گروه معادن فلزات گرانبها
 
تحلیلگران پیش‌بینی کردند:
طلای جهانی در معرض کاهش بیشتر قیمت
گروه معادن >فلزات گرانبها - به دنبال ریزش قیمت سنگینی که طلا اواخر هفته گذشته داشت، کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز درباره جهت حرکت قیمت طلا در هفته جاری نظر یکسانی نداشتند.
به گزارش ماین نیوز، در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز برای هفته جاری ۱۶ تحلیلگر وال استریت شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر یا ۴۴ درصد افزایش قیمت طلا و شش نفر یا ۳۸ درصد ادامه کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند و سه نفر یا ۱۹ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۶۲۷ نفر در نظرسنجی سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۲۰۴ نفر یا ۳۳ درصد بهبود قیمت طلا و ۳۴۹ نفر یا ۵۶ درصد کاهش بیشتر قیمت این فلز را پیش بینی کردند در حالیکه ۷۴ نفر یا ۱۲ درصد هم نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته، ۵۸ درصد از کارشناسان وال استریت و ۵۵ درصد از سرمایه گذاران افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند. این پیش بینی بر این مبنا بود که افزایش نرخهای بهره در نشست دسامبر بانک مرکزی آمریکا از مدتها قبل پیش بینی شده بود و در قیمتها تاثیر گذاشته بود از این رو انتظار نمی رفت تصویب افزایش نرخهای بهره در قیمتها تاثیر چندانی داشته باشد با اینهمه بازار از دورنمای تسریع افزایش نرخهای بهره در سال آینده غافلگیر شد. این دورنما از صعود بیشتر ارزش دلار حمایت کرد و کالاهایی مانند طلا که به این ارز معامله می شوند را تحت فشار منفی قرار داد.

هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۷.۶۰ دلار یا ۰.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۱۳۷.۴۰ دلار بسته شد و برای کل هفته حدود ۲.۱ درصد کاهش یافت که ششمین کاهش هفتگی متوالی بود. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه حدود ۳۴ دلار کاهش یافته و به رکورد پایین ۱۱۲۹.۸۰ دلار سقوط کرده بود که از اوایل فوریه کم سابقه بود.

با وجود اینکه طلا همچنان شش درصد افزایش از ابتدای سال جاری تاکنون نشان می دهد اما از رکورد ۱۳۷۵ دلار در ژوییه که افزایش قیمت این فلز را به ۳۰ درصد رسانده بود، کاهش چشمگیری پیدا کرده است. اگر طلا سال ۲۰۱۶ را در محدوده منفی به پایان برساند، چهارمین کاهش سالانه متوالی این فلز خواهد بود.

به گفته رابین بیهار، تحلیلگر کالا در بانک فرانسوی سوسیته جنرال، فروش طلا در صندوقهای سرمایه گذاری و تقاضای فیزیکی ضعیف احتمالا باعث می شود این فلز ارزشمند همچنان برای صعود جدال کند. در مجموع قیمت طلا تحت تاثیر ریسک پذیری بیشتر ضعیف می ماند.

سرمایه گذاران از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، به دلیل سیاستهای وی که به معنای رشد اقتصادی بالاتر است، از طلا به داراییهای پرریسک مانند سهام روی آورده اند در نتیجه بازارهای سهام آمریکا و بازده اوراق خزانه به رکورد بالایی رسیده اند و در مقابل، روند فروش طلا در صندوقهای سرمایه گذاری تحت حمایت این فلز تسریع شده است. ذخایر صندوق "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، از نهم نوامبر بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته که منعکس کننده ضعیف شدن علاقه به سرمایه گذاری در طلاست.

جیمز استیل، تحلیلگر اچ اس بی سی در یادداشتی پیش بینی کرد روند فروش طلا ممکن است متوقف نشود اما روند و شدت فروش و کاهش قیمتی که در معاملات چهارشنبه و پنج شنبه مشاهده شد، بعید است ادامه پیدا کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۱
کد مطلب: 35398
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا