گروه معادن
 
سرمایه‌گذاران به دنبال اطلاعات معدنی
گروه معادن - تهیه اطلاعات دقیق از بخش معدن و معرفی فرصت‌های موجود در این حوزه فاکتوری بسیار مهم برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.
 
به گزارش ماین نیوز، اما متاسفانه امروز در بخش معدن کشور اطلاعات چندان دقیقی از این موضوع وجود ندارد، با این حال مسئولان بخش معدن تلاش می‌کنند با برگزاری همایش‌ها و اجلاس گوناگون فرصت‌های معدنی را به سرمایه‌گذاران خارجی معرفی کنند. اما نباید فراموش کرد امروز بخش معدن نیازمند سازماندهی اطلاعات خود است تا بتواند آمار و اطلاعات دقیقی را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد.

اطلاعات شفاف باشد
برگزاری همایش‌ها در سطح بین‌المللی می‌تواند تاثیر بسیاری در جذب سرمایه مورد نیاز برای طرح‌های معدنی و صنایع معدنی داشته باشد. این در حالی است که اطلاعات به طور دقیق و شفاف از دل این همایش‌ها بیرون آید. عضو هیات مدیره و مدیر آموزش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران درباره برگزاری اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران اظهار کرد: بی‌تردید برگزاری چنین اجلاسی در جذب سرمایه مورد نیاز موثر است. همایش‌ها در سطح بین‌المللی به ندرت برگزار می‌شود، اما همایش‌های موثری خواهند بود.

البته بهتر است واقعیت‌های بخش معدن را آنطور که وجود دارد در همایش‌ها مطرح کنیم تا سرمایه‌گذاران خارجی بدانند وضعیت بخش معدن ایران به چه شکل است. کورش شعبانی اظهار کرد: حتی در سخنرانی‌ها نیز سرمایه‌گذاران اعلام می‌کنند هرچند گروه‌های زیادی به ایران آمده‌اند اما برای مطالعه سرمایه‌گذاری آمده‌اند. در واقع هیچ کس هنوز نتوانسته ورود پیدا کند و بانک‌ها آنطور که باید تسهیلات را فراهم نکرده‌اند. فقط حضور در همایش‌ها تضمینی برای به اجرا رساندن اهداف نخواهد بود. سرمایه‌گذاران خارجی با سفر به ایران و حضور در جلسات مختلف با مدیران معدنی در تلاش‌اند بخش معدن ایران را به طور کامل واکاوی و فرصت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری را شناسایی کنند.

در همین رابطه شعبانی تصریح کرد: بهتر است سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را جدا از یکدیگر بدانیم و برای هر کدام یک برنامه مجزا داشته باشیم. این برنامه‌های مجزا می‌توانند فرش قرمزی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی باشند زیرا با قوانین داخلی و وضعیت نه چندان خوبی که در بخش معدن است، تا حدودی معدنکاران از اتفاقاتی که رخ می‌دهد ناراحت هستند و احساس می‌کنند سرمایه‌گذاری در این بخش جای چندانی ندارد. این شرایط برای داخلی‌ها وجود دارد. حال باید دید با چه برنامه‌ای می‌توان سرمایه‌گذاران خارجی را به شکل مستقل جذب کرد.

زیرساخت‌ها را فراهم کنیم
فراهم کردن شرایط با ایجاد زیرساخت‌های لازم، بهبود فضای کسب‌وکار و ثبات در قوانین از موضوعاتی است که می‌تواند به سرمایه‌گذار خارجی این اطمینان را بدهد که به راحتی سرمایه خود را وارد ایران کنند و در طرح‌های معدنی و صنایع معدنی حضور داشته باشند. در واقع سرمایه‌گذار چه داخلی و چه خارجی در جایی قدم می‌گذارد که مطمئن باشد سرمایه‌اش به سوددهی می‌رسد. این در حالی است که بخش معدن ایران دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی برای جذب سرمایه‌های خارجی است. نبود زیرساخت‌های مناسب می‌تواند سرمایه‌گذاری در بخش معدن و طرح‌های صنایع معدنی را با تاخیر همراه کند، در نتیجه دولت و سازمان‌های مرتبط با این بخش باید بیش از گذشته به دنبال ایجاد زیرساخت‌های اصلی همچون حمل‌ونقل، آب، گاز و.... باشند.

شعبانی با اشاره به موضوع زیرساخت‌ها، تصریح کرد: در سال‌های گذشته زیرساخت‌ها بسیار کم ایجاد شده و به نوعی وقت خود را تلف کرده‌ایم اما اینها را می‌توان با مدل دیگر در جذب سرمایه‌گذار وارد کرد. شاید بتوان از این حرف کارشناس معدنی نتیجه گرفت می‌توان سرمایه‌گذاران خارجی را وارد طرح‌های زیرساختی و از سرمایه آنها برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب استفاده کرد. اما در این میان نباید از موضوع تکمیل اطلاعات غافل ماند، وجود این اطلاعات می‌تواند در جذب سرمایه تاثیرگذار باشد.

مدیر آموزش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا سازمان نظام مهندسی در تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای سرمایه‌گذاران با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و همچنین دولت همکاری داشته یا خیر، بیان کرد: این موضوع یکی از مسائلی است که جای آن در کشور به شدت خالی است. ما اطلاعات درست، دقیق و مطمئنی که قابل استناد باشد را در بخش معدن در اختیار نداریم. این در حالی است که سازمان نظام مهندسی معدن از سازمان‌هایی است که بیشترین اطلاعات را از نظر میزان معادن فعال، میزان ذخایر و.... در اختیار دارد. این سازمان در تمامی معادن، یک نفر را به عنوان مسئول فنی در اختیار دارد و اطلاعات به‌دست آمده از این افراد دقیق است.

شعبانی در ادامه اظهار کرد: اما هنوز جای نظام جامع اطلاع‌رسانی در بخش معدن که ممکن است به سرمایه‌گذار خارجی کمک کند خالی است. اگر برای این موضوع یک گروه و سازمان مشخص وجود داشته باشد می‌تواند اطلاعات را به حدی برساند که تفاوت اطلاعات در حد چند ماه باشد. اطلاعات دقیق از موضوعاتی است که در جذب سرمایه‌گذار خارجی موثر است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۸
کد مطلب: 35656
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت