گروه معادن
 
دفتری در گفت‌وگو با ماین نیوز خبر داد:
توسعه روابط ایران با بلژیک و لوکزامبورگ
برگزاری انتخابات هیات رئیسه جدید اتاق مشترک تا یک ماه آینده
گروه معادن - عضو هیات رئیسه و دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران، بلژیک و لوکزامبورگ از توسعه روابط ایران با دو کشور بلژیک و لوکزامبورگ طی چند سال اخیر خبر داد و گفت: در سال‌های تحریم تعداد اعضای فعال اتاق مشترک به شدت کاهش یافته بود اما در حال حاضر این اتاق بالغ بر 600 عضو داشته که بیش از 250 عضو آن فعال و جدید هستند.
 
پیمان دفتری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه اتاق ایران و بلژیک از سال‌ها قبل وجود داشته و حدود 3 سال قبل کشور لوکزامبورگ نیز به این اتاق ملحق شد، افزود: در این مدت با اجرای سیاست تقسیم بندی اعضا توانستیم ضمن افزایش چشمگیر درآمد این اتاق مشترک فعالیت‌ها و خدمات متنوع و زیادی را نیز در راستای توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و این دو کشور توسط همکاران خود در دبیر خانه این اتاق مشترک انجام دهیم.

وی افزود: براین اساس اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران، بلژیک و لوکزامبورگ هم اکنون به سه دسته پاترون (ویژه)، بیزینس و رگولار تقسیم شده‌اند که اعضای پاترون شرکت‌های بزرگ و با تعداد کارمند بیش از 100 نفر هستند که حق عضویت بیشتری را نیز به اتاق مشترک پرداخت می‌کنند و در نتیجه خدمات بیشتری هم دریافت می‌کنند. از جمله این اعضا می‌توان به بانک‌ها اشاره کرد.

وی با اشاره به اهمیت زیاد دو کشور بلژیک و لوکزامبورگ در اروپا گفت: بلژیک مقر اتحادیه اروپا، ناتو و همچنین میزبان نهادهای مختلف مانند سوییفت است. ضمن اینکه لوکزامبورگ هم از قدرت‌های بخش مالی و بانکی در اروپا بعد از سوئیس است و بزرگترین حجم سپرده‌گذاری کشورهای اسلامی در لوکزامبورگ انجام شده است.

پیمان دفتری عضو هیات رئیسه و دبیرکل اتاق بازرگانی ایران، بلژیک و لوکزامبورگ با اشاره به برقراری ارتباطات بین اتاق‌های بازرگانی ایران و لوکزامبورگ در حدود 2.5 سال قبل برای نخستین بار گفت: آن زمان جناب آقای شافعی ریاست محترم اتاق بازرگانی ایران و هیات همراه سفری به بلژیک داشتند و ما از فرصت استفاده کرده و یک روز را نیز به حضور این هیات در لوکزامبورگ اختصاص دادیم. آن زمان فرصتی شد تا شرکت‌های بزرگی مانند آرسلورمیتال و شرکت‌های دیگر در حوزه‌های دارویی، هوایی، غذایی، شیمیایی، الکترونیک و... با ظرفیت‌های ایران آشنا شوند و بعدا نیز هیاتی از لوکزامبورگ به ایران آمد و دیدارهایی بین بازرگانان دو کشور صورت گرفت. اخیرا نیز هیاتی حدودا 80 نفره از لوکزامبورگ به ایران آمدند و در هتل اسپیناس با تجار ایرانی دیدار داشتند.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران، بلژیک و لوکزامبورگ افزود: اعضای بیزینس اتاق نیز سایر شرکت‌هایی هستند که از اعضای اتاق بازرگانی ایران و یا استانها هستند و اعضای رگولار هم شامل اعضایی هستند که حق حضور در جلسات اتاق مشترک را دارند اما حق تصمیم‌گیری را ندارند که این افراد بیشتر شامل دانشجویان، جوانان و افرادی هستند که تازه وارد دنیای کسب‌وکار شده و علاقه‌مند به کار و آموزش در این زمینه هستند.

وی گفت: در ژوئن امسال سمیناری را برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران در محل اتاق بازرگانی لوکزامبورگ برگزار کردیم و تلاش کردیم تا سرمایه‌گذاران اروپایی و لوکزامبورگی و بلژیکی را بیشتر با فرصت‌های تجاری ایران آشنا و ترغیب کنیم.

او با بیان اینکه بیشترین مانع بر سر راه توسعه روابط اقتصادی ایران با بلژیک و لوکزامبورگ مشکلات بانکی و نقل و انتقال پول است، اظهار کرد: در حال حاضر تنها یک بانک بلژیکی به نام کی‌بی‌سی در حال کار با بانک‌های ایرانی هستند و هنوز سایر بانک‌ها برای کار با بانک‌های ایرانی وارد عرصه نشده‌اند.

پیمان دفتری در پاسخ به این سوال که تاریخ مجمع عمومی و انتخابات هیات رئیسه بعدی اتاق بازرگانی مشترک ایران، بلژیک و لوکزامبورگ چه زمانی خواهد بود؟ عنوان کرد: متاسفانه به دلیل وجود اختلاف و ناهماهنگی‌هایی که بین اعضای هیات رئیسه این اتاق مشترک مدت‌ها است که وجود دارد و مانع برگزاری مجمع عمومی و انتخابات هیات رئیسه اتاق مشترک در مرداد ماه گذشته شده است و تاکنون نیز برگزار نشده است که در این زمینه امور بین‌الملل اتاق ایران نیز تذکر داده است که انتخابات اتاق مشترک باید هرچه زودتر برگزار شود. امیدواریم کسانی به عنوان هیات رئیسه اتاق‌های بازرگانی مشترک انتخاب شوند که از صلاحیت و ویژگی‌های لازم طبق اساسنامه اتاق‌های بازرگانی برخوردار بوده و در امور بازرگانی یا در امور صنعتی و ... با کشور مربوطه دارای شناخت و تجربه کار جدی بوده باشند. همچنین لازم است تا معاونت امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران و یا معاونت امور حقوقی اتاق ایران نظارت جدی بر نحوه برگزاری انتخابات هیات رئیسه اتاق های بازرگانی مشترک صورت دهند تا اینگونه انتخابات نیز سالم و بدون هرگونه جوسازی‌ها و مشکلاتی برگزار شده و اعضای این اتاق‌های بازرگانی بتوانند در جهت خدمت به میهن عزیزمان قرار گیرند. امیدواریم در این اتاق با همکاری معاونت امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران و با مشارکت جدی اعضای فعال خود هرچه سریعتر مشکلات و اختلافات موجود حل شده و انشالله بتوانیم طی یک ماه آینده مجمع عمومی و انتخابات هیات رئیسه جدید برگزار شود.

گفت‌وگو از علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۶
کد مطلب: 35622