گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
برگزاری همایش معدنی سه‌جانبه افغانستان، ایران و آلمان+جزئیات
گروه اكتشاف و زمين شناسي - همایش سه‌جانبه افغانستان، ايران و آلمان در بوخوم- آلمان برگزار شد.
به گزارش ماین نیوز، معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این مطلب گفت: این همایش در ادامه همکاری‌های سه‌جانبه سال‌های اخیر با هدف ارتقاء توان علمی استادان، کارشناسان و دانشجویان دانشگاه‌های افغانستان در آبان 1395 در بوخوم- آلمان برگزار شد.

جلیل قلمقاش اظهار داشت: موسسه همکاری‌های بین‌المللی جامعه آلمان (جی آی زد) با استفاده از بودجه‌های فرهنگی جمهوری فدرال آلمان طرح «ارتقاء توان علمی دانشگاه‌های افغانستان در زمینه علوم زمین و معدن» را تعریف و از سال 2015 اجرایی کرده است.

وی افزود: پس از تصویب و اجرای توافقنامه برجام و آغاز فصل جدید همکاری‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مدیران موسسه آلمانی ضمن بازدید و گفتگو با کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و اساتید دانشگاه‌های ایرانی تصمیم گرفتند طرح ارتقاء توان علمی دانشگاه‌های افغانستان را با استفاده از ظرفیت‌های علمی ایران اجرا نمایند.

وی گفت: به باور کارشناسان و مدیران موسسه جی ای زد آلمان توان علمی مناسب اساتید و کارشناسان ایرانی و تشابه فرهنگی به ویژه زبان مشترک فارسی را عامل همکاری خود با جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند.

قلمقاش خاطرنشان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی برای اساتید معدن و زمین‌شناسی افغان، همکاری و مشارکت در کنفرانس‌های بین‌المللی در ایران و افغانستان، برگزاری دوره‌های کارآموزی و کارورزی برای دانشجویان افغان توسط سازمان، دانشگاه‌ها و شرکت‌های معدنی ایرانی و برگزاری پنج نشست مشترک سه‌جانبه اهم فعالیت‌های مشترک در سال‌های 1394 و 1395 بوده است.

وی افزود: آخرین برنامه‌های مشترک در سال 2016 میلادی، مشارکت اساتید و پژوهشگران آلمان و افغانستان در ششمین کنفرانس مهندسی معدن دانشگاه تهران و برگزاری نشست سه‌جانبه در کشور آلمان بود.

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: نشست آلمان که با عنوان «اهمیت درس‌های عملی در تحصیلات دانشگاهی» در شهر معدنی بوخوم برگزار شد، با حضور اساتید و کارشناسان ایرانی از دانشگاه‌های امیرکبیر، تربیت مدرس، دانشگاه تهران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شرکت‌های ایمیدرو، تهیه و تولید مواد معدنی، معدن کاو، خانه معدن، شبکه معدن و نیز مشارکت اساتید دانشگاه‌های افغانستان برگزار شد. در برنامه سال جاری اساتید و کارشناسان کشور چین نیز به عنوان همسایه شمال شرقی افغانستان حضور داشتند.

وی اظهار داشت: نشست‌های همکاری سه‌جانبه به صورت سمینار علمی در دانشگاه بوخوم و شرکت صنایع معدنی RWG و بازدید از مرکز آموزش عملی معدنکاری شرکت RWG، بازدید و گفتگو در دانشگاه RWTH آخن انجام شد.

قلمقاش افزود: در طول برنامه، شرکت‌کنندگان با شیوه‌های برگزاری دورهای کارآموزی و کارورزی، اهمیت درس‌های عملی در تحصیلات دانشگاهی و منافع آن برای دانشجویان و شرکت‌ها، روش‌های آموزش معدن کاری عملی و مدل‌سازی، اهداف و ایده‌های شرکت معدنی RWG در جهان امروز و کشور آلمان آشنا شدند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
کد مطلب: 35640