گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
۸۰ درصد هزینه اکتشاف های ناموفق توسط صندوق بیمه سرمایه گذاری معادن پرداخت می شود
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی کشور گفت: فعالان بخش اکتشاف که از بیمه نامه های صندوق استفاده می کنند چنانچه موفق به کشف کانی و معدن نشوند، تا 80 درصد هزینه های اکتشاف را توسط این صندوق دریافت می کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا عربی مزرعه شاهی روز شنبه در مراسم افتتاح صندوق بیمه سرمایه گذاری معادن جنوب و غرب کشوردر محل اداره کل زمین شناسی لرستان افزود: همچنین این صندوق با ارائه بیمه نامه اعتباری به بانک برای دریافت تسهیلات، متقاضیان فعالیت در بخش معدنی را در بانک ها تضمین می کند.

وی اظهار کرد: هدف اصلی این صندوق، حمایت از توسعه پایدار معدن کشور است که با توجه به ظرفیت ها و اقدامات خوب لرستان در این راستا، انتظار می رود راه اندازی صندوق در خرم آباد موجب جهش مطلوب این بخش شود.

عربی مزرعه شاهی ادامه داد: یکی ازعمده ترین اهداف راه اندازی این صندوق در خرم آباد، ایجاد ارتباط نزدیکتر با فعالان معدن استان و استان های همجموار به منظور پیگیری امور و تسهیل در کارها است.

وی اضافه کرد: پیش از فعالان معدنی برای انجام کارهای خود به تهران مراجعه می کردند که با راه اندازی این دفتر نیازی به مراجعه های مکرر به مرکز نیست.

وی با بیان اینکه دفتر لرستان استان های خوزستان، همدان، ایلام و کرمانشاه را پوشش می دهد افزود: دفاتر صندوق بیمه سرمایه گذاری معدن در چهار منطقه شمال غرب، شمال شرق، غرب و جنوب، شرق و مرکزی در نظر گرفته شده که دفتر منطقه شرق و مرکزی در آینده نزدیک در یزد افتتاح می شود.

ذخایر شناسایی شده معدنی لرستان 560 میلیون تن برآورد شده که این میزان معادن 1.5 درصد ذخایر 37 میلیارد تنی کشور است.

لرستان در دو ناحیه سنندج سیرجان و زاگرس چین خورده قرار گرفته و دارای مواد معدنی مختلف و متنوعی بوده که از مجموع 65 ماده معدنی کشور 17 مورد در استان شناسایی شده است.

از مجموع پنج هزار و 200 معدن فعال کشور 110 معدن معادل دو درصد در لرستان وجود دارد.
یک میلیون تن سنگ تزیینی سالانه از استان استخراج می شود که این میزان معادل هفت درصد استخراج کشور است.

در حال حاضر یک هزار و 700 نفر به صورت مستقیم و سه هزار و 400 نفر به صورت غیرمستقیم در معادن لرستان مشغول بکار هستند.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۷
کد مطلب: 35489
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا