گروه معادن ساير حوزه ها
 
رئیس سازمان ایمیدرو :
تا ۴۰ سال آینده ذخیره تیتانیوم در کهنوج داریم
گروه معادن >ساير حوزه ها - رئیس سازمان ایمیدرو در مراسم اجرای پروژه های کارخانه های کنسانتره و سرباره طرح تیتانیوم کهنوج گفت: ۴۰۰ میلیون ذخیره معدنی قطعی در این منطقه وجود دارد و طبق پیش بینی ما تا ۳۵ الی ۴۰ سال آینده ذخیره تیتانیوم در این منطقه داریم.
 
به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان در حاشیه در مراسم اجرای پروژه های کارخانه های کنسانتره و سرباره طرح تیتانیوم کهنوج با اشاره به اینکه 400 میلیون ذخیره معدنی قطعی در این منطقه وجود دارد، اظهارداشت: اگر اکتشاف در این منطقه توسعه پیدا کند، ظرفیت های معدنی بیشتری در این منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی ما تا 35 الی 40 سال آینده ذخیره تیتانیوم در این منطقه داریم، افزود: در کارخانه تیتانیوم 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که حدود 330 میلیارد تومان مجوز برای صدور اوراق مشارکت صادر شده است که صدور این مجوز ها در مرحله نهائی قرار دارد.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به این پرسش که چرا این کارخانه بعد از 30 سال به بهره برداری رسیده است، گفت: مهمترین مشکلات افتتاح این کارخانه فن آوری و تکنولوژی بود البته عدم سرمایه گذاری هم از دیگر مشکلات ما بود که خوشبختانه توانستیم با به کارگیری ابزارهای خاص بر این موضوعات فائق آییم.

کرباسیان افزود: در سال ٩٣ و ابتدای ٩٤ برای تکمیل پروژه های تیتانیوم از مشاوران استرالیایی استفاده کردیم که زمینه ی إجرائی شدن این طرح ها بعد از برجام میسر شد.

وی اضافه کرد: بعد از تکمیل این پروژه به سمت تولید پیگمنت و سپس تولید فلز تیتانیوم حرکت خواهیم کرد.

کرباسیان با تاکید بر اینکه ظرفیت معدن کهنوج در خاورمیانه رتبه اول را دارد، ادامه داد: در پروژه تحقیقاتی نیمه صنعتی تولید رنگدانه تیتانیوم نیز با ارمنستانی ها همکاری کرده ایم.

رئیس سازمان ایمیدرو با اعلام این کارخانه د ردولت قبل دو بار به مرحله فراخوان رسیده است ، گفت: اما متاسفانه بخش خصوصی تمایلی به حضور در این فراخوان ها نداشت و در نهایت یکی از کارخانه ها به شرکت وابسته به یک نهاد واگذار شد اما این واگذاری نتیجه ای نداشت و طرح متوقف شد.

کرباسیان ادامه داد: با روی کار آمدن دولت یازدهم اقدامات لازم برای افتتاح این کارخانه انجام شد. برای پروژه پیگمنت از تقاضای بخش خصوصی استفاده میکنیم ضمن اینکه در قانون ذکر شده است که اگر پروژه ای توسط یک سازمان توسعه ای به اتمام برسد باید ظرف سه سال به بخش خصوصی واگذار شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب: 35055
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم