گروه معادن مس
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد
طرح‌های جدید مسی به مرحله افتتاح می‌رسند
گروه معادن >مس - صنعت مس در میان صنایع استراتژیک قرار گرفته است؛ فلزی که با کاربردهای فراوان خود مورد استفاده صنایع پایین دستی بسیاری قرار گرفته است.
 
به گزارش ماین نیوز، حال ایران نیز با در اختیار داشتن ذخایر خوبی از این فلز توانسته در میان تولیدکنندگان مسی دنیا قرار دارد، البته براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان زمین‌شناسی امریکا (USGS) شیلی که در سال ۲۰۱۴م حدود ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تن مس تولید کرده بود، سال گذشته ۵۰ هزار تن کمتر تولید کرد. پس از شیلی، چین با تولید یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن مس در رتبه دوم تولیدکننده برتر مس دنیاست. با توجه به اهمیت تولید مس در کشور و صادرات آن، خبرنگار ما به سراغ احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران رفت تا در گفت‌وگویی کوتاه وضعیت همکاری‌های بین‌المللی، حل مشکلات پولی و بانکی و فعالیت‌های اکتشافی این حوزه مهم را جویا شود.

فعالیت‌های اکتشافی
تحریم‌ها در سال‌های گذشته باعث شد ارتباط شرکت‌های ایرانی با شرکت‌های خارجی دستخوش تغییر شود، اما اجرایی شدن برجام مسیر جدیدی را پیش‌روی فعالان معدنی و صنایع معدنی قرار داد تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور سرمایه‌گذاران معدن را به سوی خود جذب کنند. بی‌تردید یکی از اقدامات موثر در جذب سرمایه خارجی، برگزاری همایش‌ها و اجلاس‌های گوناگون معدنی و صنایع معدنی در سطح بین‌المللی خواهد بود.

در این زمینه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در دومین اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران تلاش کرد تا با معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن ایران، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی معدنی را ترغیب به حضور در ایران کند. خوشبختانه در دومین دوره از این اجلاس شرکت‌های خارجی استقبال خوبی داشتند و این فرصت در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار گرفت تا بتوانند با همتایان خارجی خود مذاکره کنند و با آنها وارد همکاری شوند. در همین زمینه، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران درباره فعالیت این شرکت در حاشیه همایش‌ها و اجلاس‌های معدنی و صنایع معدنی، اظهار کرد: خوشبختانه اجلاس‌هایی همچون دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی توانست در دومین سال خود همایش خوبی باشد و می‌توان این همایش را با توجه به استقبال شرکت‌های خارجی نویدبخش اتفاقات خوب در بخش معدن دانست.

احمد مرادعلیزاده در ادامه بیان کرد: حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی در چنین برنامه‌هایی حاکی از ارتباط‌های بسیار خوبی است که می‌تواند در آینده اقدامات مشترک در بخش معدن و صنایع معدنی ایران را رقم زند. وی ادامه داد: شرکت ملی صنایع مس ایران نیز به طور مستمر با شرکت‌های حاضر در دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ارتباط و با آنها جلسات مشترک داشتند تا موضوعات مهم در بخش معدن را در این جلسات دنبال کنند. یکی از موضوعاتی که مهندس نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و دکتر کرباسیان مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بر آن تاکید داشتند، ایجاد زیرساخت‌ها و مهم‌تر از همه اکتشافات و استفاده از فناوری‌های نوین و جدید است که می‌تواند در حل بسیاری از مشکلات موثر باشد. در نتیجه شرکت ملی صنایع مس ایران در مذاکرات خود با شرکت‌های خارجی این موضوعات را دنبال می‌کند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، برنامه‌های شرکت ملی مس در زمینه‌های یاد شده شاید دقیق‌تر از سایر شرکت‌ها باشد زیرا در این زمینه اقدامات بسیاری انجام داده است. به طور نمونه در دهه ۸۰ اتفاقی که رخ داد آن بود که شرکت ملی مس به‌طور مشارکتی با شرکت‌های بین‌المللی بسیار قوی تشکیل داد که براساس آن ایران مرکزی مورد مطالعه و اکتشاف قرار گرفت. در حال حاضر نیز با ۳ شرکت بزرگ دنیا شامل شرکت‌های معتبر بین‌المللی ژاپنی، انگلیسی-کانادایی و گرجستان در حال ایجاد مشارکت با سهم‌های متفاوت است و آنها متعهدند فناوری‌های دنیا که در ۱۰ سال گذشته توسعه یافته را بیاورند و استفاده کنیم تا بتوانیم در پهنه‌هایی که مسئولیت آنها را پذیرفته‌ایم اکتشافات را انجام دهیم.

افتتاح طرح‌های جدید
اما در این میان انتشار اخباری درباره طرح‌های مختلف که در دستور کار شرکت ملی مس قرار دارد می‌تواند برای دنبال‌کنندگان اخبار مسی کشور خواندنی باشد. مرادعلیزاده درباره افتتاح طرح‌های جدید این کشور، افزود: در حوزه اکتشافات نمی‌توان تا پایان سال خبری را عنوان کرد زیرا اکتشافات روز و ماه و سال نمی‌شناسد. اما در حوزه طرح‌هایی که در دستور کار قرار داریم امسال بین ۸۰۰تا ۹۰۰میلیون دلار از طرح‌ها افتتاح می‌شود. ذوب سرچشمه، پالایشگاه خاتون آباد، نیروگاه سیکل ترکیبی سیرجان، کارخانه‌های تولید مواد ناریه و همچنین اصلاحاتی در پالایشگاه سرچشمه و نوسازی‌هایی در سایر واحد طرح‌هایی هستندکه تا پایان سال افتتاح می‌شود. واحد چهل کوره زاهدان نیز در دی یا بهمن افتتاح خواهد شد. ورود واحدهای جدید به مدار تولید و همچنین نوسازی واحدهای قدیمی مس اقدامی است که میزان تولید و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. افزایش بهره‌وری همان چیزی است که شرکت ملی مس آن را در دستور کار خود قرار داده است.

سازوکار نقل و انتقالات مالی
اما از دیگر اتفاقاتی که توانست شرکت ملی صنایع مس ایران را دستخوش تغییر کند تحریم‌های پولی بانکی بود که توانست نقل‌و انتقالات را با مشکل مواجه کند. این مشکل می‌توانست بازار خرید و فروش را محدود کند زیرا جابه‌جایی پول در آن زمان به سختی انجام می‌شد. با توافق میان ۱+۵ و ایران و همچنین اجرایی شدن برجام یکی از موضوعات مطرح رفع تحریم‌های پولی بانکی بود. این اقدام نه تنها خرید و فروش را آسان می‌کرد بلکه می‌توانست در جذب سرمایه‌های خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی تاثیرگذار باشد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران همچنین درباره نقل و انتقالات پولی در حوزه صادرات افزود: ما هم مانند دیگر شرکت‌های ایرانی در حال حاضر سازوکاری در خارج از کشور ایجاد کرده‌ایم و امروز با کمترین هزینه در حال انتقال پول هستیم زیرا در این کار دوستان ما تجربه داشتند و توانستیم از این تجربه برای حل مشکلات استفاده کنیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: 35631
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت