

حسنی، هرم نیروی انسانی مس منطقه کرمان را نامتعادل خواند و گفت: در سطح فوق دیپلم یا تکنسین که نیاز اصلی شرکت است این هرم به شدت ضعیف است که باید با آموزش و مدیریت سرمایه انسانی این مدل را اصلاح کنیم. مدیر مس منطقه کرمان درباره پروژه‌های توسعه مس منطقه کرمان نیز اظهار کرد: پروژه توسعه کارخانه تغلیظ دره‌زار ۱۸درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قرار است ۱۴۰هزار تن کنسانتره مس تولید کند. وی ادامه داد: پروژه توسعه تغلیظ سرچشمه در فاز دوم انجام شد و در حال تولید است.

توسعه کارخانه مولیبدن کامل شده است. وی ادامه داد: توسعه ذوب مس سرچشمه - که از مهم‌ترین پروژه‌های تاریخ مس کشور است - در قالب تغییر فناوری کوره ریورب به فلش است که تجهیزات متعدد و گسترده‌ای دارد و با تلاش زیاد همکاران ما و مدیریت مجموعه تا آخر امسال پیش گرم کوره شروع خواهد شد و افزایش ظرفیت ذوب و کاهش قیمت تمام‌شده را در پی خواهد داشت که ۱۲۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۲۰۸میلیارد تومان سرمایه ریالی داشته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب: 35688
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا