گروه صنایع معدنی فولاد
 
نشانه‌های خروج فولاد از رکود دیده می‌شود
پیش به‌سوی فولاد رقابتی
گروه صنایع معدنی >فولاد - نشانه‌های خروج فولاد از رکود دیده می‌شود. البته این پیش‌بینی است که گزارش‌های جهانی مدعی آن شده‌اند و دست‌اندرکاران و کارشناسان فولاد در داخل کشور نیز بر آن صحه گذاشته‌اند که سال آینده می‌توان شاهد رونق فولاد در داخل و خارج از کشور بود.
 
به گزارش ماین نیوز، این موضوع که نشانه‌های خروج فولاد را بر چه مبنایی می‌توان تعریف کرد، مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران آن را توضیح می‌دهد.

محمد خان‌داداش‌پور در این‌باره اظهار کرد: براساس پیش‌بینی‌های مطرح‌شده در سطح بین‌الملل، فولاد به‌تدریج در حال خارج شدن از رکود است. براساس گزارش‌های کنفرانس فولاد که این اواخر در دوبی برگزار شد و براساس گزارش‌های بین‌المللی می‌توان نشانه‌های خروج از رکود را در این بازار مشاهده کرد.

خان‌داداش‌پور با اشاره به مهم‌ترین دلایل بین‌المللی خروج از رکود بازار فولاد گفت: از جمله مهم‌ترین دلایل خروج از رکود می‌توان به تغییر رویکرد کشور چین در زمینه صادرات فولاد اشاره کرد، چراکه این کشور تصمیم بر کاهش صادرات خود در سطح بین‌المللی گرفته است.

از این‌رو با توجه به این رویکرد، بازار جهانی تا حد قابل‌توجهی از صادرات بی‌حد چین ایمن خواهد ماند. وی در ادامه با اشاره به علائم داخلی خروج از رکود فولاد خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در بعد داخلی نیز نشانه‌هایی برای خروج از رکود اقتصادی در حال نمایان شدن است و باید اذعان کرد که نشانه‌های رشد اقتصادی به سمت مثبت شدن در حال حرکت است. خان‌داداش‌پور باتوجه به رویدادهای خارجی و داخلی پیش‌آمده عنوان کرد: می‌توان نشانه‌های خروج از رکود بازار فولاد را پیش‌بینی کرد. این اوضاع به‌طور یقین نشان از این است که وضعیت فولاد هم در سطح جهان و هم در سطح کشور بهتر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران برای رقابتی شدن فولاد در دوران رونق فولادی عنوان کرد: از این‌رو با توجه به شرایط پیش‌آمده باید به سمت تولید فولاد رقابتی پیش رفت. در حال حاضر برخی ظرفیت‌ها در چشم‌انداز پیش‌روی فولاد در کشور وجود دارند و برخی طرح‌ها نیز در زنجیره فولاد در حال اجرایی شدن هستند اما موضوع قابل‌توجه این است که عمده طرح‌ها و کارخانه‌های در حال بهره‌برداری، طرح‌هایی برای تولید فولاد معمولی به‌شمار می‌روند، درحالی‌که برای رقابتی‌تر شدن فولاد باید به سمت تولید فولاد آلیاژی، ویژه و کیفی گام برداشت.

حرکت سینوسی بازار فولاد
موضوع رکود فولاد بیش از آنکه از بعد داخلی نشأت گرفته باشد، ناشی از شرایط بین‌المللی است. در این‌باره بهروز رادفر معاون برنامه‌ریزی شرکت ملی فولاد عنوان کرد: قیمت‌ها در سطح بین‌المللی در حال افزایش هستند و می‌توان نشانه‌های خروج از رکود بازار فولاد را برای سال آینده پیش‌بینی کرد. چندین گزارش بین‌المللی نیز حکایت از افزایش قیمت فولاد در سطح بین‌المللی دارد. رادفر در ادامه توضیح داد: البته همواره بازار فولاد و محصولات آن بر مبنای خط سینوسی دارای نوسان‌های قیمتی هستند. به عبارت دیگر، پس از طی یک دوره افت، بازار فولاد رونق و صعود را تجربه خواهد کرد. بنابراین موضوع رکود فولاد بیش از آنکه یک موضوع داخلی باشد یک موضوع بین‌المللی است که در هر صورت با یک تاخیر ۶ماهه رکود یا رونق آن به بازار ما نیز خواهد رسید.

وی در پاسخ به این پرسش که برای تولید فولاد رقابتی در دوران رونق چه اقدام‌هایی می‌توان درپیش گرفت، عنوان کرد: مهم‌ترین موضوع در این‌باره در اولویت قرار دادن افزایش میزان بهره‌وری در صنعت فولادسازی کشور است. از این‌رو نخستین و البته مهم‌ترین گام برای افزایش میزان بهره‌وری فولادسازی در کشور، مدرن کردن فناوری‌های واحد فولادسازی در کشور است. البته مدرن کردن فناوری‌های واحدهای فولادسازی بستگی به برداشتن کامل تحریم‌ها دارد تا در یک ارتباط آزاد و باز با دنیا بتوان این فناوری‌ها را روزآمد کرد.

نیازمند روزآمد شدن فناوری هستیم
معاون برنامه‌ریزی شرکت ملی فولاد با توجه به شرایط مناسب داخلی برای تولید فولاد تاکید کرد: می‌توان ادعا کرد که برای تولید فولاد باکیفیت هم کارخانه بزرگ، هم معدن و سنگ‌آهن و هم انرژی ارزان‌قیمت چون گاز داریم اما تنها نیازمند روزآمد شدن فناوری در این زمینه هستیم. رادفر در ادامه افزود: برای مثال هرچند ممکن است شرکت‌هایی چون فولاد خوزستان یا فولاد مبارکه را تا حدی مدرنیته کرده باشیم، ولی طراحی فولاد خوزستان مربوط به دهه ۹۰ میلادی است یا طراحی فولاد مبارکه به اوایل سال ۲۰۰۰میلادی بازمی‌گردد. البته بازسازی‌ها و ارتقای کیفی کوره‌ها در این واحدها اتفاق افتاده است اما باید اذعان کرد که مجهز به روزآمدترین فناوری دنیا نیستیم. وی ادامه داد: از این‌رو بزرگترین مشکل ما درحال حاضر مدرن کردن خطوط تولید و پایین بودن میزان بهره‌وری است.

البته این موضوع تنها به‌واسطه نبود نیروی متخصص و ماهر در این زمینه نیست، چراکه ما حدود ۴۸ سال است فولادسازیم و هر چه برچسب‌های تنبلی و بی‌تخصصی بر ما زده شود، در این زمینه مصداق ندارد اما مدرن شدن فناوری‌های واحدهای فولادی در کشور ما همانند دنیا نیست و برای رفع این مشکل باید تمام موانع ارتباطی با دنیا برداشته شود. معاون برنامه‌ریزی شرکت ملی فولاد درباره لزوم کیفیت فولاد برای رقابتی شدن عنوان کرد: تاکنون واحدهای فولادی در کشور نیاز مصرف‌کننده را به خوبی پاسخ داده‌اند. هرچند برخی مدعی می‌شوند که باید به سمت کیفی شدن پیش رفت که البته ادعای درستی است اما باوجود این، وضعیت تولیدات موجود واحدهای فولادی مانند شمش و ورق معمولی در سطح مطلوبی قرار دارد و در این زمینه نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن داریم.

به سمت بازارهای جذاب
رادفر اظهار کرد: با توجه به تمام شرایط گفته شده، کارخانه‌های فولادسازی بزرگ ما بازار مناسب و مشترهای ثابتی دارند که با کوچکترین تحرک در بازار فولاد دنیا، تولید آنها نیز همگی به فروش می‌رسد. این در حالی است که برخی نگاه تحقیرآمیز به فولادسازی‌های ما دارند که به‌هیچ عنوان نگاه درستی نیست، در حالی‌که در کشور ما کارخانه‌های فولادی هستند که در رده بزرگترین تولیدکننده خاورمیانه به‌شمار می‌روند و چرخ آنها با توجه با تمام رکودها همچنان می‌چرخد و در این بازار بی‌رحم توانسته‌اند تولیدات‌شان را به فروش برسانند و در این زمینه مشکلی وجود ندارد اما اگر قرار بر این باشد که به پیشواز بازارهای جذاب رفت باید مجهز به فناوری روز دنیا نیز بود. وی در پاسخ به این پرسش که برای بهره گرفتن از این رونق پیش‌رو باید چگونه عمل کرد، گفت: ما شرایط را برای تولید رقابتی داریم از این‌رو برای بهره‌گیری از این بازار باید بیش از پیش به سمت فولاد رقابتی پیش برویم.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب: 34990
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت