گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
اکتشاف پهنه های معدنی کهگیلویه و بویراحمد توسعه می یابد
گروه اكتشاف و زمين شناسي - توسعه اکتشاف پهنه های معدنی کهگیلویه و بویراحمد با همکاری سازمان های توسعه، نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) و زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در دستور کار قرار گرفته است.
 
به گزارش ماین نیوز، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در یک تفاهم نامه پهنه اکتشافی به مساحت 2 هزار و 700 کیلومتر مربع در شهرستان های کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده برای مطالعات اکتشافی مواد معدنی با تاکید بر ماده معدنی بوکسیت به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) واگذار شده است.

داریوش دیودیده افزود: در قالب این طرح مواد معدنی منطقه شناسایی و در صورت نتایج مثبت تا مرحله نهایی و احداث صنایع وابسته و فرآوری توسط ایمیدرو ادامه خواهد داشت.

رئیس صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت که 2 تفاهم نامه دیگر با سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای به روز آوری مطالعات فسفات و انجام مجدد فرآوری این ماده معدنی بر اساس آخرین دستاوردهای علمی و همچنین مطالعات اکتشافی عناصر فلزی مهم و پایه در پهنه اکتشافی به مساحت 570 کیلومتر مربع در شهرستان بویراحمد منعقد شده است.

دیودیده از صدور 2 فقره پروانه بهره برداری معدنی در سال جاری در سطح استان خبر داد و تصریح کرد که پروانه های صادر شده با سرمایه گذاری 30 میلیارد ریالی 13 فرصت شغلی ایجاد کرده است.

وی گفت: در همین مدت چهار فقره گواهینامه کشف با هزینه عملیاتی اکتشافی 1900 میلیون ریال و ذخیره قطعی هشت میلیون تن مواد معدنی و همچنین یک فقره پروانه اکتشاف معدنی توسط این سازمان صادر شده است
سالانه 900 هزار تن مواد معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد استخراج می شود که با آغاز فعالیت استخراجی از معدن سیمان مارگون به بیش از 2 میلیون تن خواهد رسید.

وی توجه ویژه به معدن و اکتشافات معدنی را از اولویت های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ذکر کرد.
به گفته وی، معادن استان کهگیلویه و بویراحمد از نوع رسوبی کشور است و تاکنون سرمایه گذاری مناسبی در آن صورت نگرفته است.

دیودیده تاکید کرد که حمایت از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در معادن کهگیلویه و بویراحمد اولویت های کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع در جنوب غرب ایران واقع شده و سرزمینی مرتفع و کوهستانی است.

تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب: 35660
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا