گروه معادن
 
تهاترشمش‌به‌جاي‌طلب معادن مشكلي‌ را حل نمي‌كند
گروه معادن - مدير مجتمع معدني و صنعتي چادرملو گفت : بخش زيادي از مطالبات اين مجتمع از واحدهاي فولادي وصول نشده و ما را برای ادامه فعالیت ها و بهره برداري های جدید دچار مشکل کرده است .
 
به گزارش ماین نیوز، سید محمد ابریشمی افزود: عمر معدن چادرملو 5 الی 6 سال دیگر به پایان می رسد بنابر این معدن جدیدی را با 100 میلیون تن ذخیره قابل برداشت در مجاورت معدن فعلی به ثبت رسانده ایم. اما همچنان بهره برداري از این آنومالي «دي-19» در هاله اي از ابهام قرار دارد

وی گفت : بهره برداري از ذخاير معدني در كشور منجر به ايجاد ارزش افزوده و درآمدزايي خواهد شد، اما گاهي قرارگرفتن بخش معدن در مقابل محيط زيست، مشكلات فراواني را براي هردو بخش ایجاد کرده . نمونه اين موضوع در آنومالي «دي-19» مشاهده می شود .

محدوده اي كه در چند سال گذشته با چالش هاي محيط زيستي مواجه بوده و هنوز تصميم قاطعي براي آن گرفته نشده، اين درحالي است كه در صورت اخذ تصميم نهايي، بهره برداری از این معدن چند سال بطول می انجامد. مدير مجتمع معدني و صنعتي چادرملو معتقد است، امروز بخش زيادي از مطالبات اين مجتمع از واحدهاي فولادي وصول نشده است در نتيجه اين مجتمع براي توسعه فعالیت های خود با کشگلاتی مواجه است.

مدير مجتمع معدني و صنعتي چادرملو همچنین درباره برنامه توليدي اين شركت تا پایان امسال اظهار داشت : ما برنامه ريزي توليد9 ميليون و 500 هزار تن در سال را در دستور كار قرار داديم كه خوشبختانه در حال حاضر از برنامه ياد شده جلوتر هستيم. در صورتي كه مشكل خاصي در روند كاري پيش نيايد، توليد 10ميليون و 500 هزار تن کنسانتره آهن را تا پایان سال خواهيم داشت. سيد محمد ابريشمي ادامه داد: پيش بيني ما اين است كه مشكل خاصي در 3ماهه آخر سال نخواهيم داشت و برنامه در دستور كار حفظ خواهد شد. وي همچنين درباره وضعيت فروش محصول چادرملو، تصريح كرد: فولادسازان مشتريان اصلي ما هستند و ما محصول توليدي خود را به آنها مي دهيم. درواقع محصول توليدي ما به فولادمباركه، فولاد خوزستان و گندله سازي چادرملو داده مي شود. البته محصول گندله سازي چادرملو نيز به فولاد ارفع، غدير ايرانيان، فولاد هرمزگان و... مي رود. ابريشمي بيان كرد: در حال حاضر مشكلي در زمينه توليد وجود ندارد اما بايد منتظر ماند و ديد كه مديريت كلان كشور براي بهره برداري از آنومالي «دي-19» چه تصميمي مي گيرد. در صورتي كه هيچ اتفاقي در زمينه اكتشاف اين محدوده رخ ندهد و همچنان زمان را از دست بدهيم در 4 يا 5سال آينده، ذخيره معدن تمام مي شود. تصميم گيري در آن زمان ديگر مفید نخواهد بود زيرا انجام اقدامات اكتشافي زمان بر بوده و يك شکاف بزرگ در توليد و نياز مواد اوليه واحدهاي فولادي كشور ايجاد مي شود. درنتيجه مجبور به انجام واردات بوده كه علاوه بر خروج ارز از كشور آلودگي هاي زيست محيطي كلاني در زمان تخليه، حمل و مصرف به همراه دارد و به ضرر كشور خواهد بود.


ابریشمی گفت: بهره برداري از آنومالي «دي-19» به يكي از چالش هاي اصلي اين مجتمع معدني تبديل شده است. مخالفت هاي سازمان محيط زيست باعث شده تا بهره برداري از اين محدوده بلاتكليف بماند و آينده شغلي كارگران آن را به خطر اندازد. ابريشمي با اشاره به مشكلات پيش روي چادرملو در آنومالي «دي-19» نيز اظهار كرد: متاسفانه مشكلات در اين بخش ادامه دارد و با محيط زيست به توافق نرسيده ايم. وي ادامه داد: بخشي از محدوده مورد نظر، جزء بسیار کوچکی از پناهگاه حيات وحش است، به همين دليل حتي اجازه انجام مطالعات نيز به ما داده نمي شود. اين در حالي است كه با انجام مطالعات اين احتمال وجود دارد كه این بخش از محدوده پناهگاه خارج شود. اما شاهد معطلي در تصميم گيري هستيم كه اين موضوع مي تواند منجر به از دست رفتن زمان شود.

وي ادامه داد: اعتقاد من اين است كه هر ميزان فرصت سوزي كه تا امروز در اين موضوع رخ داده كافي است و امروز ديگر وقت آن رسيده تا تصميم درستي براي آن گرفته شود زيرا معدن جديد تا انجام اكتشاف، تجهيز و برداشت باطله نيازمند زماني 5ساله خواهد بود. البته اين زمان در صورتي است كه منابع مالي براي انجام كار در دسترس باشد. در واقع منابع مالي براساس فروش مواد اوليه اي است كه در واحدهاي فولادي انجام مي شود. و بايد مبالغ فروش و ميزان طلب از واحدهاي فولادي وصول شود تا بتوانيم اين كار را انجام دهيم.

مدیر مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو درباره تهاتر با فولادي ها براي وصول مطالبات و صادرات شمش از سوي چادرملو نيز، افزود: گاهي به كساني كه از آنها طلب داريم حواله مي دهيم اما اين حواله ها يك مشكل عمده دارد و آن اينكه فردي كه آن را تحويل مي گيرد بايد حداقل 15درصد زيرقيمت بازار آن را بفروشد تا پول را چكي وصول كند. بي ترديد اين موضوع روي توليدكننده و تمامي پيمانكاراني كه همكاري دارند تاثير منفي خواهد داشت. وي گفت: درنتيجه تهاتر شمش به جاي طلب ها نيز نمي تواند مشكلي را حل كند. البته چادرملو تا به امروز برنامه صادرات نداشته است. اما با راه اندازي طرح هاي توسعه و فولادسازي چادرملو كه اميدوار هستيم تا بهمن ماه كار خود را شروع كند، ارتباط ما با بازار مستقيم خواهد شد. اين موضوع مي تواند مشكلات ما را كاهش دهد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۹
کد مطلب: 35498
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت