گروه صنایع معدنی فولاد
 
رئيس هيات عامل ايميدرو :
سال آينده توازن در زنجيره فولاد كشور برقرار مي شود
گروه صنایع معدنی >فولاد - با سرعت گرفتن طرح هاي فولادي از نيمه دوم سال جاري، پيش بيني ها حاکي از آن است که تا نيمه اول سال آينده شاهد برقراري توازن در بخش هاي مختلف زنجيره فولاد در کشور باشيم.
 
به گزارش ماین نیوز، در اين خصوص گفت وگوي ما را با مهدي کرباسيان معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس هيات عامل سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني در ادامه مي خوانيد:

توليد و صادرات فولاد تا پايان سال به چقدر مي رسد؟
در حال حاضر تلاش خوبي در حوزه صادرات صورت گرفته و بر اساس رکوردي که در 6 ماه اول سال در اين بخش تحقق يافته، پيش بيني مي شود که در حوزه زنجيره فولاد (يعني نه فقط فولاد) از جمله کنسانتره و گندله به رشد خوبي در صادرات دست يافته ايم. در بخش توليد نيز شرايط خوبي داريم. البته تا راه اندازي واحدهاي اسفنجي ما يک فاصله زماني وجود دارد. از اين رو امسال حتما وضعيت بهتري متصور است و پيش بيني ما دستيابي به 17 ميليون تن فولاد تا پايان سال است.

به نظر شما تعرفه فولاد تا پايان سال تغيير مي کند؟
تا پايان امسال تغييري در ميزان تعرفه فولاد ايجاد نخواهد شد، اما در اين ميان نکته اي که بعضي از پروفيل سازها با آن مواجهند درخصوص تامين مواد اوليه آنها است که هم اکنون فولاد مبارکه در صدد است که نيازهاي آنها را تامين کند. از اين رو تعرفه قرار نيست تغيير کند، ولي قرار است که نيازهاي پروفيل سازها حتما تامين شود.

نظر جناب عالي درخصوص اعمال تعرفه براي صادرات سنگ آهن چيست؟ گويا شرکت هاي سنگ آهني از اين مساله ناراضي هستند؟
قطعا بايد از سياست هاي وزارتخانه تبعيت کنيم، اما در ابتدا بايد مراحل تصويب آن در دولت انجام شود، بديهي است که اين امر اززواياي مثبت و منفي برخوردار است. براي جلوگيري از خام فروشي سياست درستي است، اما بايد ابعاد مختلف قضيه را در نظر گفت. به عنوان مثال سنگ آهن هاي هماتيتي درداخل کشور به هيچ وجه نمي تواند بهره وري يا فرآوري شود. بنابراين بايد در جهتي حرکت کرد که کارخانه هاي جديدي بر اي اين امرتهيه کنيم. بديهي است وقتي محصولي در داخل کشور با ارزش افزوده بالاتوليد مي شود، نبايد به صورت خام صادر شود. اين سياست را سنگ آهني ها هم قبول دارند، ولي بايد مشکلات آنها نيز برطرف شود به عنوان مثال پرداخت به موقع وجوه، مسائل تسهيلات آنها و همچنين مشکلاتي که معادن کوچک و متوسط دارند مرتفع شود و تنها با ممنوع کردن صادرات مشکل سنگ آهني ها به طور کامل کامل حل نمي شود.

عمليات اجرايي تيتانيوم کهنوج در چه مرحله اي است؟
عمليات اجرايي تيتانيوم کهنوج روز سه شنبه هفته جاري آغاز خواهد شد به گونه اي که از 130 هزار تن کنسانتره و 70 هزار تن سرباره برخوردار است. سرمايه گذاري پروژه مذکور حدود 5 هزار ميليارد ريال است. معدن کهنوج تيتانيوم در30 سال گذشته اکتشاف شده و به رغم فناوري بالايي که داشت به دليل کمبود مالي و تحريم ها متوقف شده بود. از اين رو اين طرح از جمله پروژه هاي مهم است و به دليل اهميت آن با حضور معاون اول رئيس جمهوري افتتاح خواهد شد.يک خبر خوش ديگر اينکه پيش بيني مي شود تا پايان امسال خط توليد 5 ميليون تن گندله مبارکه در سنگان راه اندازي خواهد شد و در نيمه اول سال آينده 5 ميليون تن گندله اپال سنگان و همچنين کنسانتره مادکوش در بندرعباس و نيز توسعه ملي را در دستور کار داريم. بنابراين به نظر مي رسد که در نيمه اول سال آينده توازن کنسانتره، گندله و آهن اسفنجي و به يک تعبير زنجيره توازن فولاد کشور با راه اندازي کارخانه هاي آهن اسفنجي ني ريز، ميانه و شادگان برآورده شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب: 35000
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد