گروه معادن
 
بیرجند؛
مشکل تأمین آب،چالش مهم صنایع و معادن طبس
گروه معادن - شهرستان طبس،با دارا بودن ۷۶ درصد از کل ذخایر زغال سنگ ایران در حال حاضر با مشکلات جدی و مهمی همچون کمبود آب و خام فروشی مواد معدنی روبه رو است.
 
به گزارش ماین نیوز، زندگی مردم شهرستان طبس به واسطه وجود ۷۶ درصد از ذخایر زغال سنگ کشور در این شهر به صنعت بسیار وابسته است.

از بزرگترین معادن شهرستان طبس می توان معادن زغال سنگ پروده، سنگ آهن سه چاهون، معدن سرب و روی کوشک، معدن فلورین کمر مهدی و سایر معادن را نام برد.

با توجه به شرایط خاص زمین شناسی، ناحیه طبس طیف وسیعی از مواد معدنی را داراست.حدود ۱۰۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی برآوردی در معادن طبس وجود دارد که تنها ۳۰ میلیون تن از آن در معدن زغال سنگ تمام مکانیزه پروده طبس در حال استخراج و بهره برداری است.

باقی مانده ی این ذخایر هنوز در مراحل اولیه بوده و مراحل اکتشاف چیزی حدود ۳ میلیارد تن ازاین ذخایر کامل نشده است.

این ذخایر خدادادی تماماً فرصت هایی است که می تواند با مدیریت درست و کاربردی، زمینه اشتغال، تولید و نیز افزایش علم و تحقیقات را در این شهرستان فراهم آورد که با بکار گیری استعداد جوانان در توسعه کلان کشور راهگشا باشد.
مشکل تأمین آب،چالش مهم صنایع و معادن طبس


طبس در انتظار نگاه ویژه ی مسئولان
شهر معدنی طبس نگاه ویژه ی مسئولان و وزیر صنعت،معدن و تجارت را می طلبد، همان طور که موافقت با افزایش ۲۵ درصدی قیمت کنسانتره زغال سنگ اقدامی بسیار کمک کننده بود و با جلوگیری از تعطیلی بعضی شرکت های معدنی ، عده زیادی از کارگران از بیکاری نجات یافتند.

امید آن می رود که سفر وزیر نیز با راه اندازی دو پروژه پروده شرقی و پروده ۴ که نزدیک به ۱۰ برابر ذخیره شرکت زغال سنگ پروده استخراج خواهد داشت، مشکلاتی دیگر از دوش این شهرستان برداشته شود.

طبس، همچنان که قطب بزرگ معدنی کشور است، باید در راه اندازی واحد های صنعتی و فرآوری محصولات معدنی نیز پیشرفت کند و از خام فروشی خارج شده وبه فرآوری محصولات معدنی برسد.


مشکل تأمین آب،چالش مهم صنایع و معادن طبس


مرگ کشاورزی در طبس

بی شک محقق شدن این آرزو و دستیابی به این چشم انداز، همت بالای مسئولان در تأمین آب مورد نیاز صنایع را می طلبد.

این صنایع که در حال حاضر زمینه اشتغال حدود 5 هزار نفر را به وجود آورده، ۲۰ لیتر آب در هر ثانیه برای استخراج نیاز دارد که با توجه به خشکسالی های ۱۷ ساله در طبس، بیم آن می رود تأمین آب معادن، نیاز آبی مردم را نیز دچار مشکل کند.

درخواست مردم این ناحیه کویری این است که وزیر محترم صنعت،معدن و تجارت با طرح مشکلات آبی شهرستان طبس با ریاست محترم جمهوری و دیگر وزرا تمهیداتی در جهت حل این مشکل بزرگ و اساسی انجام دهند،چرا که چرخ کشاورزی نیز در این شهر به دلیل فقر منابع آبی، از کار افتاده و به وضوح خسارات زیادی را به وجود آورده است.

شاید انتقال آب از مناطق دیگر بتواند کمی از مشکلات راحل کند و مرهمی بر شکاف های عمیق به وجود آمده در صنایع و کشاورزی این شهرستان باشد در غیر این صورت جدای از مرگ کشاورزی، صنایع وابسته به معادن نیز کم کم از این شهرستان به مناطق دارای آب منتقل می شود و این موجب ازبین رفتن دو شاهراه معیشتی مردم منطقه و در نهایت بن بست زندگی در طبس خواهد شد.

یکی دیگر از مسائل قابل توجه، این است که طبس با وجود دارا بودن منابع عظیم معدنی و ذخایر فراوان، و با داشتن پتانسیل و توان سازمان شدن ویا حداقل دراختیار داشتن معاونت سازمان، همچنان به صورت یک اداره محدود وبدون هیچ اختیاراتی اداره می شود و این کمبود بزرگی برای بزرگترین شهر خاورمیانه به حساب می آید.

و اما سوال بزرگی که ذهن مسئولان و شهروندان طبسی را می آزارد، دلیل واگذاری شرکت زغال سنگ به بخش خصوصی است.آیا بهتر نبود این شرکت به بخش خصوصی واگذار نمی شد و یا حداقل زیر ساخت ها همچنان در اختیار دولت باقی می ماند؟

قرار گرفتن زیر ساخت هایی که سرمایه های یک ملت هستند و تصمیم گیری به صورت خصوصی در باره آن توسط معدودی از افراد قاعدتا صدمات و خطرات بزرگی به دنبال خواهد داشت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب: 35495
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان