گروه معادن ساير حوزه ها
 
سایه ریسک‌های سیاسی بر بازار سرمایه
ابهام درباره پیشتازی فلزات اساسی در بورس
گروه معادن >ساير حوزه ها - در ماه‌های اخیر گروه فلزات اساسی در بورس تهران پیشرو بازار بود، زیرا قیمت کامودیتی‌ها و فلزات اساسی در جهان در ماه‌های اخیر با افزایش روبه‌رو شده و از آنجایی که این محصولات در داخل کشور به شکل مستقیم از قیمت‌های جهانی تاثیر می‌گیرند،موجب افزایش سودآوری آنها و درنتیجه رشد قیمت سهام‌شان در بازار سرمایه شده است.
به گزارش ماین نیوز، کارشناسان معتقدند، پیشتازی این گروه در بازار سرمایه به سیاست‌های اقتصادهای برتر دنیا وابسته است و به‌دلیل ابهام در سیاست‌های اقتصادی امریکا، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده این گروه در بازار سرمایه داشت.

ارتباط قیمت داخلی با قیمت‌های جهانی
یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است، پیش‌بینی روند بازار سهام تا پایان سال سخت است زیرا ریسک‌های سیاسی در این بازار ادامه دارد. حمیدرضا صفری انتخاب ترامپ و ابهام در گرایش‌های سیاسی و اقتصادی او را یکی از ریسک‌های سیاسی حاکم بر بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذاران ابهام‌های بسیاری دارند، برای نمونه این گروه از افراد درباره چگونگی اجرایی شدن برجام ابهام دارند.

به همین دلیل نمی‌توانند آینده را پیش‌بینی کرده و سهام مورد نظر خود را خریداری کنند. وی به رشد قیمت کامودیتی‌ها در جهان اشاره کرد و گفت: در ماه‌های اخیر قیمت کامودیتی‌ها در جهان مانند مس، سنگ‌آهن و زغال‌سنگ افزایش زیادی پیدا کرد اما در این میان فلز روی رشد قیمتی زیادی را تجربه کرد و حتی قیمت متانول و اوره هم رشد کردند که همین عامل موجب افزایش قیمت این مواد در داخل کشور شد.

صفری با اشاره به اینکه رشد ادامه‌دار قیمت کامودیتی‌ها می‌تواند آینده بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد، بیان کرد: قیمت این مواد در داخل کشور با قیمت‌های جهانی در ارتباط است و در صورتی که روند افزایشی قیمت‌ها در بازارهای جهانی ادامه پیدا کند، سهام آنها نیز در بازار رشد پیدا خواهد کرد. وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه به سمت صنایع معدنی و فلزات اساسی روی آورده است، اظهار کرد: در ماه‌های اخیر قیمت سهام شرکت‌های معدنی رشد پیدا کرده است.

هرچند بیشتر این شرکت‌ها هنوز نرخ فروش خود را بروز نکرده‌اند یا با قیمت‌های گذشته فروش داشته‌اند. صفری با اشاره به اینکه امیدواری در این گروه‌ها زیاد است، بیان کرد: در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه‌ها نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرند و در ماه‌های آینده شاهد رشدهای مناسبی در این گروه‌ها نیز خواهیم بود. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که گزارش‌های ۱۲ماهه این شرکت‌ها چگونه خواهد بود، افزود: انتظار تعدیل‌های مثبت در گزارش‌های ۶، ۹ و ۱۲ ماهه شرکت‌های معدنی و فلزات اساسی بسیار محتمل است و انتظار می‌رود این گروه‌ها سودآوری داشته باشند.

صفری در ادامه گروه خودرو در بازار سرمایه را تحت تاثیر ابهاماتی درباره آینده برجام دانست و اظهار کرد: به همین دلیل گروه‌های خودروسازی تا حدودی از چشم بازار بورس دور شده‌اند و همچنین نتوانسته‌اند گزارش‌های خوبی ارائه کنند و به عبارت دیگر آینده‌نگری آنها هم از دست رفته است.

رشد اقتصادی در دنیا
در این باره یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه نیز معتقد است، رونق صنایع فلزی به‌طور کامل به رشد اقتصادی دنیا وابسته است. به عبارت دیگر اگر رشد اقتصادی در دنیا اتفاق بیفتد، به‌طور قطع مصرف کامودیتی و محصولات فلزی در جهان افزایش پیدا می‌کند. مصطفی صفاری با اشاره به اینکه قیمت ارز هم بر قیمت کامودیتی‌ها تاثیر دارد، اظهار کرد: کاهش یا افزایش نرخ ارز هم می‌تواند قیمت آنها را در دنیا تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه در ۲-۳ ماه اخیر قیمت فلزات اساسی در جهان افزایش پیدا کرده و روی بورس تهران نیز اثر داشته است، بیان کرد: در این مدت فولاد، مس و روی رشد قیمتی داشته‌اند و این موضوع موجب شده اثر این افزایش قیمت در صنایع فلزی بورس کشور ما نیز مشاهده شود. صفاری در پاسخ به این سوال که به نظر شما آینده قیمتی فلزات اساسی و کامودیتی‌ها چگونه است، گفت: به نظر می‌رسد انتخاب ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری امریکا بر بازارهای جهانی آثاری داشته باشد اما هنوز تاثیر آن بر اقتصاد نامعلوم است.

در صورتی که امریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهانی به سمت اقتصاد درونگرا و دروازه‌های بسته سوق پیدا کند، انتظار می‌رود چین هم به عنوان دومین اقتصاد برتر دنیا به سوی اقتصادی ملی‌گرا حرکت کند. وی در ادامه بیان کرد: در صورت تحقق چنین مواردی، تعرفه واردات برای کالاهای خارجی در کشورهای مختلف بالا می‌رود و به‌طور کلی شاهد کاهش رشد اقتصادی در دنیا خواهیم بود و در نتیجه آن کامودیتی‌ها و محصولات فلزی کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرند و قیمت آنها کاهش می‌یابد. صفاری با اشاره به اینکه رشد اقتصادی در گرو تجارت بین‌الملل و باز است، بیان کرد: اقتصاد باز و روند انعکاسی آنها با هم متفاوت هستند.

اگر سیاست‌های اقتصادهای بزرگ تغییر کند، اثر آن روی همه کشورها نمایان می‌شود اما در صورتی که اقتصادهای کوچک تغییر کند، اثری بر اقتصاد جهانی ندارند. این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه سیاست‌هایی که چین و امریکا در قبال یکدیگر دارند روی قیمت کامودیتی‌ها تاثیر دارد، بیان کرد: این سیاست‌ها اثر مستقیم روی قیمت کامودیتی و فلزی دارد و به صورت غیرمستقیم روی صنایع فلزی بورسی کشور نیز تاثیر می‌گذارد.

رشد قیمت کالاهای اساسی، محرک اصلی بورس
پیش‌تر نیز مدیر امور اعضای کانون کارگزاران با اشاره به اینکه محرک اصلی بازار سرمایه در امسال رشد قیمت کالاهای اساسی بوده است، گفت: زمستان سال گذشته را می‌توان اوج افت کالاهای کامودیتی‌محور دانست. در این فصل برخی از کامودیتی‌ها مانند مس پایین‌ترین قیمت را از سال ۲۰۰۸ و برخی دیگر همانند نفت پایین‌ترین قیمت را از سال ۲۰۰۴ تجربه کردند. بهنام بهزادفر با اشاره به اینکه از زمستان سال گذشته تاکنون فلزات اساسی، نفت و فرآورده‌های نفتی رشد قابل توجهی داشتند و این موضوع موجب شده بازار سرمایه کشور نیز رشد مناسبی را تجربه کند، بیان کرد: به عنوان مثال قیمت سنگ‌آهن در زمستان سال گذشته رقمی معادل ۳۵ دلار بوده که اکنون با رشد ۱۰۰ درصدی حدود ۷۰ دلار شد و حتی رقم ۸۰ دلار را نیز تجربه کرد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: قیمت مس نیز در همین بازه با ۲۵درصد رشد از محدوده ۴۳۰۰ به محدوده ۵۴۰۰ دلار رسید و روی با ۷۵درصد رشد از محدوده ۱۴۵۰ به ۲۵۵۰ دلار رسید؛ این رشد برای فولاد و آلومینیوم نیز صادق بوده به‌گونه‌ای که فولاد رشدی معادل ۴۰درصد داشته و به محدوده ۴۰۰دلار رسید و آلومینیوم نیز با رشد ۲۰درصدی به محدوده ۱۷۰۰ دلار رسید. وی تصریح کرد: در چنین شرایطی شرکت‌های مرتبط گروه محصولات شیمیایی، نفتی، فلزی و معدنی رشد بسیار مناسبی را تجربه کردند. تاثیرات سودآوری هم در گزارش‌های ۳ماهه و هم در گزارش‌های ۶ماهه صنایع مرتبط بسیار محسوس بود، به عنوان مثال نماد فاسمین با دو بار تعدیل در گزارش امسال به رقمی معادل ۹۵۰درصد تعدیل مثبت داده و نسبت به دی سال گذشته نیز بازدهی معادل ۱۵۰درصد داشته است. به گفته بهزادفر، این موضوع برای سایر نمادهای مرتبط با کامودیتی‌ها نیز صادق است و انتظار می‌رود در گزارش‌های ۹ ماهه و ابتدای سال بعد نیز این روند ادامه‌دار باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب: 35200
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت