گروه معادن
 
ملاطاهری:
نیاز خودروهای هیبریدی به عناصر نادر خاکی افزایش می‌یابد
گروه معادن - سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در نشستی خبری، به تشریح جدیدترین اقدامات و برنامه های این مرکز در حوزه عناصر نادرخاکی پرداخت و در عین حال از رشد روز افزون مصرف این عناصر به ویژه در صنایع خودروسازی خبر داد.
به گزارش ماین نیوز، غلامرضا ملاطاهری که در برنامه بازدید خبرنگاران از مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، سخن می گفت، اظهار داشت: طرح عناصر نادر خاکی در خرداد سال 93 در حالی در ایمیدرو شکل گرفت که این طرح در کشور با یک عقب ماندگی تاریخی در اکتشاف و فرآوری مواجه بود و پیش از آن، اقدامات مقدماتی توسط سازمان زمین شناسی، مشاوران خارجی و واحدهای ایمیدرو انجام شده بود.

وی ادامه داد: ایمیدرو به لحاظ وظیفه حاکمیتی تصمیم گرفت این فرآیند را دنبال کند و مستندسازی های لازم را انجام دهد و درنتیجه، کار خود را در 2 حوزه اکتشاف و فرآوری عناصر نادر خاکی آغاز کرد.

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با بیان اینکه این مرکز با توجه به تحریم های بین المللی، مصادیق مصرف عناصر نادر خاکی در کشور را بررسی کرده و مشخص شد این عناصر در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، شیشه و دفاع کاربرد دارد، تصریح کرد: تولید باتری های لیتیومی در خودرو، از دیگر موارد مصرف این عناصر است و گفته می شود تا سال 2020 حدود 50 تا 60 خودروها هیبریدی (برقی دوگانه) خواهند شد که حاکی از نیاز بالای صنایع خودروسازی جهان به عناصر نادر خاکی در آینده است.

وی ادامه داد: در ایران نیز به تدریج ورود خودروهای هیبریدی در خیابان ها آغاز شده است و خودرو سازان ما نیز به سمت تولید این نوع خودروها گرایش پیدا خواهند کرد. از این رو، در کنار موضوع تولید خودروی هیبریدی و مصرف کاتالیست ها در صنایع و نیز نیازهای صنایع دفاع به عناصر نادر خاکی، پیگیری این موضوع در کشور جدی شد.

ملاطاهری با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در حوزه عناصر نادر خاکی گفت: در حوزه اکتشاف، نخستین اقدام، اکتشاف منطقه ایران مرکزی در مقیاس 24 هزار کیلومتر مربع و اتمام فاز شناسایی و پی جویی و تبدیل آن به 7 هزار کیلومتر مربع منطقه امیدبخش است. قرار است طی امسال و سال آینده، کار اکتشافات عمومی در این منطقه ادامه یابد.

وی ادامه داد: در این منطقه، علاوه بر 7 هزار کیلومتر مربع، محدوده گزستان و آنومالی ساغند در مقیاس عمومی و تفصیلی در دست کار است تا اکتشافات آن تکمیل شود. در گزستان، 60 میلیون تن کانسنگ و 60 هزار تن فلز محتوا وجود دارد.

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران انجام فعالیت های اکتشافی در منطقه شمال شرق ایران (سنگان) را از دیگر اقدامات ایمیدرو در این حوزه برشمرد و اعلام کرد: این منطقه برای عناصر نادر خاکی بسیار امید بخش بوده و الان مرحله شناسایی و پی جویی آن، 80 درصد پیشرفت دارد و تا پایان امسال این فاز به اتمام می رسد.

وی تاکید کرد: عیار عناصر نادر خاکی موجود در معادن سنگان بی نظیر است. وی ادامه داد: از سال 96، اکتشافات عمومی منطقه مذکور آغاز می شود. این منطقه از نظر عیار بی نظیر است و پیش بینی می شود منطقه سنگان، یکی از قطب های عناصر نادر خاکی باشد. همچنین، به نظر می رسد فرآوری آن به دلیل ویژگی های رمین شناسی راحت تر باشد و فرایندهای ساده تری روی آن انجام شود.

ملاطاهری به فعالیت های صورت گرفته در حوزه فرآوری عناصر نادر خاکی اشاره کرد و گفت: در این حوزه، ساختارهای لازم فراهم شده و مطالعات آزمایشگاهی و فرآوری صورت گرفته است. به طوری که در بهمن ماه 94، دانش فنی استحصال عناصر نادر خاکی حاصل شد و نخستین شمش تولیدی عناصر نادر خاکی (شمش میش متال متشکل از 4 عنصر سریم، لانتانیوم، نئودینیوم و ایتریم) با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی رونمایی شد.

وی ادامه داد: تکمیل و احداث واحد عناصر نادر خاکی و آزمایش نیمه صنعتی استحصال پیوسته این موارد طی 1.5 سال آینده در برنامه ایمیدرو ا ست.

حضور در پروژه های برون مرزی

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با بیان اینکه در پروژه های تحقیقات فرآوری برون مرزی شرکت می کنیم، گفت: برنامه این مرکز، با توجه به توانمندی های موجود علاوه بر پروژه های داخلی، در پروژه های برون مرزی و کشورهای همسایه نیز شرکت می کنیم.

وی ادامه داد: برای ارتقای سطح علمی این مرکز، با دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی نیز کمک گرفته می شود. همچنین تاکنون بزرگانی از کشورهای مختلف دنیا از این مرکز بازدید داشته اند و امیدواریم بتوانیم در صنایع هایتک (پیشرفته) از تجارب و تخصص این کشورها استفاده کنیم.

به گفته ملاطاهری، مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران تاکنون 2 تفاهم نامه همکاری با شرکت «مینتک» آفریقای جنوبی و نیز سازمان زمین شناسی فنلاند امضا شده است.

وی ادامه داد: دوره های آموزشی با شرکت مینتک فعال شده و در حال تعریف و عملیاتی سازی پروژه مشترک هستیم.

تامین اعتبارات مرکز تحقیقات مواد معدنی

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به وضعیت تامین اعتبار این مرکز خاطرنشان کرد: رئیس هیات عاملب ایمیدرو برای موضوع پژوهش، اهمیت زیادی قائل است و چنانچه حمایت های ایشان و معاونت های زیرمجموعه ایمیدرو نبود، دستاوردهای مرکز محقق نمی شد.

وی ادامه داد: طرح عناصر نادر خاکی به دلیل اینکه یک بحث ملی بوده و مورد توجه نهاد های دیگر نیز است، اعتبارات آن تامین می شود.

ذخایر 100 میلیون تنی جهانی

ملاطاهری بیان داشت: میزان ذخایر جهانی 100 میلیون تن است و کشور چین با تولید سالانه حدود 120 هزار تن، بیش از 90 درصد عناصر نادر خاکی جهان را تولید می کند.

بنا به این گزارش، اجرای طرح استحصال فلزات یا عناصر نادر خاکی از منابع معدنی و رونمایی از ۶ عنصر کمیاب،‌ سبب برتر شناخته شدن ایمیدرو در بخش پژوهش شد.
اشتراک گذاری در google+ اشتراک گذاری در telegram
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب: 35554