گروه معادن سنگ آهن
 
سلطانی نژاد خبر داد:
عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا از دهه فجر امسال
گروه معادن >سنگ آهن - مدیرعامل بورس کالای ایران خبر داد: در دهه فجر امسال استارت عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا انجام شود. همچنین با عرضه سنگ آهن در رینگ صادراتی به دنبال این هستیم تا تسویه را با ارزهایی غیر از دلار نیز انجام دهیم تا ریسک برای تامین‌کنندگان کاهش یابد.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، حامد سلطانی‌نژاد در چهارمین همایش بین‎المللی سنگ آهن ایران اظهاراتی را مطرح کرد که اهم آنها به شرح زیرند:

- بورس دالیان بزرگترین بازار بورس سنگ آهن جهان است. بعد از آن نیز بازارهای سنگاپور و شیکاگو قرار دارند.

- سنگ آهن بعد از میلگرد از نظر حجم معاملات در رده دوم قرار دارد.

- بیش از 40 درصد معاملات در بورس کالا انجام می‌شود در قالب سلف است که نشان می‌دهد تامین مالی خوبی از سوی بورس کالا انجام می‌شود. شرکت‌های سنگ آهن از ابزار سلف موازی استقبال خوبی کردند.

- اولین عرضه سنگ آهن در بورس سال 1390به میزان 200 هزار تن توسط گل گهر انجام شد.

- در سال 1394 معادل 2.7 میلیون تن سنگ آهن از طریق رینگ صادراتی بورس کالا به خارج از کشور صادر شد. در 9 ماهه امسال هم 1.6 میلیون تن از این طریق سنگ آهن صادر شد که تا پایان سال افزایش خواهد یافت.

- شرکت‌های سنگ آهنی تاکنون 400 میلیارد تومان تامین مالی از طریق ابزارهای بورس کالا انجام داده‌اند.

- معیار تشخیص مازاد عرضه در بازار داخل منوط به سه نوبت عرضه در بورس کالا به قیمت متناسب است. قیمت باید به گونه‌ای تعیین شود که فرصت رقابت برای خریداران فراهم شود.

- در دهه فجر امسال استارت عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا انجام شود. همچنین با عرضه سنگ آهن در رینگ صادراتی به دنبال این هستیم تا تسویه را با ارزهایی غیر از دلار نیز انجام دهیم تا ریسک برای تامین‌کنندگان کاهش یابد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷
کد مطلب: 35671