گروه معادن سرب و روی
 
شکوری در گفت‌وگو با ماین نیوز خواستار شد:
شفاف‌سازی در قرارداد مهدی‌آباد برای جلب اعتماد شرکای خارجی
توپ در زمین ایمیدرو است
گروه معادن >سرب و روی - مدیرعامل شرکت راه‌سازی و معدنی مبین خواستار شفاف سازی قرارداد توسعه معدن سرب و روی مهدی آباد توسط ایمیدرو شد.
 
بهرام شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت قرارداد توسعه معدن سرب و روی مهدی آباد به کجا رسید؟ توضیح داد: قرارداد هنوز امضا نشده است و یک سری بندهایی در این قرارداد وجود دارد که برای جلب اطمینان شرکای خارجی نیازمند شفاف سازی است.

او با اشاره به اینکه حجم معدن مهدی آباد به گونه است که بدون شریک خارجی امکان توسعه آن وجود ندارد، افزود: شرکت گلنکور به عنوان یکی از شرکای علاقه مند به حضور در این پروژه اعلام کرده که به بخشهایی از قرارداد اطمینان کامل ندارد و ایمیدرو باید تکلیف این بخشها را مشخص کرده و اطمینان لازم را ارائه دهد.

وی در پاسخ به این سوال که کدام بخشهای قرارداد برای شرکت های خارجی اطمینان بخش نیست؟ عنوان کرد: به عنوان مثال برای شرکت های خارجی این ابهام وجود دارد که اگر فرضا از پروژه خلع ید شدند تکلیف حق و حقوق آنها چه می شود و چه مرجعی به این حق و حقوق رسیدگی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت راه‌سازی و معدنی مبین تاکید کرد: شفاف سازی ایمیدرو در این بخش از قرارداد هیچ بار مالی ایجاد نخواهد کرد و هیچ تغییری نیز در ماهیت قرارداد نمی دهد و صرفا یک حالت ایجاد اطمینان بیشتر برای شرکت های خارجی است.

شکوری با بیان اینکه در این زمینه پیشنهادات لازم جهت اصلاح قرارداد به ایمیدرو ارائه شده است، افزود: آقای کرباسیان نیز قول همکاری را در این زمینه داده است و به نوعی هم اکنون توپ در زمین ایمیدرو است. این را هم باید بگویم که براساس مذاکراتی که انجام دادیم بسیاری از شرکت های مطرح جهان مانند گلنکور، ام ام جی، اتوتک و ... مایل به حضور در پروژه مهدی آباد هستند.

او افزود: تمایل ما به مشارکت با گلنکور در پروژه مهدی آباد است چرا که این شرکت بزرگترین تولیدکننده سرب و روی جهان نیز است. ضمن اینکه نمونه برداری از خاک معدن نیز انجام شده و به زودی نتایج آنالیز خاک معدن مشخص خواهد شد. ماده معدنی مهدی آباد خاص است و فراوری آن نیاز به دانش فنی خاصی دارد و به همین دلیل نیازمند همکاری و مشارکت با شرکت های خارجی مطرح برای اجرای این پروژه هستیم.

وی با بیان اینکه مذاکرات لازم برای تامین ماشین آلات معدنی موردنیاز برای اجرای پروژه نیز انجام شده است، گفت: در صورت امضای قرارداد، بلافاصله آماده اجرای پروژه هستیم.

گفت‌وگو از محمدجواد به‌آبادی و علیرضا جعفری نژاد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۵
کد مطلب: 34896